5. 10. 2018

Jak přežít chemoterapii?

Chemoterapie je léčebná metoda, při které se do těla vpravují léky zvané cytostatika. Ty zastavují růst rychle se dělících nádorových buněk a ničí je (cytostatika jsou pro ně toxická). Problémem chemoterapie ale je, že tyto léky ničí nejen nádorové, ale i ostatní rychle se množící buňky v těle, které jsou pro naše tělo naopak potřebné. Neumí je totiž od sebe rozeznat. Právě likvidace zdravých buněk těla způsobuje u pacientů nežádoucí vedlejší účinky. Aby byl průběh co nejhladší, je potřeba vědět, jak taková léčba probíhá a jak se před vedlejšími účinky léčby co nejlépe ochránit.

Jaké má chemoterapie vedlejší účinky

  • oslabení imunitního systému = vyšší náchylnost k infekčním onemocněním
  • únava
  • nevolnosti, slabost, zvracení, nechutenství, bolest při polykání
  • riziko krvácivosti i z drobných ran
  • horečky, zimnice
  • srdeční arytmie, bušení srdce či dušnost
  • záněty v ústech – zduření sliznice, vyšší krvácivost, afty
  • padání vlasů (kvůli poškození vlasových váčků)
  • poruchy hybnosti, závratě, třas, křeče, poškození jemné motoriky

Jaký bude mít léčba průběh vždy záleží na konkrétním pacientovi, jeho aktuálním zdravotním stavu, druhu nádoru a též na jeho psychickém nastavení. Psychická stránka hraje velmi důležitou roli. Strach z léčby jako takové, například po získání negativní zkušenosti, může vyvolat pocity nevolnosti a zvracení už při přípravě na další cyklus.

Velkým rizikem vedlejších účinků je nemožnost v navržené léčbě pokračovat. Narušením harmonogramu se účinnost léčby snižuje.

Jak dlouho?

Délka samotné léčby je opět závislá na typu nádoru, celkovém průběhu léčby a samozřejmě reakci pacienta na léčbu. Může se jednat o denní podávání, jedenkrát týdně i jednou měsíčně. Léčba většinou probíhá v cyklech, mezi kterými je přestávka, která tělu umožňuje se v rámci možností zregenerovat. Minimální doba léčby bývá tři měsíce, avšak může trvat i tři roky. Samotné vedlejší účinky léčby se projevují různě (některé při nebo těsně po aplikaci, jiné až v období regenerace). Nejčastějším způsobem chemoterapie je podávání injekčně, ale může se jednat i o tablety, kapsle či tekutou formu.

Jak snížit nežádoucí vliv chemoterapie?

Zajistit optimální průběh léčby je vhodné prostřednictvím specializované výživy, která tělu dodá potřebné živiny a to má šanci v rámci možností fungovat správně. Zároveň se s dostatkem živin zamezí podvýživě, která hrozí více než polovině pacientů. Spolu s nedostatkem výživy se tělo totiž dále oslabuje, dopad vedlejších účinků je zásadnější a snášenlivost léčby se nadále snižuje. V případě klasické stravy se vyhněte aromatickým jídlům, jezte spíše menší porce a pomalu, sousto skutečně rozžvýkejte, noste volnější oblečení (abyste zamezili tlaku na trávicí soustavu) a po jídle odpočívejte.

Nerezignujte na život! Vedlejší účinky léčbu dozajista znesnadňují, avšak je potřeba si uvědomit, že ne každý cyklus probíhá stejně. Buďte tedy spíše zvídaví, jak to bude tentokrát než si malovat černé scénáře. To, jak to skutečně proběhne, můžete ovlivnit i svým přístupem. Využijte chvil, kdy se cítíte dobře a dělejte věci, které vás baví. Je také dobré vědět, že smích a dobrá nálada léčbu podporuje, neboť umožňuje nadhled a díky vyplaveným hormonům uleví i od bolesti.

Další podpůrné kroky jsou: dbát o správnou hygienu, ruce si myjte častěji, pořiďte si jemný zubní kartáček, ošetřete i drobné odřeninky, zařaďte do svého život pohyb (má blahodárný vliv na vaše trávení), dodržujte pitný režim a vynechejte opalování.

Facebook

Nejnovější články

Lidé s rakovinou by o sebe měli pečovat dvojnásob

Mezi jeden z faktorů vzniku rakoviny patří i dlouhodobě oslabený imunitní systém.

Prevence je důležitá zejména u lidí, kteří rakovinou prošli

Vždy záleží na typu rakoviny, způsobu léčby, snášenlivost léčby, zdravotním stavu, věku i životní situaci...

Jak podpořit imunitu v době koronaviru

Existuje také řada běžných potravin, případně koření či bylin, které obsahují účinné látky, jež mají antivirový, případně protizánětlivý účinek.