Nová léčba rakoviny

Nová léčba rakoviny slibuje, že léky i postupy, které vědci v posledních letech vyvíjejí, budou mnohem úspěšnější než ty současné. Prozradíme vám, které to jsou a pro koho jsou vhodné.

co obnáší nová léčba rakoviny

Když se řekne léčba rakoviny, většině z nás se vybaví chemoterapie a ozařování. To se ale v poslední době mění a pacienti s nádorovým onemocněním, respektive jejich ošetřující lékaři, tak nejspíš už brzy budou moci volit mezi různými léčebnými postupy. Výhodou takto rozšířené nabídky je to, že bude mnohem jednodušší terapii přizpůsobit pacientovu zdravotnímu stavu, druhu a pokročilosti nádoru, čímž se významně zvýší naděje na vyléčení a naopak nežádoucí účinky se sníží na minimum.

Imunoterapie

Doslova nejžhavější nová léčba rakoviny je tzv. imunoterapie. Zásadním problémem při léčbě rakoviny totiž je, že náš imunitní systém nádorové buňky nedokáže identifikovat nebo s nimi neumí dostatečně tvrdě bojovat. Nové léky využívané při imunoterapii dokáží zjednodušeně řečeno tyto zhoubné buňky označit, a imunitní systém je tak mnohem snadněji nalezne. Další výhodou těchto medikamentů je, že obranyschopnost našeho organismu významně posilují, a ten pak dokáže s rakovinou mnohem lépe bojovat. 

Ve hře je několik druhů a forem léčiv, z nichž některé se již využívají, zatímco jiné zatím patří mezi experimentální léky a na uvedení do běžného provozu teprve čekají. Imunoterapie se využívá například pro léčbu melanomu, ale i mnoha jiných nádorů a často se kombinuje s tradičními léčebnými postupy.

Buněčná terapie

I buněčná terapie závisí na našem imunitním systému, konkrétně tedy na bílých krvinkách s názvem T-buňky. Ty jsou odebírány přímo z nádoru. Následně jsou laboratorně upraveny tak, aby jednak lépe rozpoznaly nádorové bujení a zároveň, aby se rychleji množily, čímž se výrazně zvýší šance na poražení rakoviny. Nakonec jsou tyto buňky vráceny zpět do krevního oběhu pacienta.

Největší výhodou této terapie je, že je vysoce cílená, tudíž nemá tolik nežádoucích účinků jako jiné léčebné postupy. Využívá se například pro léčbu rakoviny kůže, děložního čípku, prsu, mozku a také pro vracející se nádory

Buněčná terapie je jedním z nejnovějších a také nejnadějnějších postupů pro léčbu rakoviny, zatím však stále patří mezi experimentální druhy léčby.

Personalizovaná onkologie

Bývalo zvykem, že všichni pacienti s určitým typem a stádiem nádoru dostávali zcela stejné léky. Nyní už lékaři vědí, že to, co zabírá jednomu nemocnému, na dalšího účinkovat nemusí. Personalizovaná onkologie nebo někdy také tumor-agnostická či precizní onkologie jsou názvy pro léčbu, která je na základě molekulárního rozboru nádoru, genové výbavy a několika dalších faktorů přizpůsobena charakteristice každého pacienta. Dalším bonusem této léčby je, že na rozdíl od běžné chemoterapie, zabíjí mnohem méně zdravých buněk.

Personalizovaná onkologie se využívá například v léčbě melanomu, který patří celosvětově k nejnebezpečnějším nádorům s nejhoršími prognózami, ale je testována i na další druhy rakoviny.

Nová léčba rakoviny & technické novinky

Za významnými úspěchy, které nová léčba rakoviny v posledních letech zaznamenává, stojí také mnohé technické novinky. Například: 

  • Multiparametrická magnetická rezonance dokáže mnohem zodpovědněji odhalit změť krevních cév, které stojí za rakovinou prostaty. Tento detailní pohled usnadní lékařům výběr vhodné léčby.
  • Fluorescenční mikroskop (FLI) dokáže v reálném čase zobrazovat proteiny, jež při nádoru prsu pomáhají růst rakovinným buňkám. Lékař tak může snadno zvolit léčbu, která tomuto růstu zabrání.
  • Díky těmto vyspělým zobrazovacím technikám navíc mohou lékaři využít další špičkový nástroj – fokální laser. Ten například dokáže provést pouze ablaci nádoru, ale není přitom nutné odstraňovat celý orgán.
Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná