Typické příznaky rakoviny a jak je nepodcenit

Autor: Redakce Jaknarakovinu.cz

Prozradíme vám, jaké jsou typické příznaky rakoviny u žen i u mužů a také vám poradíme, co udělat pro to, abychom nic podezřelého nepodcenili.

typické příznaky rakoviny

Bez ohledu na náš věk i zdravotní kondici je dobré si udržovat povědomí o příznacích rakoviny. Mohou nás totiž přivést do ordinace lékaře včas, a ten tak může začít náš případný nádor okamžitě léčit, což významně zvyšuje pravděpodobnost na úplné uzdravení.

Co je vlastně rakovina

O rakovině hovoříme tehdy, když v našem těle dochází vlivem mutace DNA k abnormálnímu růstu do té doby zdravých buněk. Tyto buňky se poté zcela nekontrolovatelně množí a mají schopnost se infiltrovat do tkání našeho organismu, které tím ničí. Rakovina je celosvětově druhou nejčastější příčinou všech úmrtí. Díky rozsáhlým vědeckým výzkumům, kvalitnější diagnostice a také stále se zlepšujícím léčebným postupům se však míra přežití u mnoha druhů nádorů neustále zvyšuje.

Typické příznaky rakoviny

Uvedené symptomy sice nemusí bezpodmínečně značit, že v našem organismu dochází k nádorovému bujení, mohou však odhalit nemoci a stavy, které by ke vzniku rakoviny vedly, a lékaři tak včas mohou podniknout potřebné kroky. Mějte na paměti, že je lepší jít k lékaři několikrát zbytečně, než jednou situaci podcenit.

Mezi obvyklé symptomy rakoviny patří:

  • Bolest – O rakovině se sice říká, že nebolí, pravdou ale je, že některé druhy nádorů jsou v tomto směru výjimkou. Jedná se například o rakovinu kostí, která bolí hned od začátku, mozkové nádory, jež způsobují dlouhotrvající bolesti hlavy, na které nezabírají žádná analgetika nebo se pak bolest objevuje u nádorů v pozdějším stádiu.
  • Úbytek váhy – Až u poloviny nemocných rakovinou dochází zdánlivě bez příčiny k úbytku váhy. Často jde o příznak, kterého si všimne dříve naše okolí než my samotní.
  • Únava – Jde o neustálou únavu a vyčerpání, na něž nezabírá žádný odpočinek. Objevuje se často u leukémie, rakoviny tlustého střeva nebo žaludku.
  • Teplota – Typická je zvýšená teplota která se objevuje zdánlivě bez příčiny a přetrvává několik po sobě jdoucích dnů i týdnů. Často provází rakovinu krve.
  • Změny na pokožce – Neobvyklé výstupky, skvrny, žloutnutí nebo červenání, ale také svědění či vyrážky mohou být příznakem rakoviny, a to zejména nádoru jater, vaječníků či ledvin. Typické změny pak provází i nádory kůže.
  • Zhoršené hojení – Rány a šrámy kdekoli na těle se hojí velmi pomalu nebo vůbec. U nádorů úst se navíc v dutině mohou objevit nepříjemné boláky. 
  • Kašel a chrapot – Objevují se zdánlivě bez příčiny, nemůžeme se jich zbavit a zpravidla signalizují rakovinu plic, hltanu nebo i štítné žlázy.
  • Anémie – Nedostatek červených krvinek bývá symptomem například leukémie nebo lymfomu.

Příznaky rakoviny u žen

Mezi nádory, jež nejčastěji postihují ženy, patří rakovina prsu, plic a tlustého střeva. Dále se pak často u žen objevuje rakovina dělohy, děložního čípku či endometria. Mezi typické projevy rakoviny u žen, patří:

  • Vaginální výtok nebo krvácení, které se objevují mimo periodu. Nejvyšší riziko je zejména u žen po menopauze.
  • Nechutenství – Zejména rakovina vaječníků může způsobovat pocit sytosti a nechuť přijímat další potravu.
  • Bolest břicha, nadýmání, plynatost a křeče, jež nemají zřejmou příčinu, objevují se často a není lehké se jich zbavit.
  • Změny v nebo na prsou, a to hlavně bulky uvnitř tkáně, náhlá změna velikosti, výtok z bradavek, změny v ohraničení bradavek či skvrny v této oblasti.

Projevy nádorových onemocnění u mužů

Největším strašákem pro muže je nádor prostaty a poté – stejně jako u žen – rakovina plic a tlustého střeva. Mezi příznaky rakoviny, jež se typicky objevují u mužů, patří:

  • Problémy s močením – zvětšená prostata narušuje plynulost močení nebo způsobuje, že je nutné chodit často na toaletu. Zároveň tento nádor může zapříčinit krev v moči.
  • Bolest nebo bulka v šourku, která může být způsobena rakovinou varlat.

Kdy navštívit lékaře

Jestliže pociťujete některý z uvedených příznaků, neváhejte se objednat ke svému lékaři. Zároveň si u něj domluvte návštěvu i pokud se vám nezdá něco jiného a víte, že rakovina se objevila v minulosti u vašich přímých příbuzných. Také nezapomínejte na pravidelné preventivní prohlídky, které jako jediné dokáží nádory odhalit včas.


Osobní příběh Simony V.

Paní Simona V. je sice lékařkou, přesto však příznaky nemoci brala na lehkou váhu. Nenápadné potíže brzy přerostly v rakovinu, která napadla více orgánů v těle. Léčba nebyla jednoduchá, ale zabojovala a nemoc se jí nakonec podařilo překonat.

Nevěnovala jsem příliš pozornosti drobným potížím, které se objevily na podzim roku 2003. Začalo to tmavou močí, poté mi přestávalo chutnat jíst a měla jsem odpor k masu, cítila jsem únavu. K lékaři jsem zašla až se žlutavým bělmem. Protože se nepotvrdila infekční žloutenka, absolvovala jsem ještě vyšetření horní části zažívacího traktu. Zde zjistili, že jedna část (Vaterská papila) je ucpaná nějakým drobným vředem. Papilu zprůchodnili a odebrali se vzorky na histologii. Po několika dalších vyšetřeních se potvrdilo, že se jedná o karcinom. Krátce na to následovala operace s odebráním postižených tkání.

Rekonvalescence trvala poměrně dlouho a objevovaly se různé komplikace, jako je zácpa, špatné zažívání, bolesti, zimomřivost, nemožnost spát vleže, problém s dlouhodobým sezením a významný úbytek váhy. V červnu 2004 mi pak byly zjištěny ještě metastázy v lymfatických uzlinách. Byla zahájena chemoterapie a radioléčba. Jsem přesvědčená, že kombinace tradiční léčby a zdravého životního stylu bylo tím nejlepším, co se dalo dělat. Nyní jsem, zdá se, vyléčená.

Facebook

Nejnovější články

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná

bílé krvinky a léčba rakoviny

Bílé krvinky – co signalizuje jejich počet a proč jsou nezbytné v boji s rakovinou