Cordyceps pomáhá při snižování nebezpečí návratu nemoci

Cordyceps. Ani rostlina, ani živočich. Houba. Roste pouze v horských oblastech Číny a Tibetu, v nadmořských výškách nad 3 500 metrů. Celým jménem Cordyceps sinensis, housenice čínská. Velmi dobře známá je ve sportovním světě, kde se užívá jako stimulant. Podporuje sílu, vitalitu i vytrvalost a navíc pomáhá regenerovat celý organismus. Tím však její schopnosti zdaleka nekončí. Stimulací imunitního systému může být prevencí vzniku nádorů a napomáhá i ke snížení rizika recidiv onkologického onemocnění.

Pomocník v tradiční čínské medicíně

Parazitární houby, často ve spolupráci s dalšími houbami či bylinami, jsou v tradiční čínské medicíně vysoce ceněné pro schopnost stimulovat obranyschopnost organismu proti nádorovým, infekčním a alergickým onemocněním. Kromě regulační funkce imunitního systému je také silným antioxidantem, neutralizuje volné kyslíkové radikály, snižuje únavu (zpomaluje její nástup), zvyšuje svalovou sílu a výkon, chrání a posiluje orgány a snižuje hladinu krevního cukru. Díky tomu, že obsahuje i látky zvané beta glukany, má na naše zdraví a imunitu další pozitivní vliv.

Cordyceps stimuluje části imunity, které si poradí i s rizikovými buňkami

Správnost těchto tvrzení upřesnily a potvrdily i výzkumy. Kromě jiného zjistily, že určité látky (speciální polysacharidy) získané z těchto hub stimulují funkce NK buněk (přirozených zabijáků). NK buňky jsou skupina bílých krvinek, která je schopna se pohybovat a rozeznat pro tělo cizí buňky a zlikvidovat je. Cizí buňkou může být jakákoli buňka, která tělu není vlastní (viry, bakterie …) nebo mu je vlastní, avšak je degenerovaná nebo poškozená. Právě u poškozených buněk těla vzniká vyšší riziko nekontrolovaného růstu, tedy vzniku nádoru, případně metastáz. Tím, že NK buňky zajišťují včasnou likvidaci patogenních buněk, brání jim vytvořit ložiska a růst.

Dlouhodobě „unavená“ imunita může vést ke vzniku nádoru

Rakovina je často spojována s nedostatečnou funkcí imunitního systému, respektive jejím dlouhodobým oslabením. Skutečnost, že tělo nezvládne „ohlídat“ své poškozené buňky a včas jim naprogramovat smrt, může být jedním z faktorů vzniku nádoru. NK buňky (přirození zabijáci) u nádorově nemocných ztrácí pohyblivost a schopnost rozeznat nebezpečné buňky. Chemoterapie může toto poškození ještě prohloubit. Je tedy žádoucí, aby pacient během onkologické léčby svůj imunitní systém posiloval, neboť i on s rakovinnými buňkami bojuje. Cordyceps působením na určité složky imunity může navíc i pomoci snížit rizika vzniku metastáz.

Cordyceps podporuje „rekonstrukci“ imunitního systému po onkologické léčbě

Polysacharidy z Cordycepsu jsou v léčebných dávkách v některých zemích (Japonsko, USA) používány po ukončení chemoterapie k opětovnému nastartování plné funkce NK buněk a k urychlení obnovy obranného aparátu organismu. Tím dochází ke snížení rizika recidivy nádorového onemocnění.

Facebook

Nejnovější články

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná

bílé krvinky a léčba rakoviny

Bílé krvinky – co signalizuje jejich počet a proč jsou nezbytné v boji s rakovinou