Jak s tím souvisí Ovosan?
Společnost Machavert byla v roce 2015 založena českým vědcem Jakubem Staszak-Jirkovským. Rozhodl se, že zkusí vytvořit lék z českého doplňku stravy Ovosan, který užívají především pacienti při léčbě rakoviny.
„Rozložili jsme komplexní směs Ovosanu, kde je několik desítek fosfolipidů, a zjistili jsme, že hlavní protinádorová aktivita vzniká díky čtyřem fosfolipidům, které fungují dohromady, ale ne zvlášť,“ popisuje kroky aktuálně probíhajícího výzkumu Jakub Staszak- Jirkovský. Z těchto fosfolipidů dokázali vědci vytvořit nanočástice, které jsou schopné dostat se až k rakovinným buňkám. Jsou to v podstatě duté koule a samy o sobě působí protinádorově. Získaná látka, která se zatím testuje v laboratoři a na zvířatech, nejlépe funguje na genovou mutaci KRAS, která stojí asi za polovinou všech zhoubných nádorů – zejména těch agresivních (například za rakovinou slinivky břišní a plic).
Klinické zkoušky na dosah
Všechny kombinace nyní Machavert zkouší na myších, ale zároveň se připravuje na to, aby si mohl u amerického lékového úřadu FDA zažádat o povolení k testování přípravku na lidech, tzv. klinické zkoušky. Při nich se bude například zjišťovat ideální dávkování, případně nežádoucí účinky.
Výše zmíněná kapsa tvořená z fosfolipidů je při rozumných dávkách velmi dobře snášena. „Lipidy jsou takové přírodní miny. Pro nádorové buňky to jsou živiny, takže je přitahují. Když je ale sežerou, tak je lipidy zevnitř zabijí,“ popisuje princip fungování látky pojmenované MP1000 Jakub Staszak-Jirkovský. „To jsem nikdy předtím neviděl,“ dodává další odborník na fosfolipidy Neal Goodwin. Ve farmacii se totiž takové kapsy sice používají k dopravení léku k rakovinné buňce, ale na rozdíl od té tvořené fosfolipidy dosud nikdy nevykazovaly výraznou léčivou aktivitu.
Celý článek „Český vědec založil start up v Americe, hledá v něm lék na agresivní rakovinu“ je k dispozici na webových stránkách ekonom.ihned.cz.
Zdroj: Ekonom, 2. 8. 2018, autor: Simona Janíková