Novoroční předsevzetí? Ano, dejte si směr

Nový rok je tady a s ním i nová naděje. Nejen pro lidi, v jejichž životě se vyskytla rakovina je to období příslibů. Navíc, i dny už se zase prodlužují. Nepatrně, ale každá minuta světla se počítá. Onkologické onemocnění nám život změní, ale nemělo by nás zastavit v tom, co je pro nás důležité. Zkuste si dát novoroční předsevzetí, které vám pomůže uvědomit si vaše cíle a držet směr.

Vánoce plné emocí nechte odeznít

Vánoční čas je plný emocí, které na jednu stranu člověka nabijí, ale na druhou také značně unaví. Spolu se změnou režimu, denního rytmu i intenzitou vzájemného setkávání jsou Vánoce pořádnou zátěží i pro zdravého člověka. Dovolte si tedy začít rok klidně odpočinkem. Nechte usadit veškeré zážitky z vánočního času, aby si ponechaly pozitivní nádech. Ostatně o svou psychiku je třeba pečovat pořád. Jednou z cest je zařadit do života pohyb, který dle různých studií dokonce snižuje riziko vzniku metastáz. Další variantou je uvolnění prostřednictvím dechu, ale také práce se strachemsmutkem nebo uvědomění si přítomnosti.

Cesta k uzdravení není cesta zpátky, ale vpřed

Velkým přáním onkologicky nemocných je, „aby bylo zase všechno jako dřív“. Je však třeba si uvědomit, že cesta „dřív“ byla ta, která vás k nemoci přivedla. Rakovina je totiž nemocí mnoha faktorů (ano, některé ovlivníme jen stěží), které společným působením umožní nemoci se rozšířit. Zkuste si tedy dát prostor a zamyslet se nad tím, co byste chtěli udělat jinak. Co ve vašem životě je možné změnit už teď? Třeba jen vyměnit záclony nebo potah na křesle, nemusíte hned měnit zaměstnání nebo partnera. Drobnými krůčky přicházejí velké změny. Napište si to, co můžete udělat už dnes.

Zdravé vztahy půl zdraví

Zaměřte svou pozornost i na vztahy, které vedete. Nemusí se nutně jednat „jen“ o ten partnerský. Jak to mám v zaměstnání? Chodím do nějakého klubu? Co rodiče, pokud žijí? Sourozenci, vzdálenější příbuzní a přátelé? Jaké vztahy udržuji, a které chci udržovat? Naše prostředí nás formuje, je tedy dobré se obklopit těmi, ke kterým cítím respekt a důvěru. Tam, kde naopak cítím tlak je dobré narovnat. Opět krok po krůčku, komunikací a hlavě uvědoměním, jak to chci a zda je možné najít vzájemnou dohodu. Vztahové záležitosti jsou velmi náročné, ale vyplatí se jim věnovat pozornost.

Radost navzdory nemoci?

Vyslechnout si ortel: Rakovina, je jedním z největších šoků v životě pacienta. První reakce je bezesporu šok, a následuje v různých obměnách strach, odmítnutí, vztek a v mnoha případech smíření. Někde po cestě se však vytrácí radost. Právě ta dokáže s nemocí hodně pomoci. Hormonální koktejl, který v našem těle radost vyvolává dokáže probudit i skryté síly organismu. Zjistěte, co vám přináší radost. Procházky? Malování? Cvičení? Milování? Blízkost rodiny? Najděte způsob, jak to zařadit do svého života v míře, které jste v danou schopni. A dovolte si smát. Nemoc smíchem nezhoršíte, s vážností a smutkem také neuteče.

Imunita jako dárek

V novoročním zamyšlení se věnujte také sobě. Ano, úplně sobě. Jestliže vás čeká konkrétní forma standardní léčby (např. chemoterapie nebo radioterapie) a nebo jste již v procesu léčby, dopřejte si prostor zjistit, co by vám vyhovovalo. Co vás čeká? Inspiraci můžete najít v našem předchozím článku: Jak na vedlejší účinky onkologické léčby. Nesnažte se vše stihnout nebo pro ostatní „hrát“ pohodu. Tuto energii potřebujete pro sebe a svou cestu k uzdravení. V neposlední řadě podpořte svůj imunitní systém, který dokáže v boji s rakovinou pomoci. Právě oslabená imunita je považována za jeden z faktorů vzniku či návratu rakoviny. Samotnou léčbou se navíc imunita dále oslabuje.

Vědecká imunitní vize

Ostatně o tom, že právě imunitní systém může pomoci v boji s rakovinou je přesvědčeno mnoho vědců. Vždyť v loňském i letošním roce získaly Nobelovu cenu za lékařství právě výzkumy zapojující imunitní systém do boje s rakovinnými buňkami. Skvělé výsledky má na poli imunoonkologie také výzkum česko-americké start-up společnosti Machavert využívající síly fosfolipidů. Inspirací jim byl český doplněk stravy Ovosan, který biologicky aktivní fosfolipidy obsahuje. Dlouhodobě se používá jako podpora správné funkce imunitního systému i u pacientů s rakovinou.

Facebook

Nejnovější články

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná

bílé krvinky a léčba rakoviny

Bílé krvinky – co signalizuje jejich počet a proč jsou nezbytné v boji s rakovinou