29. srpen 2020

Lze recidivě zabránit? Co máte ve své moci?

Recidiva: Jedná se o návrat rakoviny?

V laické veřejnosti převládá přesvědčení, že uzdravení z rakoviny znamená naprosté vymýcení všeho zhoubného, co do našeho těla nepatří. Bohužel takto jednoduché to není. Velmi zjednodušeně řečeno vyléčeným onkologickým pacientem je takový člověk, u kterého nejsou během krevních vyšetření zjištěny nadlimitní hodnoty konkrétních ukazatelů a v těle nejsou patrny žádné nestandardní útvary přesahující určitou velikost. Navzdory veškeré vyspělosti lékařské péče však určité rakovinné buňky mohou v těle zůstat. Otázkou je, co se s nimi bude dít dál. Udržíme je „pod kontrolou“ anebo se znovu rozrostou? Zatímco některé faktory, které riziko návratu rakoviny můžeme ovlivnit velmi těžko (např. genetika), jiné máme ve svých rukách: pečovat o své tělo, psychiku a zejména imunitu.

Stejné návyky povedou ke „stejným“ výsledkům

Řada lidí, alespoň v počátku léčby rakoviny má představu, že tuto „nepříjemnost“ překonají a rychle se vrátí k zažitému způsobu života. Bohužel toto je jeden z hlavních faktorů, které způsobují recidivu, tedy návrat rakoviny. Je třeba si uvědomit, že za onkologickým onemocněním nestojí „jen“ genetika. Jsou to také naše návyky a způsob chování, které příslušné „nebezpečné“ geny či procesy v těle mohou aktivovat. Pokud tedy po vyléčení plynule vplujete do starých návyků, vaše tělo bude pravděpodobně reagovat stejným způsobem, tedy oslabením a následně nemocí. V tomto případě však hrozí riziko horšího průběhu, neboť vaše tělo je výrazně oslabeno standardní onkologickou léčbou.

Preventivní prohlídky

Velmi důležitým krokem po prodělání rakoviny jsou pravidelné preventivní kontroly. Ačkoli můžete mít pocit, že jste za touto etapou svého života už zavřeli dveře, je vhodné následovat pokynů lékařů a na prohlídky docházet. Není to přivolávání nemoci, naopak to může být vzpruhou, že je vše v pořádku. Navíc, úspěšnost případné léčby je závislá i na včasném objevení nežádoucích změn v těle. Čím dříve jsou objeveny, tím je šance na trvalé uzdravení vyšší. Nepodceňujte ani nestandardní chování svého těla (průjmy, větší únava, hubnutí, nespecifické bolesti, výtoky…), které mohou být signálem, že něco není v pořádku.

Imunita: Základ našeho zdraví

Vedle preventivních prohlídek u lékaře je třeba o sebe aktivně pečovat i v jiných směrech, základem je samozřejmě imunita, ale také přizpůsobení jídelníčku svým potřebám (nikoli chutím) a celková péče o psychickou stránku. Právě imunita je zodpovědná za vyhledání a zlikvidování rizikových (poškozených či mutovaných) buněk v těle. Pakliže je imunita oslabená (onkologickou léčbou, operací, jinou nemocí, životním stylem), nemusí tuto funkci zvládat a riziko vzniku či návratu rakoviny stoupá. Péče o imunitu zároveň není jednorázovou akcí, ale dlouhotrvajícím procesem.

Stres, který umí škodit v mnoha hladinách

Uvědomte si, že vaše tělo i psychika prošli náročným obdobím, proto je naprosto v pořádku cítit se vyčerpaně. To, že pravděpodobně nebudete stíhat to, co dřív neznamená, že to, že jste toho předtím stíhali tolik bylo v pořádku. Naopak. Diář plný nikdy nekončících úkolů, logisticky vypilované dny, využité do poslední minuty a absence času k nicnedělání (často doprovázené pocity viny, jakmile se tato chvíle objevila) vaše tělo totiž oslabují. Stres působí na psychiku i fyzickou stránku, které od sebe nejde oddělit. Jedno ovlivňuje druhé. Zhoršení psychické kondice naruší tu fyzickou, čímž se následně negativně ovlivní zase ta psychická. Je třeba z této nepříjemné spirály vystoupit. A začít jakkoli. Třeba zastavením. I jediná změna (jakákoli) může nastartovat cestu ke zklidnění.

Soubory cookies nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Prohlížením tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace