Jak beta glukany fungují
Velmi zjednodušeně lze říci, že beta glukany stimulují všechny základní typy buněk účastnících se obranných reakcí těla. Jedná se zejména o makrofágy, neutrofily, T-buňky, B-buňky a tzv. přirozené zabijáky (NK buňky). Dále aktivují tvorbu nespecifických kmenových buněk, ze kterých se tvoří různé konkrétní druhy imunitních buněk. Ty se pak nejen rychleji dělí (jejich počet stoupá a tím se zvyšuje i účinnost), ale jsou schopny i efektivněji bojovat proti všem látkám, které mají genovou informaci odlišnou od DNA těla – viry, bakterie , plísně, paraziti a také rakovinné buňky.
Výhodou působení beta glukanů na imunitní systém je také rychlá reakce těla. K plné mobilizaci dochází již během 2-3 dnů a stimulační účinky přetrvávají i po ukončení užívání. Dosud nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky ani toxicita.
Beta glukan jako pomocník při rakovině
Cílem imunitních buněk je likvidace nejen nepřátelských mikroorganismů, ale i vlastních degenerovaných či poškozených buněk. Právě u těch může dojít k nekontrolovanému dělení, tedy vzniku nádoru. Dlouhodobě oslabený imunitní systém právě tuto druhou část není schopen vykonávat dostatečně efektivně. Nízká aktivita NK buněk (přirozených zabijáků) jde ruku v ruce se sníženou schopností přežít a s dřívějším objevením metastáz.
NK buňky (přirození zabijáci) podpořené Beta glukany mají schopnost zprostředkovávat přirozenou rezistenci proti nádorům. Mohou tak být nejen přirozenou prevencí rakoviny, ale zároveň snižovat riziko návratu onkologického onemocnění.
O tom, že beta glukany mají velkou budoucnost svědčí i fakt, že v Japonsku jsou již schváleny dva preparáty jako podpůrné léky pro rakovinu gastroindestinálního traktu (zažívacího traktu).
Pozitivní účinky Beta glukanů nekončí
Účinky beta glukanů jsou v současné době stále předmětem mnoha vědeckých studií. Jejich pozitivní účinky na naše tělo se během výzkumů neustále rozrůstají.
- Mají prokazatelné účinky vedoucí k postupnému snižování hladiny cholesterolu, a tím jsou vhodné jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.
- Urychlují hojení a regeneraci tkání a posilují účinek léků (např. antibiotik či antimykotických přípravků)
- Mají antioxidační účinek = neutralizují volné radikály (hlavně agresivní hydroxylové radiály). Díky tomu mají beta glukany ochranné účinky při diagnostickém ozařování a také vychytávají volné radikály ze stravy a prostředí.
- Pozitivně působí u alergických onemocnění.
- Pomáhají předcházet autoimunitním onemocněním.
- Zvyšují svalový výkon.
- Přispívají k revitalizaci kůže, redukci vrásek a úpravě vlhkosti kůže.
Jak si zajistit dostatečnou denní dávku Beta glukanů?
Pokud si chcete zajistit dostatečnou denní dávku, je vhodné dát přednost kvalitním potravinovým doplňkům. Důvodem je skutečnost, že mnoho tělu prospěšných látek v potravinách je technologiemi potravinářského průmyslu zničeno či odstraněno. Kvalitní preparáty poznáte podle vysokého obsahu čistého beta glukanu. Za beta glukany jsou označovány polymery glukózy, ve kterých je glukóza vázaná nejčastěji v poloze 1,3 či 1,6. Optimálně by měl být obsah čistých beta glukanů minimálně 85 %,[1] aby byla účinnost preparátu co nejvyšší. Pokud jej podáváme v prevenci u zdravé oby, tak se dávky pohybují v rozmězí stovek miligramů beta glukanů na den. Pokud je dávkujeme u nemocného v rámci doplňkové léčby(např. jako pomoc při nastartování poškozeného imunitního systému po ukončené chemoterapii) , tak se dávky čistých beta glukanů pohybují v rozmezí až 1500-3000mg na den.