Příznaky nádoru ledvin
- celková únava, noční pocení
- vysoký krevní tlak, chudokrevnost
- rozšíření žil v šourku (varikokéla)
- „tupá“ bolest v bedrech bez zjevného důvodu
- krev v moči
- hmatem zjistitelný útvar v oblasti ledvin
Příznaky nádoru močového měchýře
- časté a bolestivé močení, malé porce moči
- bolesti v podbřišku, nutkání k močení
- opakované záněty močových cest
- krev v moči
Připravte se na vyšetření
Jakmile objevíte krev v moči, je třeba urgentního vyšetření lékařem. I kdyby se nejednalo o nádor, ukazuje tento příznak na nějaký vážnější problém, který je třeba řešit. Jaké metody se používají?
- Ultrazvuk (sonografie)
- IVU (vylučovací urorgrafie) – rentgenový monitoring postupu kontrastní látky vylučované ledvinami – určuje rozsah a místo postižení
- CT (počítačová tomografie) – digitalizovaný rentgen
- IMR (magnetická rezonance) – zejména pokud je podezření na metastáze
- Endoskopie (zejména u močového měchýře) – zavedení kamery přes močovou trubici a zjištění rozsahu poškození + odběr podezřelé tkáně (v případě malého nádoru, může být rovnou odstraněn)
Co vás čeká, když si vyslechnete diagnózu
Konkrétní léčba se stanovuje vždy individuálně podle potřeb a stavu daného pacienta, velikosti nádoru a jeho umístění. Vždy je třeba přihlížet i k faktu, zda je nádor ohraničený a nebo se již rozšířil do okolních tkání nebo dokonce metastázoval do jiných orgánů. Standardní léčbou pokročilých nádorů ledvin i močového měchýře je chirurgické odstranění nádoru. U močového měchýře se pak řeší i případná náhrada vývodu (může být nahrazeno střevem, vyvedením močovodů na povrch těla či do konečníku). Dále se u nádorů močového měchýře může přistoupit k radioterapii (ozařování) či chemoterapii (podávání cytostatik = chemických léků zabíjejících rychle rostoucí buňky v těle). Komplikací, kromě nechutenství, nevolností, padání vlasů či porušení krvetvorby, je také zánět močového měchýře po ozáření, což může vyvolat i porušení jeho funkce.
Chirurgickým zásahem v případě nádoru ledviny se odstraní buď ledvina celá, její část a nebo dojde k cílenému ucpání cév, které přivádějí krev do postižené ledviny (pokud z nějakého důvodu není možné ledvinu odstranit). Charakteristickou vlastností nádorů ledvin je, že jsou málo citlivé k ozařování i k chemoterapii. U pokročilých fází se terapie soustřeďuje na biologickou léčbu, případně imunoterapii (využívá se vlastních buněk imunitního systému, které samy mohou nalézt a útočit na buňky nádorové).
Překonáním nemoci prevence nekončí. Pozor na recidivu
Jakmile jednou čelíte onkologickému onemocnění, stane se vaší součástí, i když veškeré hodnoty již ukazují správná „čísla.“ Je třeba být obezřetný k nestandardnímu chování svého těla, neboť nádorové buňky mohou v těle, navzdory veškeré snaze lékařů, zůstat ve spící podobě. Skvělou prevencí návratu rakoviny je zdravý životní styl, tzn. pestrý jídelníček (s minimem uzenin, smažených či kalorických jídel, důležité je i méně solit), pohyb, odpočinek, pitný režim a snížení stresových situací. Možnou pomocí je i péče o imunitní systém, který pomáhá regenerovat buňky našeho těla a chrání nás před patogeny (vnějšími i vnitřními) a udržuje tak tělo v dobré kondici. Navíc je to právě naše obranyschopnost, která standardní léčbou utrpí velké ztráty, proto byste ji měli věnovat pozornost a podpořit ji.
Inspirace na závěr: Ledviny a močový měchýř jako barometr našich emocí
Ledviny jsou filtrem naší krve (zbavují je nepotřebného) a podobně filtrují i naše emoce. Naše prožívání totiž v těle vždy vyvolá hormonální reakci, která se odrazí právě v krvi. Tato reakce je naprosto nezávislá na naší vůli a myšlenkách. Můžeme si „namluvit“ nebo předstírat, že jsme v klidu, ale naše tělo reaguje podle reality (a spustí příslušné reakce). Jsme v kontaktu s našimi emocemi? A nebo je skrýváme i sami před sebou? Umíme je vyjádřit? Jak reagujeme v situacích, které se nás netýkají? Pomáháme druhým na úkor vlastních potřeb? Pokud cítíte, že nejste v souladu, zastavte se. I to, že jste si toho všimli, bývá velkým posunem. Časem objevíte nové způsoby, jak reagovat v určitých situacích, abyste vzájemně ladili.
Močový měchýř svou proměnlivostí (nemá v těle jasně určené místo a mění dle potřeby svůj tvar) symbolizuje emoční paměť. Co si držíme při sobě (staré křivdy, nesplněné sny, touhy…) a z nějakého důvodu nepouštíme? Zkuste se na staré situace podívat novýma očima. Minulost nejde změnit, ale vy jste se od té chvíle změnili. Dejte si šanci pochopit, nikoli souhlasit, s jednáním, které vás například zranilo. Není třeba své bolístky a zranění nosit v albu neustále při sobě. Dejte si čas, ale zůstaňte otevření.