Lék na rakovinu? Český vědec věří na fosfolipidy

Rakovina je nemoc, se kterou se setkává čím dál tím víc lidí. V mnoha případech to není první setkání, ale jedná se o opakované recidivy. Jedním z důvodů komplikované léčby je i fakt, že onkologické onemocnění nemá pouze jednu příčinu. Je to souhrn mnoha faktorů. Z tohoto důvodu i možnost vyléčení závisí na mnoha faktorech. Obzvláště pak na optimálně zvolené léčbě podpořené změnami životního stylu a posílením imunitního systému.

Na celém světě tak probíhá řada výzkumů, které se snaží nalézt lék na rakovinu, respektive na její různé druhy. Mezi firmy, které se výzkumem léku na rakovinu zabývají patří i česko-americká start-up společnost Machavert. V časopise Ekonom byl o ní vydán velmi zajímavý článek. Nabízíme vám možnost přečíst si z něj několik postřehů.

Jak s tím souvisí Ovosan?

Společnost Machavert byla v roce 2015 založena českým vědcem Jakubem Staszak-Jirkovským. Rozhodl se, že zkusí vytvořit lék z českého doplňku stravy Ovosan, který užívají především pacienti při léčbě rakoviny.

„Rozložili jsme komplexní směs Ovosanu, kde je několik desítek fosfolipidů, a zjistili jsme, že hlavní protinádorová aktivita vzniká díky čtyřem fosfolipidům, které fungují dohromady, ale ne zvlášť,“ popisuje kroky aktuálně probíhajícího výzkumu Jakub Staszak- Jirkovský. Z těchto fosfolipidů dokázali vědci vytvořit nanočástice, které jsou schopné dostat se až k rakovinným buňkám. Jsou to v podstatě duté koule a samy o sobě působí protinádorově. Získaná látka, která se zatím testuje v laboratoři a na zvířatech, nejlépe funguje na genovou mutaci KRAS, která stojí asi za polovinou všech zhoubných nádorů – zejména těch agresivních (například za rakovinou slinivky břišní a plic).

Klinické zkoušky na dosah

Všechny kombinace nyní Machavert zkouší na myších, ale zároveň se připravuje na to, aby si mohl u amerického lékového úřadu FDA zažádat o povolení k testování přípravku na lidech, tzv. klinické zkoušky. Při nich se bude například zjišťovat ideální dávkování, případně nežádoucí účinky.

Výše zmíněná kapsa tvořená z fosfolipidů je při rozumných dávkách velmi dobře snášena. „Lipidy jsou takové přírodní miny. Pro nádorové buňky to jsou živiny, takže je přitahují. Když je ale sežerou, tak je lipidy zevnitř zabijí,“ popisuje princip fungování látky pojmenované MP1000 Jakub Staszak-Jirkovský. „To jsem nikdy předtím neviděl,“ dodává další odborník na fosfolipidy Neal Goodwin. Ve farmacii se totiž takové kapsy sice používají k dopravení léku k rakovinné buňce, ale na rozdíl od té tvořené fosfolipidy dosud nikdy nevykazovaly výraznou léčivou aktivitu.

Celý článek „Český vědec založil start up v Americe, hledá v něm lék na agresivní rakovinu“ je k dispozici na webových stránkách ekonom.ihned.cz.

Zdroj: Ekonom, 2. 8. 2018, autor: Simona Janíková

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná