21. červen 2018

Co můžeme udělat proto, aby se rakovina nevrátila?

Na vzniku onkologických onemocnění se podílí mnoho faktorů, mezi ty zásadní však patří dlouhodobý stres, nedostatek tělu prospěšných látek (vitamíny, minerály a stopové prvky), nedostatek kvalitní a vyvážené stravy a hlavně výrazně oslabený imunitní systém. Právě imunitu mají lidé, kteří překonali rakovinu oslabenou. Je potřeba ji posílit a pečovat o sebe nejen po fyzické, ale i po psychické stránce.

Strach má velké oči

Pakliže se ve vašem životě rakovina již vyskytla, jsou jakékoli nestandardní projevy vašeho těla často pozorovány se značnou nervozitou. Zejména v prvních měsících po vyléčení se mnoho pacientů bojí návratu nemoci. Tělo oslabené onkologickou léčbou navíc může i na běžnou virózu, nachladnutí nebo chřipku reagovat velmi dramatickým způsobem, a to i kožními projevy či tukovými bulkami. Ačkoli jsou projevy třeba nestandardní, nemusí se nutně jednat o návrat rakoviny. Zároveň je potřeba být pozorný a v případě nejistoty vyhledat lékaře. Úspěšná léčba rakoviny (i její případné recidivy) je závislá i na jejím včasném objevení. Právě vnitřní strach (a tím i oslabování organismu) je jedním z faktorů, proč se rakovina vyléčeným pacientům může vrátit.

Pozor na návrat do starých kolejí

Onkologické onemocnění se může u pacientů znovu objevit i z důvodu, že prodělanou rakovinu zcela vytěsní ze svého života a vrátí se k původnímu životnímu stylu se všemi jeho negativními dopady na zdraví. Nejčastěji se jedná o kouření, alkohol a nezdravé stravování. Další pacienty pak sužuje stres, nedostatek odpočinku a spánku, což se samozřejmě negativně podepíše na oslabené imunitě jedince. V úspěšné léčbě hraje svou roli i psychický stav pacienta, proto se během léčby lidé dokážou vypnout k výkonu a získat nad svým životem nadhled a pravidla „dodržovat“. Jakmile jsou však vyléčeni, často se vrhají zpět do stresu, napětí a malých válek v rámci rodiny či na pracovišti. Tím stoupá stresová zátěž, organismus se oslabuje a tělo začne být opět v disharmonii.

Obrázek

Někdy se prostě vrátí

Procento návratu onkologického onemocnění se liší podle typu rakoviny. Zatímco jeden typ lze velmi úspěšně vyléčit a počet recidiv je minimální, u jiného typu může být riziko recidivy vysoké. Rakovina se může vrátit i ve formě nového ložiska nemoci, které metastázovalo z původního zdroje. Zároveň nikdo neví, zda zrovna u daného jedince onemocnění znovu propukne či nikoliv. To vše záleží na genetickém základu, dosavadním životním stylu, síle organismu i psychickém stavu jedince. Proto je třeba dodržovat zásady zdravého stravování, optimistickou mysl a podporovat funkční obranyschopnost těla. Vyléčený pacient by to měl přijmout jako svůj nový životní styl, nikoliv jako povinnost.

V případě recidivy (návratu) rakoviny, hraje důležitou roli právě psychická stránka pacienta. Pocitem beznaděje pravděpodobně projde každý, avšak dlouhodobě v něm setrvávat nepřináší žádnou úlevu a naopak to celou situaci zhoršuje. Takto nastavená psychika dále oslabuje imunitní systém a pro opětovné vyléčení pacienta je potřeba naopak imunitu posílit. Po fyzické stránce záleží na typu nového ložiska, časovém rozmezí mezi oběma situacemi, aktuálním zdravotním stavu a schopnosti těla přijmout léčbu. I zde existuje mnoho způsobů, jak imunitu podpořit.

Soubory cookies nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Prohlížením tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace