14. 2. 2019

Houby mohou být pomocníky naší imunity

Jednou z možných cest podpory organismu a správné funkce imunitního systému, která se po tisíciletí používá v tradiční čínské medicíně, jsou houby. Jaké patří mezi nejznámější?

Cordyceps

Cordyceps neboli Housenice čínská je houba rostoucí ve vysokých nadmořských výškách (od 3 500 m) v oblasti Číny a Tibetu. Používá se zejména pro svou stimulační schopnost – podporuje obranyschopnost, vitalitu, sílu, vytrvalost a též napomáhá regenerovat organismus po zátěži. Účinné látky cordycepsu (mimo jiné speciální polysacharidy a betaglukany) zvyšují činnost tzv. NK buněk (buňky imunitního systému), které jsou schopny nalézt pro tělo rizikové buňky a zajistit jejich likvidaci. Cordyceps tímto přispívá ke snížení rizika vzniku či návratu onkologického onemocnění. Během léčby nádorového onemocnění pomáhá i s překonáním únavy.

Shiitake

Shiitake (Houževnatec jedlý) pochází z východní Asie a v současné době se nejčastěji pěstuje v Japonsku. Obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek (např. zinek, draslík, selen, vitamíny skupiny B, vitamín C a D, polysacharidy – lentinan a bílkoviny s esenciálními aminokyselinami). V Japonsku se používá zejména proto, že pomáhá regulovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, neutralizuje volné radikály a upravuje i krevní tlak. Významným přínosem je její stimulující vliv na imunitní systém. Právě díky polysacharidům pozitivně působí na tzv. pohlcovací schopnosti imunitních buněk, které jsou schopny účinně zlikvidovat nejen infekční patogeny, ale též poškozené buňky těla. Tím pomáhají například chránit organismus před vznikem ložiska onemocnění. Díky svým stimulačním vlastnostem dokáže podpořit také kvalitu života i u onkologických pacientů. Těm by měl lépe snášet standardní léčbu.

Reishi

Reishi je v Čechách známá též pod názvem Lesklokorka lesklá (díky svému typickému zabarvení). V tradiční čínské medicíně je označována za houbu nesmrtelnosti a v minulosti byla určena výhradně císařské rodině. Její účinné látky dle zkušenosti v čínské medicíně prý stimulují naši obranyschopnost, mohou působit protizánětlivě a antioxidačně, pomáhají se zlepšením fyzické i psychické kondice (zvyšují odolnost, snižují únavu a napomáhají regeneraci) a též regulují hladinu cholesterolu. Jsou nápomocny i v případě onemocnění, kde vstupují do procesu bujení a stimulují tzv. protinádorové geny. Podpůrnou funkci v případě rakoviny má reishi i díky své imunostimulační roli. Napomáhá totiž nejen k efektivní likvidaci infekčních patogenů, ale též skrze imunitní systém působí proti dělení a růstu rizikových buněk.

Další inspirace pro podporu imunity

Houby samozřejmě nejsou jedinou možností podpory naší imunity. Dalšími látkami, které imunitní systém pozitivně ovlivňují, jsou různé vitamíny – zejména vitamín C, dále betaglukany, rostliny z Amazonských pralesů a nebo produkty z mořských zdrojů. Jako velmi slibný směr se ukazují bioaktivní fosfolipidy (látky přirozeně se vyskytující v obalech všech buněk), které jsou v současné době i předmětem výzkumu léku na rakovinu.

Facebook

Nejnovější články

Lidé s rakovinou by o sebe měli pečovat dvojnásob

Mezi jeden z faktorů vzniku rakoviny patří i dlouhodobě oslabený imunitní systém.

Prevence je důležitá zejména u lidí, kteří rakovinou prošli

Vždy záleží na typu rakoviny, způsobu léčby, snášenlivost léčby, zdravotním stavu, věku i životní situaci...

Jak podpořit imunitu v době koronaviru

Existuje také řada běžných potravin, případně koření či bylin, které obsahují účinné látky, jež mají antivirový, případně protizánětlivý účinek.