Cordyceps stimuluje části imunity, které si poradí i s rizikovými buňkami
Správnost těchto tvrzení upřesnily a potvrdily i výzkumy. Kromě jiného zjistily, že určité látky (speciální polysacharidy) získané z těchto hub stimulují funkce NK buněk (přirozených zabijáků). NK buňky jsou skupina bílých krvinek, která je schopna se pohybovat a rozeznat pro tělo cizí buňky a zlikvidovat je. Cizí buňkou může být jakákoli buňka, která tělu není vlastní (viry, bakterie …) nebo mu je vlastní, avšak je degenerovaná nebo poškozená. Právě u poškozených buněk těla vzniká vyšší riziko nekontrolovaného růstu, tedy vzniku nádoru, případně metastáz. Tím, že NK buňky zajišťují včasnou likvidaci patogenních buněk, brání jim vytvořit ložiska a růst.
Dlouhodobě „unavená“ imunita může vést ke vzniku nádoru
Rakovina je často spojována s nedostatečnou funkcí imunitního systému, respektive jejím dlouhodobým oslabením. Skutečnost, že tělo nezvládne „ohlídat“ své poškozené buňky a včas jim naprogramovat smrt, může být jedním z faktorů vzniku nádoru. NK buňky (přirození zabijáci) u nádorově nemocných ztrácí pohyblivost a schopnost rozeznat nebezpečné buňky. Chemoterapie může toto poškození ještě prohloubit. Je tedy žádoucí, aby pacient během onkologické léčby svůj imunitní systém posiloval, neboť i on s rakovinnými buňkami bojuje. Cordyceps působením na určité složky imunity může navíc i pomoci snížit rizika vzniku metastáz.
Cordyceps podporuje „rekonstrukci“ imunitního systému po onkologické léčbě
Polysacharidy z Cordycepsu jsou v léčebných dávkách v některých zemích (Japonsko, USA) používány po ukončení chemoterapie k opětovnému nastartování plné funkce NK buněk a k urychlení obnovy obranného aparátu organismu. Tím dochází ke snížení rizika recidivy nádorového onemocnění.