JAK NA RAKOVINU
10. říjen 2018

Nová forma léčby rakoviny oceněna Nobelovou cenou

Nobelova komise letos Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství udělila výzkumu, který se zabývá imunologickou léčbou rakoviny na bázi PD1 a CTLA4. O tom, že má tento směr velký potenciál svědčí i fakt, že oceněný výzkum není v oblasti imunologické terapie jediný.

Přelomový bod v boji proti rakovině

Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Hondžó letos získali Nobelovu cenu ve fyziologii a lékařství za vývoj speciální imunologické léčby rakoviny. Princip této metody spočívá ve využití schopnosti imunitního systému napadat rakovinné buňky. Americký i japonský vědec objevili určité bílkoviny fungující jako brzdy regulující funkci imunitního systému. Zároveň odhalili potenciál uvolnění těchto brzd a vypuštění imunitních buněk proti buňkám rakovinným. Nobelova nadace jejich výzkum označila za přelomový bod v boji proti rakovině.

Proč je imunita pro náš život klíčová

Imunitní systém naše tělo brání proti útokům z venku (viry, bakterie, mykózy...), ale také reguluje činnost buněk našeho těla. Podporuje zdravé a ty poškozené buď regeneruje nebo jim naprogramuje buněčnou smrt. Pokud imunitní systém dlouhodobě nefunguje správně, není schopen tuto regulační funkci plnit optimálně. Poškozené buňky nejsou zničeny a mohou se dále nekontrolovatelně dělit. Tento mechanismus stojí i za rizikem vzniku nádoru.

Posílení imunity je obzvlášť klíčové u pacientů, kteří již onkologickým onemocněním prošli. Silný imunitní systém totiž riziko vzniku recidivy snižuje. Funkční imunitní systém je podporujícím faktorem i v průběhu nádorového onemocnění.

Další naděje v oblasti imunoterapie

Intenzivní výzkum léku na rakovinu založený na podpoře imunitního systému probíhá i u česko-americké start-up společnosti Machavert. Jejich technologie je založena na synergickém působení čtyř fosfolipidů, které působí dohromady, ale ne zvlášť. Fosfolipidy jsou nejvýznamnější složkou buněčných membrán (obalů buňky). Umožňují buňce přijímat a uchovat látky potřebné ke správnému fungování. Právě poškozením buněčných membrán dochází k poškození buněk a vzniku celé řady onemocnění, včetně rakoviny.

Vědci z těchto fosfolipidů dokázali vytvořit jakousi dutou kapsu. Ta je nosičem a zároveň má schopnost sama rakovinu léčit. Dovnitř je možné vložit další látku. Vzniká tak možnost kombinované léčby, která je netoxická a významně snižuje pravděpodobnost přežití rakovinné buňky. Výzkum je v současné době ve stádiu, kdy budou účinky vyvíjené látky prověřovány v klinických testech.

Inspirací k výzkumu byly vědcům účinné složky potravinového doplňku Ovosan, který je primárně určen k posílení imunity. Již dlouhá léta je používán jako podpůrný přípravek u pacientů s rakovinou, případně jako preventivní kúra snižující riziko vzniku či návratu rakoviny. Kromě posílení imunity také regeneruje poškozené zdravé buňky a snižuje dopady onkologické léčby.

Zdroje:

Nobelovu cenu za lékařství získali vědci, kteří objevili novou formu léčby rakoviny, www.aktualne.cz, 1.10.2018

Soubory cookies nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Prohlížením tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace