20. listopad 2018

Léčba rakoviny aneb jak zabít zabijáka

Imunologická léčba rakoviny zaznamenala letošní rok hned dva velké úspěchy. Za průlomové vědecké objevy v oblasti imunoterapie byly označeny výzkumy Jamese P. Allisona a Tasuku Hondžó, které byly oceněny Nobelovou cenou za medicínu. Oba objevy byly založeny na aktivování schopnosti imunitního systému napadat a ničit nádorové buňky. Anglické noviny The Guardian na téma imunologické léčby vydaly článek, ze kterého vám přinášíme hlavní myšlenky.

Alarmující čísla výskytu rakoviny

Průzkumy odhadují, že téměř 40 % lidí bude během jejich života diagnostikována rakovina. Ještě do nedávna jsme měli tři základní možnosti, jak se s nemocí vypořádat - operaci (starou přibližně 3 000 let), od roku 1896 ozařování a v roce 1946 přibyla ještě chemoterapie. Bohužel tyto tradiční techniky byly úspěšné „jen“ přibližně u poloviny pacientů. Podle Světové zdravotnické organizace pro výzkum rakoviny se v roce 2018 celosvětově vyskytlo 9 055 027 úmrtí způsobených onkologickým onemocněním.

Imunoterapie - nová naděje v léčbě rakoviny

Základním obráncem našeho zdraví před nemocemi je imunitní systém. Je schopen určit, které buňky jsou tělu vlastní, a které tam naopak nepatří a na ty prostřednictvím svých mechanismů zaútočit. Bohužel tento systém nefunguje v případě rakoviny zcela optimálně. Právě výzkum Jamese Allisona objevil, že imunitní systém rakovinu neignoruje (jak se do té doby předpokládalo), ale je rakovinnými buňkami do určité míry vypnut. Jakmile byla týmem Jamese Allisona tato blokáda zrušena, byl imunitní systém, konkrétně T-buňky (druh bílých krvinek), schopen nádory ničit a rakovinu (i v pokročilém stádiu nemoci) „vyléčit.“ Prostřednictvím mnoha pacientů bylo dokázáno, že imunitní systém může být účinnou zbraní proti rakovině.

Kontrolní body imunitního systému

Každý imunitní systém má několik kontrolních milníků, díky kterým pozná zdravé buňky těla. Rakovina však jeden takovýto bod obešla (konkrétně PD-1) a T-buňkám se představila jako zdravá buňka tělu vlastní. Tým Dr. Tasuku Hondžů z Univerzity v Kyoto (který letošní Nobelovu cenu sdílí právě s Jamesem Allisonem) byl schopen tento potvrzovací mechanismus zrušit. Tím vznikl i účinný nástroj k potlačení rakoviny.

Imunoléčba pomohla i bývalému prezidentu USA

V prosinci 2015 byla druhá generace těchto kontrolních inhibitorů (potlačovatelů imunitní reakce) použita k uvolnění imunitního systému bývalého prezidenta USA Jimmyho Cartera, který trpěl agresivní formou rakoviny jater a mozku. Zpráva o „zázračném“ vyléčení 91letého člověka všechny překvapila, včetně samotného pacienta.

Další výzkumy v oblasti imunoterapie

Výše popsané systémy nejsou jedinými možnými imunologickými terapiemi. V současné době probíhá řada výzkumů a klinických zkoušek zabývajících se právě tímto druhem léčby. Mezi ně patří i výzkum česko-americké start-up společnosti Machavert. Ten je založený na synergickém efektu 4 fosfolipidů (látek obsažených v obalech buňky), které svým specifickým způsobem ničí nádorové buňky, přičemž ty zdravé posilují. Zkoumané látky obsahuje i český doplněk stravy Ovosan, který je dlouhodobě používán pro posílení imunity.

Zdroj:
The Guardian (www.theguardian.com), A cure for cancer: how to kill a killer, Charles Grabeber, 4. 11. 2018.

Soubory cookies nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Prohlížením tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace