Vysvětlíme vám, v čem spočívá chemoterapie, jaké jsou její nežádoucí účinky a také poradíme, jak ji přežít, respektive snížit její vedlejší účinky na přijatelnou míru.
Vysvětlíme vám, v čem spočívá chemoterapie, jaké jsou její nežádoucí účinky a také poradíme, jak ji přežít, respektive snížit její vedlejší účinky na přijatelnou míru.
Chemoterapie je léčebná metoda, při které se do těla vpravují léky, jež zastavují nebo zpomalují růst rychle se dělících nádorových buněk, neboť jsou pro ně toxické. Problémem chemoterapie ale je, že tyto léky ničí nejen buňky nádorové, ale i ostatní rychle se množící buňky, které jsou pro naše tělo naopak potřebné. Neumí je totiž od sebe rozeznat. A je to právě likvidace zdravých buněk, která způsobuje u pacientů nežádoucí vedlejší účinky.
Zároveň může dojít k vedlejším účinkům, které se projeví až později, jejich efekt ale může být nevratný:
Jaký bude mít léčba průběh, vždy záleží na konkrétním pacientovi, jeho aktuálním zdravotním stavu, druhu nádoru a též na jeho psychickém nastavení. Psychická stránka hraje velmi důležitou roli. Strach z léčby jako takové, například po získání negativní zkušenosti, může vyvolat pocity nevolnosti a zvracení už při přípravě na další cyklus.
Velkým rizikem vedlejších účinků je nemožnost v navržené léčbě pokračovat. Narušením harmonogramu se účinnost léčby snižuje. Naštěstí lze mnohým nežádoucím účinkům předcházet nebo je léčit.
Délka samotné léčby je závislá na typu nádoru, cíli léčby, na druhu chemoterapie a také na tom, jak organismus na léčbu reaguje. Obvykle chemoterapie probíhá v cyklech, kdy jsou například jeden týden podávána chemoterapeutika a pak následují tři týdny odpočinku, které tělu umožňují alespoň částečnou regeneraci. Jakmile jsou tyto cykly naplánovány, je žádoucí tento plán dodržet. Léky mohou být podávány injekčně, orálně nebo i ve formě mastí.
Před zahájením terapie pacient podstoupí celou řadu testů, které jednak pomohou zjistit, zda je na ni jeho organismus připraven – jde například o vyšetření srdce, jaterních funkcí apod. A také tyto testy lékařům pomohou zvolit takovou léčbu, jež bude mít pro pacienta co nejmenší dopad na jeho zdraví.
Krom toho je vhodné před zahájení chemoterapie navštívit zubaře. Léčba totiž nežádoucím způsobem ovlivňuje schopnost regenerace organismu, takže i drobná infekce dásní nebo zubní kaz by mohly způsobit vážné zdravotní potíže.
Zároveň je vhodné si uspořádat své osobní záležitosti:
Zajistit optimální průběh léčby je vhodné prostřednictvím specializované výživy, která tělu dodá potřebné látky, a to tak má šanci v rámci možností fungovat správně. Zároveň se s dostatkem živin zamezí podvýživě, která hrozí více než polovině pacientů. Spolu s nedostatkem výživy se tělo totiž dále oslabuje, dopad vedlejších účinků je zásadnější a snášenlivost léčby se nadále snižuje. V případě klasické stravy se vyhněte aromatickým jídlům, jezte spíše menší porce a pomalu, sousto skutečně rozžvýkejte, noste volnější oblečení (abyste zamezili tlaku na trávicí soustavu) a po jídle odpočívejte.
Nerezignujte na život! Vedlejší účinky léčbu dozajista znesnadňují, avšak je potřeba si uvědomit, že ne každý cyklus probíhá stejně. Buďte tedy spíše zvídaví, jak to bude tentokrát než, abyste si malovali černé scénáře. To, jak to skutečně proběhne, můžete ovlivnit i svým přístupem. Využijte chvil, kdy se cítíte dobře a dělejte věci, které vás baví. Je také dobré vědět, že smích a dobrá nálada léčbu podporuje, neboť umožňuje nadhled a díky vyplaveným hormonům uleví i od bolesti.
Mezi další kroky, které vám pomohou přežít chemoterapii, patří: