Dítě mi onemocnělo rakovinou | JAK NA RAKOVINU
16. červenec 2018

Dítě mi onemocnělo rakovinou

Na žádnou těžkou nemoc, tedy ani na rakovinu, se nelze předem dostatečně psychicky připravit. Zatímco onkologické onemocnění své či jiného dospělého z našeho okolí dokážeme ještě nějak zpracovat, postihne-li rakovina naše dítě, sáhneme si doslova na dno. Mezi nejčastější onkologická onemocnění dětí patří leukémie, nádory mozku a lymfomy. Na rozdíl od dospělých jde u dětí většinou o agresivní, rychle rostoucí nádory, proto je třeba být při neobvyklých zdravotních projevech dítěte ostražitý.

Změny v životě rodiny

 • Spolu s diagnózou rakoviny se rozpadne dosavadní rodinný režim, návyky i tempo, často dojde i k názorovému rozkolu mezi členy rodiny.
 • Protože nádorové onemocnění často provází pokles imunity, která se s klasickou konvenční léčbou nadále snižuje, nebude pobyt nemocného dítěte v kolektivu po určitou dobu možný.
 • Pokud je v domácnosti více sourozenců, je potřeba řešit i riziko, které pro dítě s rakovinou představují běžné dětské nemoce, včetně rýmy.
 • Je vhodné si zařídit hlídání ostatních sourozenců v případě nenadálých komplikací u nemocného dítěte (nevolnosti, horečky, bolesti).
 • Je třeba si uvědomit, že léčba se nepočítá na měsíce, ale na roky.

Nepodceňujte finanční dopady

Spolu s nemocným dítětem většinou jeden z rodičů (nejčastěji matka) zůstává doma, čímž v rodinném rozpočtu vznikne díra. Ta se dále zvětšuje kvůli speciálním potřebám nemocného dítěte. Mezi nejčastější výdaje patří speciální strava, léky a doplňky stravy - zejména na podporu imunity, regeneraci buněk a lepší snášenlivost onkologické léčby. V úvahu je třeba vzít i zvýšené náklady na dopravu - specializovaná centra jsou totiž jen v několika městech v republice.

Období po vyslechnutí diagnózy je nejtemnější

Samozřejmě závisí na věku nemocného dítěte, avšak otevřená komunikace s ním je základem úspěšné léčby. Skrýváním pravdy a vymýšlením milosrdných lži lze napáchat více škody, než užitku. Není třeba za každou cenu potlačovat svůj strach a pocity beznaděje, dovolte si na chvíli propadnout zoufalství. Emoce, které onemocnění dítěte u rodičů vyvolá, jsou skutečně velmi intenzivní. Plačte, křičte, vztekejte se, rozbijte něco. Uvolníte tím napětí. Zároveň nechte tyto emoce, které se nejčastěji objeví po stanovení diagnózy, zase odejít a znovu se nadechněte. Potřebujete to nejen vy, ale i vaše dítě. Vysvětlete dítěti rizika jeho jazykem a vhodnou formou, třeba prostřednictvím hry. Nezapomeňte ani na ostatní sourozence, kterým je potřeba situaci vysvětlit.

Život probíhá tady a teď

 • Nerezignujte na život! Ano, spolu s rakovinou bude jiný. Zároveň zjistíte, o kolik intenzivnější může být. Zbavte se stereotypů, najděte si vlastní nový rytmus.
 • Smějte se hodně a často. Smutkem rakovinu nevyléčíte, stresem však snižujete imunitu.
 • Objevujte možnosti dané hranicemi nemoci. Mohou to být nové koníčky i talenty.
Obrázek 1
Obrázek 2
 • Vymýšlejte speciální aktivity a zahrňte do nich i své nejbližší. Budou se hodit na doma i na pobyty v nemocnici.
 • Dlouhodobě nelitujte sebe ani své dítě (samozřejmě občasné vlny lítosti nelze potlačit). Ukažte, že život může mít navzdory nemoci mnoho podob.
 • Navazujte nová přátelství, komunikujte s okolím, neodmítejte pomoc. Podpora rodiny, přátel i neziskových organizací je velmi žádoucí, protože vyčerpání (fyzické, psychické i finanční) vás může dříve nebo později dostihnout.
Obrázek 2
 • Průběžně komunikujte i mezi s sebou v rodině - vysvětlete i ostatním sourozencům, co se děje a co to znamená pro ně.
 • Aktivně si naslouchejte - nejen, co potřebuje nemocný, ale co potřebují i zdraví rodinní příslušníci.
 • Žijte realitou nikoli sny a představami. Neslibujte nemožné, ani nestrašte nejhoršími scénáři. Přijímejte události, jak přicházejí, a teprve pak na ně reagujte.
Obrázek 3

Abyste mohli být skutečnou podporou svému dítěti a zároveň fungovat jako rodič i pro své ostatní děti, žijte i svůj život. Není hříchem si občas vyrazit s kamarády, do kina, do přírody na výlet, na fotbal nebo na wellness pobyt. Naopak, díky času, který si na sebe uděláte, podpoříte svou vnitřní odolnost a načerpáte síly potřebné k tomu být rodičem onkologicky nemocného dítěte.

Soubory cookies nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Prohlížením tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace