Dlouhodobé potíže nepodceňujte

Dlouhodobý stres, málo spánku, nevyvážená strava a nedostatek zdraví podporujících látek v jídle oslabují nejen naše tělo, ale i imunitní systém. Vlivem snížené obranyschopností jsme náchylnější nejen k infekčním nemocem, ale i k závažnějším chorobám, mezi které se počítá i rakovina.

V oslabeném těle může dojít k nekontrolovanému růstu určitého typu buněk, které časem vytvoří nádor. Vzhledem k tomu, že tento proces neproběhne přes noc, ale za poměrně dlouhou dobu, tělo nám skrze různé neduhy posílá “zprávy” o tom, že něco není v pořádku. Je proto potřeba být ke svému tělu pozorní.

U jakých opakujících se příznaků zbystřit?

Problémy s trávením

Potíže se špatným trávením určitého typu potravin mohou signalizovat například problémy se žlučníkem, resp. tvorbou žluči. Pokud však stejné příznaky (nadýmání, zácpa, průjem, zvracení, pálení žáhy, křeče, bolest břicha či pocit těžkého žaludku apod.) začnou vyvolávat i další potraviny, je třeba zbystřit. Varovným signálem je také neschopnost přijmout větší objem potravin či tekutin, což může ukazovat na mechanickou (nádorovou) překážku v některé části trávicí soustavy.

Změny na kůži i pod ní (výrůstky, změna pih, bulky a bouličky)

Zejména v letních měsících je třeba věnovat pozornost změnám na pihách a znaménkách (změna barvy či velikosti). Sledujte i odchylky v pigmentaci kůže, její nadměrné loupání či extrémní citlivost (například svědění či tvorba vyrážek). Vpřípadě, že jsou například postižena játra nebo slinivka, člověk tzv. zežloutne (zejména oční bělmo). Všímejte si i bulek v podpaží, v tříslech, na krku či jinde na těle. Ne vždy jsou zvětšené uzliny pouze příznakem infekčního onemocnění.

„Záhadná“ bolest

Tento příznak je nebezpečný tím, že jej mnoho lidí bere na lehkou váhu. Řada z nás se vymluví na nedostatek času a spolkne prášek proti bolesti. Sice se nemusí jednat o nic vážného, avšak bolest, která se opakovaně vrací bez zjevné příčiny (infekce, zranění…), je dobré nechat vyšetřit. Může se jednat nejen o bolest močového měchýře, břicha či zad (ty mohou signalizovat i potíže s plícemi), ale i o dlouhodobé pokašlávání, chrapot či obtížné polykání.

Nechutenství a nečekaná ztráta hmotnosti

Tento příznak je v souvislosti se současným trendem mládí a štíhlosti velmi nebezpečný. Člověk se často raduje z toho, že se mu bez námahy podařilo shodit pár kilo a vejde se do menší velikosti oblečení. Nevysvětlitelný úbytek váhy (při stejných stravovacích návycích i pohybových aktivitách) je ale varovným znamením, že s tělem není něco v pořádku. Často je to příznak hyperaktivní štítné žlázy, ale může jít i o rakovinného bujení. Tento typ ztráty hmotnosti bývá spojen s určitým nechutenstvím, ztrátou energie a celkově unaveným a vzhledem.

Krvácení a tvorba modřin

Zbystřit byste měli i ve chvíli, kdy se krev objeví například v moči, ve stolici, při kašli nebo u žen mimo období menstruace. I extrémně silná a bolestivá menstruace může být signálem nežádoucích zdravotních změn v ženských orgánech. Samozřejmě je třeba přihlédnout i k věku a zdravotnímu stavu ženy, neboť silná menstruace se může objevit i v období před menopauzou či po porodu. Varovná je i častější tvorba modřin, případně vyšší krvácivost z nosu – může jít o nesprávně fungující krevní oběh, resp. oslabené červené krvinky i krevní destičky, takže jednotlivé orgány nemusí být dostatečně vyživovány a zásobeny kyslíkem.

Změny na ňadrech

Většina žen má od přírody lehce nesouměrná prsa. Nicméně výrazná změna velikosti jednoho ňadra je již důvodem k vyšetření. S věkem sice dochází k přirozeným fyziologickým změnám ňader – ztrátě pružnosti a původního tvaru, nicméně změna barvy kůže prsou (například dlouhodobé zarudnutí) nebo tuhnutí kůže prsou či dokonce výskyt bulky uvnitř prsa, nesouvisí s věkem, ale může naznačovat problém. Stejně tak není radno podceňovat změny na bradavkách.

Facebook

Nejnovější články

Přirození zabijáci, kteří chrání vaše tělo před rakovinou a infekcemi

Představte si, že ve vašem těle neustále operuje tým neúnavných hlídačů, kteří bez přestání pátrají po potenciálních hrozbách, jako jsou rakovinné buňky nebo buňky napadené viry. Tento tým má jednoho výjimečného hráče – NK buňky (z anglického Natural Killer cells), které tvoří klíčovou součást přirozené imunity. Jak přesně fungují a co je činí tak unikátními?

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí