Lidé s rakovinou by o sebe měli pečovat dvojnásob

Lidé s rakovinou a imunitní systém

Mezi jeden z faktorů vzniku rakoviny patří i dlouhodobě oslabený imunitní systém. Právě naše imunita je totiž zodpovědná nejen za odrážení útoků zvenku (patogeny jako viry, bakterie, plísně), ale také za pravidelnou kontrolu buněk uvnitř organismu. Rakovina totiž není „cizí“ prvek v našem těle. Pokud to velmi zjednodušíme, jedná se o naše vlastní buňky, zpravidla poškozené či mutované, které se začaly z nějakého důvodu nekontrolovaně množit a vytvořily „nádor“. Pakliže je naše obranyschopnost dlouhodobě oslabena, nemusí varovné signály zachytit včas a rakovina se dostane mimo kontrolu organismu.

Standardní léčba rakoviny oslabuje imunitní systém

Standardní onkologická léčba (chemoterapie aj.) má v současné době bohužel řadu vedlejších účinků, které znesnadňují léčbu (často ji dokonce přeruší). Mezi nejčastější patří nevolnost, zvracení, únava, slabost, problémy s trávením, přecitlivělost pokožky, ztráta vlasů, a hlavně pokles tvorby krevních složek. Právě tato skutečnost je zodpovědná za další oslabení imunitního systému. Při chemoterapii totiž dochází k poklesu bílých krvinek, jež jsou zodpovědné za imunitní reakce organismu. Nejen v době koronaviru bychom tedy měli svou imunitu podpořit.

Hygienická rutina a péče o zdraví

Vedle podpory imunitního systému by mělo být samozřejmostí dodržování vysokého hygienického standardu: důsledná hygiena (mytí rukou, případně používání jednorázových rukavic či roušky), pravidelný úklid (znesnadňuje usazování patogenů), větrání a minimalizace návštěv míst, kde je shromážděno hodně lidí (veřejná doprava, obchodní domy, kina, divadla). Svou kondici a zdraví je vhodné také podpořit pravidelným pohybem, vycházkami přírodou, vyváženou stravou, dostatečným pitným režimem (v případě koronaviru se doporučují teplé nápoje) a odpočinkem/spánkem. Nezapomeňte ani na svou psychickou kondici – dělejte, co máte rádi, využijte nějaké metody k minimalizaci stresu, sledujte i jiné pořady než vývoj statistiky koronaviru. V neposlední řadě můžete také zvážit zařazení kvalitních doplňků stravy, jež mimo jiné podporují také imunitní systém.

Prevence není „jen“ o preventivních prohlídkách

Na závěr bychom rádi připomněli, že o své zdraví bychom měli aktivně pečovat bez ohledu na to, jaká situace panuje za dveřmi našeho bytu. Netypické projevy těla či dlouhodobější obtíže (nespecifické bolesti, krvácení, průjem, trávící obtíže, změny na kůži, změna tvaru prsou či nepřekonatelná únava) mohou signalizovat, že v těle probíhá něco, co naši pozornost vyžaduje. V případě jakéhokoli podezření je důležité vyhledat lékaře. Včasné objevení nemoci a zahájení odpovídající léčby zvyšuje šance na trvalé uzdravení.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná