Z dílků je složen člověk
Západní medicína, na rozdíl od té východní, „rozkouskovala“ člověka na jednotlivé díly. Těm se detailně věnuje, zkoumá jejich fungování a možnosti. Lékaři se stali specialisty na konkrétní oblast. Lékařská věda dokáže obrovské věci (transplantace, operace všeho druhu, téměř vymizely dříve nevyléčitelnéé nemoci). Na druhou stranu se můžeme setkat s problémem, že po návštěvě specialistů nemůžeme nalézt jednoho lékaře, který by patřičné výsledky spojil v logický závěr. Doporučené léky jedním odborníkem tak mohou mít konfliktní vztah s léky doporučenými druhým odborníkem.
Dalším limitujícím faktorem je fakt, že západní medicína své možnosti léčby omezila pouze na schválené (chemické) léky. Tento přístup má samozřejmě svůj hluboký význam – ochranu pacienta před možnými vedlejšími účinky produktů. Staletími prověřené přírodní přípravky však v jejím slovníku většinou nenajdeme, neboť nebyly náležitě otestovány.
Východ i západ je inspirován přírodou
Oba přístupy vycházejí z přírodních zdrojů. Tradiční čínská medicína své přípravky vytváří ze skutečných „živých“ bylin (většinou se jedná o směsi). Jsou tak zachovány jejich regulační schopnosti. Zjednodušeně řečeno jsou přípravky schopny rozeznat od sebe tělu škodlivé látky, které následně ničí (nebo pomohou k jejich zničení) a zároveň podporují či dokonce regenerují buňky tělu vlastní.
Západní medicína většinu účinných látek z bylin otestuje a následně chemicky vyrobí. Tím, že se nejedná o přírodní látku, mohou pacientovi způsobit řadu vedlejších účinků (vždy jsou uvedeny v příbalových letácích léků). Tyto látky totiž neregulují, ale působí plošně jako likvidátory, neumí rozeznat patogen od buňky těla.
Rychlost. Cesta do nemoci
Západní medicína má jednu výhodu – účinky léků jsou rychlé. Zejména u léků proti bolesti je to pro mnohé vysvobozením. Je skvělé mít nástroj, který umožní člověku fungovat. Zároveň je třeba si uvědomit, že nezmizela příčina oslabení (a poté onemocnění) organismu. Chemický lék dává falešnou představu zdraví. Potlačili jste příznaky, nevyzvedli jste si „zprávu“ těla a ještě tělo zatížili chemickými látkami. Dlouhodobé přecházení nemocí (tlumených léky) může způsobit vážný zdravotní problém. Není „hříchem“ využít možnosti úlevy skrze chemický lék, avšak měla by následovat potřebná léčba a regenerace.
Východní medicína disponuje spíše nabídkou celkového uzdravení. Cesta k němu je však dlouhodobější. Navíc vyžaduje i aktivní přístup pacienta, tj. změnu životního stylu. A zde je zakopaný pes těch, co očekávají rychlé výsledky. Na rozdíl od západní medicíny nedochází k okamžité úlevě, ale k práci na harmonizaci. S tím moderní západní svět není vždy v souladu. Navzdory tomu, že většina zdravotních problémů vzniká léta, mnoho lidí očekává, že jejich „léčba“ bude obratem vyřízena, a to při zachování stejných návyků.
Zdraví máte ve svých rukou aneb východ a západ nemusí být nepřáteli
Západní medicína je skvělým pomocníkem zejména v případě akutních problémů a nemocí, úrazů či první pomoci od bolesti. V současné době však neumí vyléčit chronická onemocnění. U značné části onemocnění navíc neléčí nemoc jako takovou, ale chemicky tlumí příznaky. Východní medicína umí pracovat s chronickými chorobami.
V současné době máte k dispozici dvě skvělé metody, které mají své výhody, ale i úskalí. Oba směry se v mnohých závěrech překvapivě shodnou, i když názvosloví používají jiné. Možnosti východní medicíny lze do svého života vpustit, aniž by ohrožovala přístup té západní. Naopak, mohou se doplňovat a vzájemně podpořit. Příkladem může být léčba rakoviny, kdy chemoterapie (západní přístup) likviduje nádorové buňky, ale zároveň zatěžuje organismus a oslabuje imunitní systém. Východní medicína může pomoci imunitu posílit (a například i zregenerovat zdravé buňky), a tím umožnit v léčbě pokračovat.