17. duben 2019

Mé opakované setkání s rakovinou

Přečtěte si osobní zkušenost pacientky, která během léčby nádorového onemocnění vaječníků a dělohy (karcinom ovaria a endometria) užívala jako podpůrnou terapii potravinový doplněk Ovosan. V době léčby jí bylo 40 let. Jednalo se o recidivu (návrat) nádoru vaječníků po 12 letech.

Příběh ženy O. V.

Diagnóza: 1. recidiva (návrat) rakoviny vaječníků a dělohy, 2. recidiva metastázy v plicích

Dlouho jsem nemohla otěhotnět a ani umělé oplodnění se nepovedlo. Proto jsem s manželem ve svých 38 letech adoptovala novorozence. Díky této radosti jsem odsunula do pozadí skutečnost, že mám stále silnější a bolestivější menstruaci. Navíc gynekoložka mi říkala, že je vše v pořádku. Bolestem břicha jsem také velkou důležitost nepřikládala. Bolest se ale stupňovala a tak jsem nakonec znovu šla ke gynekoložce. Ta mi „něco“ nahmatala v břiše a poslala do nemocnice, kde jsem se dozvěděla, že je nutná operace. Následovalo 6 dávek chemoterapie, při které mi bylo opravdu velmi špatně, fyzicky i psychicky. Léčba zabrala a já o nemoci, kterou trpím, nechtěla přemýšlet, natož mluvit. Byl rok 1994 a mně bylo 40 let.

Po deseti letech jsem se cítila docela dobře a chodila na pravidelné kontroly. Při jedné z nich „něco“ nebylo v pořádku, ale protože markery (krevní ukazatelé) byly v pořádku, lékař rozhodl, že „to něco“ budeme jen sledovat. Po dvou letech sledování se mi po návratu z dovolené udělalo špatně a vše dostalo rychlý spád. Během 14 dní jsem podstoupila operaci recidivy nádoru spojenou s plastikou nádorem zasažených močovodů a následnou aktinoterapii (léčba ionizujícím zářením) a chemoterapii. I přes léky proti nevolnosti mi bylo hodně zle. Navíc se mi stav zkomplikoval - měla jsem neprůchodné nejprve močovody a poté střeva. Byla nutná operace. V této době jsem začala užívat Ovosan.

Přibližně rok a půl po této recidivě se mi objevilo malé ložisko nádoru na plicích (markery byly opět v pořádku). Podstoupila jsem další operaci, při které mi byla tato netypická metastáza odstraněna. Zároveň mi zvýšili dávky Ovosanu (z 3x2 na 3x5 kapslí za den).

Nevím, jestli za to mohu děkovat právě Ovosanu, ale zatím jsou další výsledky všech vyšetření v pořádku (2 roky od poslední operace). Zároveň od té doby, co ho beru, jsem výrazně méně náchylná k rýmě a nachlazení, takže se určitě zlepšila moje imunita.

Léčba:

  • 2006 zjištěna recidiva nádoru vaječníků a dělohy (12 let po prvotní operaci)
  • chirurgický zákrok (recidiva byla lokální, ale postihla i nitrobřišní orgány, proto mimo jiné odstraněna část tlustého střeva), následuje chemoterapie a radioterapie
  • 2008 začíná užívat Ovosan
  • 2009 nádorové ložisko v plicích + metastázi ve vaječníku - odstraněno
  • 2011 žádná nádorová aktivita nezaznamenána (18 měsíců po léčbě)
  • 2014 stav remise trvá (žádná nádorová aktivita)
Soubory cookies nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Prohlížením tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace