Jaké změny v mém životě přinese diagnóza rakoviny

Každá významná životní událost přináší do našeho života určité změny. Někdy jsou vítané, jindy už tolik ne. Zvlášť, když nám život otočí doslova naruby. Jednou z takových situací je diagnóza onkologického onemocnění. Ačkoli je průběh nemoci vždy individuální a záleží na mnoha faktorech, jsou určité momenty společné a liší se víceméně jen intenzitou prožívání.

Emoce na houpačce

Rakovina je velkým zásahem do psychiky jedince. Po počátečním šoku, který může být doprovázen vztekem, zoufalstvím, otupělostí a nebo hyperaktivitou většinou následuje zmatenost, potíže se soustředěním a také náladovost či lítostivost. Samotná onkologická léčba je doprovázena řadou vedlejších účinků (což je způsobeno tím, že standardní léčba likviduje všechny rychle rostoucí buňky, tedy nikoli jen rakovinné, ale i zdravé). Jedním z nich je únava a nevolnosti, které mohou náladu a psychický stav jedince dále oslabit. Počítejte tedy s těmito výkyvy, stav není konečný, a přizpůsobte si rytmus podle vašich potřeb (více spánku, lehká procházka, malé porce jídla).

Pocity beznaděje lze částečně eliminovat i péčí o svůj zevnějšek. Ženy se mohou namalovat, uvázat módním způsobem šátek, vzít si volné ale slušivé oblečení. Není to schovávání nemoci, ale uvědomění, že váš život neskončil a i vy máme možnost být v rámci svého stavu krásné. Nerezignujte. U mužů s rakovinou prostaty či varlat je to útok na samotný symbol mužství, a tak s sebou nese mnoho psychické zátěže. Opět je třeba si uvědomit, že život nekončí, jen bude jiný.

Tělesné změny

Vedlejším účinkem onkologické léčby je kromě zmíněné únavy a nevolností též nechutenství či zažívací / vylučovací potíže, které mají dopad na tělesnou váhu a vzezření jedince. Zároveň ovlivňují i energii „něco“ dělat. Pomocí může být specializovaná strava, která tělu dodá potřebné látky a živiny (např. nutridrinky) a také pravidelný přísun potravy po malých dávkách a nošení volnějšího oblečení, které nevytváří zbytečný tlak na trávicí soustavu.

Určité typy chemoterapií a radioterapií ničí vlasové váčky, tudíž dojde k vypadávání vlasů, řas a obočí. V tomto směru jsou citlivější spíše ženy, neváhejte si pořídit paruku (vybrat si můžete z umělých strojových či ručně vázaných nebo těch z pravých vlasů) nebo šátek. Věnujte si čas a naučte se jej vázat, zjistíte, že může být plnohodnotným doplňkem.

Samostatnou kapitolou jsou chirurgické zásahy, které na těle zanechávají své stopy. Věnujte jim péči. V případě rakoviny prsu existují náhražky ňader, tzv. epitézy.

Spolu s léčbou se stanou citlivější vaše sliznice, kůže a může se objevit i vyšší krvácivost dásní. U hormonální léčby můžete čelit návalům horka a pocení. Používejte tedy specializovanou kosmetiku. Při léčbě rakoviny byste se též měli vyhnout přímému slunci.

Změny ve vztazích

Nemoc samozřejmě zasáhne i vztahovou rovinu. Tajit nemoc před rodinou příliš nepomůže, neboť sílu budete potřebovat nikoli na předstírání „pohody,“ ale na léčbu a boj s nemocí. Sdělte jim tedy svou diagnózu. Nejprve krátce, aby i oni měli šanci se se situací vyrovnat. Právě podpora rodiny je při léčbě často rozhodujícím faktorem. Informujte i děti, neboť i ony musí situaci rozumět. Nestrašte je, ale sdělte jim i možná rizika. Ve vztazích, více než kde jinde, je třeba otevřené komunikace.

Velkým tématem je intimita. Vězte, že pokud vám to tělesný stav dovolí, je sexuální aktivita povolena. Cítit fyzickou touhu po svém partnerovi i v období nemoci je přirozené. V některých případech je však nutné použít určité pomůcky, jako například lubrikační gel.

Připravte se na lékařská kolečka

  1. Budou probíhat opakovaná specializovaná vyšetření, a to z důvodu kontroly stavu a přípravy na léčbu (pokud jsou krevní hodnoty „špatné“ je léčba posunuta).
  2. Samotná onkologická léčba často probíhá v blocích – např. aplikace chemoterapie, období rekonvalescence a následuje další dávka. Konkrétní postup je vždy dohodnut s ošetřujícím lékařem (onkologem).
  3. Období remise, tzn. bez onkologického nálezu – i v období po léčbě je nutná preventivní kúra (na konkrétní podobě se dohodnete se svým onkologem), která má snížit rizika případného návratu (recidivě) onemocnění.

Změna životního rytmu

Svůj životní rytmus přizpůsobte onkologické léčbě. Sledujte, jak se cítíte a využijte této znalosti v dalším kolečku. Pokud vám některé potraviny nebo činnosti prospívají a pocitově pomáhají v období samotné léčby, zařaďte je a vyhněte se těm, které vyvolávají potíže. Zařiďte si včas hlídání dětí, psa či kočky. Věnujte se sobě a dovolte si emoce, které přicházejí. Pokud to bude jen trochu možné, zařaďte do svého života pohyb, který pomáhá na mnoha rovinách.

Rakovina je nemoc, která útočí na člověka v mnoha směrech. Boj s nemocí pravděpodobně tělo oslabí a vy nezvládnete to, na co jste zvyklí. Naopak, budete těmi, o které se někdo bude muset postarat. Tato změna je náročná na zvládnutí, avšak je nezbytné si uvědomit, že jedině soustředěním sil na samotnou léčbu se zvyšuje šance na uzdravení.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná