Nádory ledvin a močového měchýře. Revize našich emocí?

Ledviny a močový měchýř spolu úzce spolupracují. Zatímco v ledvinách se filtruje krev a nepotřebné látky se ve formě moči posunují k dalšímu „zpracování,“ močový měchýř je jakousi pružnou zásobárnou moči, která se posléze vyloučí z těla ven skrze močovody. Jak tyto orgány chránit před vznikem onkologického onemocnění? A jak to probíhá, když se navzdory péči rakovina objeví?

Muži onemocní častěji než ženy

Tento typ onkologického onemocnění se zpravidla objeví častěji u mužů. V počátcích onemocnění bývají příznaky minimální a často se svádí na jiné faktory (prochladnutí, fyzická námaha…). Prvním vážnějším příznakem je pak krev v moči, kterou může jedinec pozorovat během celého močení. Občas se objeví i „tupá“ bolest v bedrech. Hlavními faktory, které rizika tohoto druhu onkologického onemocnění výrazně zvyšují, jsou kouření a obezita.

Příznaky nádoru ledvin

 • celková únava, noční pocení
 • vysoký krevní tlak, chudokrevnost
 • rozšíření žil v šourku (varikokéla)
 • „tupá“ bolest v bedrech bez zjevného důvodu
 • krev v moči
 • hmatem zjistitelný útvar v oblasti ledvin

Příznaky nádoru močového měchýře

 • časté a bolestivé močení, malé porce moči
 • bolesti v podbřišku, nutkání k močení
 • opakované záněty močových cest
 • krev v moči

Připravte se na vyšetření

Jakmile objevíte krev v moči, je třeba urgentního vyšetření lékařem. I kdyby se nejednalo o nádor, ukazuje tento příznak na nějaký vážnější problém, který je třeba řešit. Jaké metody se používají?

 • Ultrazvuk (sonografie)
 • IVU (vylučovací urorgrafie) – rentgenový monitoring postupu kontrastní látky vylučované ledvinami – určuje rozsah a místo postižení
 • CT (počítačová tomografie) – digitalizovaný rentgen
 • IMR (magnetická rezonance) – zejména pokud je podezření na metastáze
 • Endoskopie (zejména u močového měchýře) – zavedení kamery přes močovou trubici a zjištění rozsahu poškození + odběr podezřelé tkáně (v případě malého nádoru, může být rovnou odstraněn)

Co vás čeká, když si vyslechnete diagnózu

Konkrétní léčba se stanovuje vždy individuálně podle potřeb a stavu daného pacienta, velikosti nádoru a jeho umístění. Vždy je třeba přihlížet i k faktu, zda je nádor ohraničený a nebo se již rozšířil do okolních tkání nebo dokonce metastázoval do jiných orgánů. Standardní léčbou pokročilých nádorů ledvin i močového měchýře je chirurgické odstranění nádoru. U močového měchýře se pak řeší i případná náhrada vývodu (může být nahrazeno střevem, vyvedením močovodů na povrch těla či do konečníku). Dále se u nádorů močového měchýře může přistoupit k radioterapii (ozařování) či chemoterapii (podávání cytostatik = chemických léků zabíjejících rychle rostoucí buňky v těle). Komplikací, kromě nechutenství, nevolností, padání vlasů či porušení krvetvorby, je také zánět močového měchýře po ozáření, což může vyvolat i porušení jeho funkce.

Chirurgickým zásahem v případě nádoru ledviny se odstraní buď ledvina celá, její část a nebo dojde k cílenému ucpání cév, které přivádějí krev do postižené ledviny (pokud z nějakého důvodu není možné ledvinu odstranit). Charakteristickou vlastností nádorů ledvin je, že jsou málo citlivé k ozařování i k chemoterapii. U pokročilých fází se terapie soustřeďuje na biologickou léčbu, případně imunoterapii (využívá se vlastních buněk imunitního systému, které samy mohou nalézt a útočit na buňky nádorové).

Překonáním nemoci prevence nekončí. Pozor na recidivu

Jakmile jednou čelíte onkologickému onemocnění, stane se vaší součástí, i když veškeré hodnoty již ukazují správná „čísla.“ Je třeba být obezřetný k nestandardnímu chování svého těla, neboť nádorové buňky mohou v těle, navzdory veškeré snaze lékařů, zůstat ve spící podobě. Skvělou prevencí návratu rakoviny je zdravý životní styl, tzn. pestrý jídelníček (s minimem uzenin, smažených či kalorických jídel, důležité je i méně solit), pohyb, odpočinek, pitný režim a snížení stresových situací. Možnou pomocí je i péče o imunitní systém, který pomáhá regenerovat buňky našeho těla a chrání nás před patogeny (vnějšími i vnitřními) a udržuje tak tělo v dobré kondici. Navíc je to právě naše obranyschopnost, která standardní léčbou utrpí velké ztráty, proto byste ji měli věnovat pozornost a podpořit ji.

Inspirace na závěr: Ledviny a močový měchýř jako barometr našich emocí

Ledviny jsou filtrem naší krve (zbavují je nepotřebného) a podobně filtrují i naše emoce. Naše prožívání totiž v těle vždy vyvolá hormonální reakci, která se odrazí právě v krvi. Tato reakce je naprosto nezávislá na naší vůli a myšlenkách. Můžeme si „namluvit“ nebo předstírat, že jsme v klidu, ale naše tělo reaguje podle reality (a spustí příslušné reakce). Jsme v kontaktu s našimi emocemi? A nebo je skrýváme i sami před sebou? Umíme je vyjádřit? Jak reagujeme v situacích, které se nás netýkají? Pomáháme druhým na úkor vlastních potřeb? Pokud cítíte, že nejste v souladu, zastavte se. I to, že jste si toho všimli, bývá velkým posunem. Časem objevíte nové způsoby, jak reagovat v určitých situacích, abyste vzájemně ladili.

Močový měchýř svou proměnlivostí (nemá v těle jasně určené místo a mění dle potřeby svůj tvar) symbolizuje emoční paměť. Co si držíme při sobě (staré křivdy, nesplněné sny, touhy…) a z nějakého důvodu nepouštíme? Zkuste se na staré situace podívat novýma očima. Minulost nejde změnit, ale vy jste se od té chvíle změnili. Dejte si šanci pochopit, nikoli souhlasit, s jednáním, které vás například zranilo. Není třeba své bolístky a zranění nosit v albu neustále při sobě. Dejte si čas, ale zůstaňte otevření.

Facebook

Nejnovější články

Adoptivní buněčná terapie

Buněčná terapie – naděje na úspěšnou léčbu rakoviny

Buněčná imunita a jak ji posílit

Buněčná imunita – jak souvisí s rakovinou a čím ji posílit

typické příznaky rakoviny

Typické příznaky rakoviny a jak je nepodcenit