8. 7. 2018

Když se rakovina vrátí

Vlasy už vám narostly, chuť k jídlu se vrátila a dokonce začínáte chodit na půl úvazku do práce, která vás těší. Vypadá to na světlé zítřky, neboť rakovina, která vám život obrátila naruby, a se kterou jste tak dlouho sváděli boj, se stala minulostí. Jenže pak se najednou vaše noční můra stane realitou. Při kontrole se dozvíte, že je nemoc zpět.

Návrat do minulosti

Návrat onkologického onemocnění mnohdy vyvolá větší stres, než v případě prvního setkání s nemocí. Své jste si již zažili a realitu si uvědomujete v syrovém nepřikrášleném stavu. Už víte, co to znamená „mít rakovinu.“ Znáte dopodrobna vyšetření, napětí z očekávaných výsledků, zklamání, když se nádor nezmenšuje, nebo nereaguje podle představ, víte už, co je to bolest, strach, vedlejší účinky léčby… Už jste tu cestu jednou absolvovali a najednou po ní máte jít znovu? Proč?!

Co je to recidiva?

Recidiva ne vždy nutně znamená, že jste vy nebo lékař při prvotní léčbě něco zanedbali. I po úspěšném vyléčení totiž mohou v těle zůstat rakovinné buňky a časem vytvořit nádor nový, ať už v místě původního ložiska, v jeho blízkosti nebo se dokonce rozšířit, tj. metastázovat do jiných částí (orgánů) těla. Pakliže se jedná o metastázovaný nádor, nesou v sobě buňky původního ložiska (tzn. původní nádor tlustého střeva, který se po vyléčení po čase objeví v játrech se bude skládat z buněk tlustého střeva). Objevení nového typu nádoru je spíše výjimečné, i když ne nemožné. Riziko recidivy se odvíjí od typu a velikosti původního nádoru.

Prevence recidivy

Spolu s dokončením léčby od svého lékaře dostanete i doporučení k dalším krokům (pravidelné kontroly, krevní testy či speciální vyšetření na zobrazovacích technikách jako jsou např. CT). Základní prevencí je tato vyšetření absolvovat. Zároveň s tím je vhodné se zaměřit na:

  • zvýšení obranyschopnosti těla,
  • regeneraci buněk (nejen těch poškozených onkologickou léčbou),
  • dostatek spánku a odpočinku,
  • zařazení pohybu do svého života (procházky, jízda na kole, běh, lyžování),
  • změnu stravovacích návyků – zařadit dostatek vitamínů, stopových prvků a minerálů, dodržovat zásady zdravé stravy (správný podíl bílkovin, tuků a sacharidů) a udržovat určitý režim ve stravování
  • podporu svého psychického zdraví

Léčba recidivy

Vyléčení recidivy závisí na mnoha faktorech (mimo jiné na místě výskytu nového ložiska, aktuálním zdravotním stavu pacienta či velikosti nového nádoru). Obecně platí, že čím blíž je nový nádor k tomu původnímu, tím bývá šance na vyléčení větší.

Ačkoli se léčebné metody mohou těm původním podobat, průběh léčby bude pravděpodobně jiný. Nicméně předchozí zkušenosti s léčbou využijte ve svůj prospěch. Už víte, do čeho jdete, a tak se můžete na léčbu připravit! Znáte prostředí, do kterého půjdete, víte, co vám pomáhalo nebo co naopak léčení ztěžovalo.

Lze využít i různých doplňků stravy (samozřejmě po konzultaci s lékařem), které podporují imunitu, snižují vedlejší účinky léčby a pomáhají regenerovat chemoterapií poškozené buňky. Zvyšují tak šanci na uzdravení ochotu se léčit a především udržují kvalitu života na dostatečně vysoké úrovni i během samotné léčby.

Facebook

Nejnovější články

Lidé s rakovinou by o sebe měli pečovat dvojnásob

Mezi jeden z faktorů vzniku rakoviny patří i dlouhodobě oslabený imunitní systém.

Prevence je důležitá zejména u lidí, kteří rakovinou prošli

Vždy záleží na typu rakoviny, způsobu léčby, snášenlivost léčby, zdravotním stavu, věku i životní situaci...

Jak podpořit imunitu v době koronaviru

Existuje také řada běžných potravin, případně koření či bylin, které obsahují účinné látky, jež mají antivirový, případně protizánětlivý účinek.