Naděje jako podpůrná cesta k uzdravení

Naděje je vedle lásky ryze pozitivní emocí. Dodává nám lehkost a křídla. A právě tak je v mnoha kulturách, filozofických směrech i náboženstvích zobrazována. Bílá holubice, která přináší čerstvou ratolest. Je to symbol čistoty, která věří ve svůj cíl. Tato vnitřní důvěra v sebe samé nám dá sílu věřit i v okamžicích, které z objektivního hlediska příliš pozitivního nepřináší. Naděje je tedy i jedním z léků i na rakovinu, a to bez předpisu.

Příběhy druhých jsou „jen“ inspirací

Vzhledem k tomu, že rakovina je v České republice druhou nejčastější příčinou úmrtí (hned po kardiovaskulárních onemocněních), zjistíte, že je ve vašem okolí možná někdo, kdo se s nemocí setkal. Naší psychice zpravidla pomůže fakt, že „v tom nejsem sám“, na druhou stranu zde hrozí riziko srovnávání se. Pokud jde o nemoci bývá mnoho lidí přesvědčeno, že právě jejich cesta k uzdravení je vhodná i pro každého, tedy i pro vás. Bohužel to tak být nemusí. Každý jsme originál. Nenechte si vzít svou naději tím, že začnete zoufat nad tím, že to, co funguje někomu jinému nefunguje u vás. Klidně podobné, často nevyžádané rady zastavte hned při prvním nádechu sdělujícího. Netýrejte se.

Hýčkejte si své nitro

Být onkologicky nemocným s sebou nese velkou životní změnu. Nemoc sama o sobě nás změní fyzicky, ale i psychicky. Vypjaté emoce jsou během nemoci naprosto normální. Pokud však hraničí s depresí či apatií, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Zároveň můžete se svou psychikou pracovat i vy sami. Jak o sebe nejen v době rakoviny pečovat?

  • Zapojte do života dýchání. Prokrvuje tělo, zpomaluje tep (prevence stresu) a zklidňuje tím i naše emoce.
  • Omezte drastické scény v televizi či filmech. Upřednostněte klidnější pořady.
  • Vynechejte čtení a studium toho, co všechno se nepovedlo. Zjistěte naopak, co všechno se již podařilo.
  • Dovolte si být romantičtí.
  • Užívejte si každý den pár minut sami se sebou způsobem, který je vám příjemný (meditace, práce na zahrádce, čtení, procházky).
  • Včleňte do života pohyb. Endorfiny dokáží s naší psychikou zázraky.
  • Vraťte na svou tvář úsměv. Mračením rakovinu nevyléčíte, úsměv vám však při léčbě odlehčí. Navíc je pro organismus signálem bezpečí (snižuje dopady stresu).

Péče o sebe totiž vytváří i prostor, kam může vstoupit naděje. Tím, že vy sami se začnete cítit lépe, může i váš vnitřní kritik uznat, že možná bude zase dobře. Přesvědčte se.

Naděje přináší sílu

Naděje je vírou, že něco dopadne pozitivním způsobem. Na rozdíl od optimismu se nechová slepě, ale nabízí nám nové tvůrčí možnosti, jak se se situací vypořádat. Nadějí tedy není prázdné doufání (jako u optimismu nebo při tzv. „pozitivním“ myšlení), ale naopak mnoho konkrétních akcí, které vedou k celkovému smíření a změnám v našich životech. Právě tyto změny mohou proces uzdravení pozitivně ovlivnit. Naděje totiž dává i motivaci a sílu tyto akce uskutečnit. Síla naděje tkví i v tom, že nepopírá realitu, kterou jsme kolem sebe vytvořili (což se děje například při vytěsňování u pozitivního myšlení). Teprve až něco uvidíme, můžeme s tím něco dělat, případně získat čas své záležitosti urovnat.

Facebook

Nejnovější články

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná

bílé krvinky a léčba rakoviny

Bílé krvinky – co signalizuje jejich počet a proč jsou nezbytné v boji s rakovinou