17. duben 2019

Mé opakované setkání s rakovinou

Přečtěte si osobní zkušenost pacientky, která během léčby nádorového onemocnění vaječníků a dělohy (karcinom ovaria a endometria) užívala jako podpůrnou terapii potravinový doplněk Ovosan. V době léčby jí bylo 40 let. Jednalo se o recidivu (návrat) nádoru vaječníků po 12 letech.

Příběh ženy O. V.

Diagnóza: 1. recidiva (návrat) rakoviny vaječníků a dělohy, 2. recidiva metastázy v plicích

Dlouho jsem nemohla otěhotnět a ani umělé oplodnění se nepovedlo. Proto jsem s manželem ve svých 38 letech adoptovala novorozence. Díky této radosti jsem odsunula do pozadí skutečnost, že mám stále silnější a bolestivější menstruaci. Navíc gynekoložka mi říkala, že je vše v pořádku. Bolestem břicha jsem také velkou důležitost nepřikládala. Bolest se ale stupňovala a tak jsem nakonec znovu šla ke gynekoložce. Ta mi „něco“ nahmatala v břiše a poslala do nemocnice, kde jsem se dozvěděla, že je nutná operace. Následovalo 6 dávek chemoterapie, při které mi bylo opravdu velmi špatně, fyzicky i psychicky. Léčba zabrala a já o nemoci, kterou trpím, nechtěla přemýšlet, natož mluvit. Byl rok 1994 a mně bylo 40 let.

Po deseti letech jsem se cítila docela dobře a chodila na pravidelné kontroly. Při jedné z nich „něco“ nebylo v pořádku, ale protože markery (krevní ukazatelé) byly v pořádku, lékař rozhodl, že „to něco“ budeme jen sledovat. Po dvou letech sledování se mi po návratu z dovolené udělalo špatně a vše dostalo rychlý spád. Během 14 dní jsem podstoupila operaci recidivy nádoru spojenou s plastikou nádorem zasažených močovodů a následnou aktinoterapii (léčba ionizujícím zářením) a chemoterapii. I přes léky proti nevolnosti mi bylo hodně zle. Navíc se mi stav zkomplikoval – měla jsem neprůchodné nejprve močovody a poté střeva. Byla nutná operace. V této době jsem začala užívat Ovosan.

Přibližně rok a půl po této recidivě se mi objevilo malé ložisko nádoru na plicích (markery byly opět v pořádku). Podstoupila jsem další operaci, při které mi byla tato netypická metastáza odstraněna. Zároveň mi zvýšili dávky Ovosanu (z 3×2 na 3×5 kapslí za den).

Nevím, jestli za to mohu děkovat právě Ovosanu, ale zatím jsou další výsledky všech vyšetření v pořádku (2 roky od poslední operace). Zároveň od té doby, co ho beru, jsem výrazně méně náchylná k rýmě a nachlazení, takže se určitě zlepšila moje imunita.

Léčba:

  • 2006 zjištěna recidiva nádoru vaječníků a dělohy (12 let po prvotní operaci)
  • chirurgický zákrok (recidiva byla lokální, ale postihla i nitrobřišní orgány, proto mimo jiné odstraněna část tlustého střeva), následuje chemoterapie a radioterapie
  • 2008 začíná užívat Ovosan
  • 2009 nádorové ložisko v plicích + metastázi ve vaječníku – odstraněno
  • 2011 žádná nádorová aktivita nezaznamenána (18 měsíců po léčbě)
  • 2014 stav remise trvá (žádná nádorová aktivita)
Soubory cookies nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Prohlížením tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace