Imunitní systém v čase koronaviru

Současná pandemie COVID-19 způsobená koronavirem SARS-CoV-2, otočila život celého světa vzhůru nohama. Jednotlivé státy přistupují k bezpečnostním opatřením, jež mají zamezit, resp. zpomalit šíření tohoto nebezpečného viru. Mezi nejohroženější patří osoby starší 80 let, diabetici, pacienti se srdečními chorobami a vysokým tlakem, osoby s chronickým respiračním onemocněním a lidé s rakovinou. Lze se ochránit? Ano, ale chce to dodržovat určitá pravidla.

Vir není bakterie

Zatímco na řadu bakterií má medicína antibiotika, v případě virů je léčba podstatně složitější. Standardní léčba se zpravidla snaží pouze zmírnit příznaky onemocnění, neboť účinnou léčbu na vir samotný nemívá. S tím se musí vypořádat organismus sám, a to prostřednictvím imunitního systému. I z tohoto důvodu je třeba svůj imunitní systém pravidelně posilovat. Lidé s oslabenou imunitou, kterými jsou i lidé s rakovinou nebo ve standardní onkologické léčbě, patří mezi nejvíce rizikové skupiny. Na co by nejen onkologičtí pacienti měli dbát?

Jaká jsou základní preventivní opatření proti koronaviru

  1. Důsledná hygiena. Mytí rukou by mělo být naprosto automatické, stejně jako přikrytí úst v případě kýchnutí či kašle. Pokud si nepřikryjete ruku rukávem, ale dlaní, je třeba si ruce umýt. U onkologických pacientů je také nezbytné používání rukavic, nejlépe jednorázových rukavic s odolností proti průniku virů.
  2. Úklid. Udržujte doma vyšší stupeň čistoty. Sterilní prostředí nevytvoříte, avšak každá snaha znesnadnit patogenům se usadit, se počítá. Proč je úklid a dezinfekce povrchů v době viru tak důležitá? Protože zásadní rozdíl mezi koronavirem a chřipkovým virem je ten, že koronavirus přežívá mimo tělo až 72 hodin, kdežto chřipkový virus pouze cca 30 minut.
  3. Nošení roušky či respirátoru třídy 3. Koronavirus SARS-CoV je vysoce infekční onemocnění. Chraňte tedy svá ústa a nos, které jsou nejčastějším místem, kudy vir do organismu pronikne. Zejména onkologičtí pacienti by tuto prevenci neměli podcenit a měli by nosit respirátor třídy 3.
  4. Vyhněte se davům. Zejména onkologičtí pacienti a nebo lidé v rizikové skupině by měli zvážit, zda vůbec vyrazit do obchodu či na poštu. Doporučeným způsobem je zásilková služba, případně speciální péče pro nemocné.
  5. Vyvážená strava. Základem zdravého jídelníčku je správný poměr bílkovin, sacharidů, tuků a dostatek vlákniny. Onkologický pacient mívá speciální stravu, neboť dopady chemoterapie či jiné standardní léčby mají řadu vedlejších účinků. Dostatek vyživujících látek je však zásadní. Správný jídelníček také přispívá ke snížení dopadů stresu.
  6. Pijte teplé nápoje a hlavně často! Častým pitím můžete snížit riziko vzniku infekce. Důvodem je, že se vir přesune do žaludku, kde jej stráví žaludeční šťávy. Doporučuje se spíše teplé nápoje, neboť ty studené tělo zatěžují. Můžete pít i teplou převařenou vodu, pokud neholdujete čajům. Vaše ústa by neměla vyschnout, neboť toto prostředí usnadňuje uchycení viru.
  7. Pohyb. V současné chvíli již není čas na „výmluvy“. Pohyb je jedním z podstatných kroků ke zdraví. Je třeba jej samozřejmě přizpůsobit fyzické kondici, ale nikoli lenosti. Počítá se i malá procházka, pár protahovacích či posilovacích cviků nebo například jemné pilates, které pracuje s tělesnými energiemi.
  8. Choďte ven. Ačkoli je v současné době omezen pohyb venku, zkuste na chvilku vyrazit do místního parku nebo lesa. Na čerstvém vzduchu se mnoho problémy rozplynou a vy máte šanci se zase nadechnout. Díky slunci můžete načerpat trošku pozitivních myšlenek, ale také vitamin D, jehož dostatek je též považován za jeden z pilířů zdravé imunity.
  9. Větrejte. Výměnou vzduchu zamezíte šíření patogenů. Ideální je udělat na pár minut skutečný průvan. Vyměníte nejen vzduch, ale také vymetete nánosy špatné nálady. Nebojte se vzít si na pomoc třeba aromaterapii. Mezi očistné látky patří například bílá šalvěj.
  10. Pracujte se stresem a snižte jeho dopady. Zpomalte mysl, využijte některou z uvolňovacích metod a pečujte o své tělo.
  11. Podpořte svou psychiku – buďte informovaní, ale nesledujte 24 hodin pouze zprávy o koronaviru. Vrhněte se na projekty, které už dlouho spí, čtěte knihy, roztřiďte fotky, vymyslete projekt, učte se cizí jazyk, začněte psát vzpomínky.
  12. Zařaďte potraviny či doplňky stravy, které podporují imunitu. Mezi ty, které jsou dlouhodobě využívány pro zajištění správné funkce imunitního systému a zároveň i jako podpůrná terapie onkologické léčby patří například Ovosan.

Kontrolujte dech

Pokud patříte mezi rizikovou skupinu, pak několikrát denně provádějte kontrolu dechu. Nadechněte se a po dobu nejméně 10sekund zadržte dech. Pokud se neobjeví potřeba kašle, pak v plicích nákaza není.

Pamatujte, že obezřetnost je na místě, panika nikoli!

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná