A proč funguje voda jako dokonalá posilovna? Protože je výrazně hustší než vzduch a my musíme k pohybu vynaložit mnohem více energie. Zároveň pohyb vody okolo našeho těla během plavání provádí jakousi masáž nejen samotné kůže, ale i veškerého svalstva pod ní. Tím uvolňuje napětí v našich svalech často způsobené právě životním stylem plným stresu. Další kvalitou plavání je, že trénuje naši termoregulaci. Tím, že je tělo schopno adekvátně reagovat na teplotní rozdíly, získá i lepší odolnost vůči infekcím.
Jak plavat zdravě?
Samozřejmě jako každý pohyb, i tento má pár pravidel, která je dobrá dodržet. Základní podmínkou je, abyste plavali bez záklonu, tedy ne na „paní radovou.“ V tomto případě totiž přetěžujete krční a poté i bederní páteř. Pozor byste si měli dát i na výrazně nestejný pohyb končetin, protož pak se může stát, že jednu stranu přetížíte. Protože je však voda skutečně velkým pomocníkem při zlepšování naší fyzické kondice, je dobré najít způsob, jak těmto chybám předejít. Můžete si například pomoci speciálními pomůckami (např. destičky, pásky).
Poznejte svůj dech
Velmi blahodárné přínosy má plavání na náš dech. Tím, že základem dobrého plavání je i splývání, tedy vydechování do vody, uvědomíte si, jak velkou či malou kapacitu plic máte. Umíte se nadechnout z plných plic postupně vzduch upouštět a nebo dýcháte povrchně a na konci bazénu se vám nedostává kyslíku? To vše si lze u plavání uvědomit a začít s tím něco dělat. Plaváním navíc posílíte i bránici a mezižeberní svalstvo, takže kapacita plic se může přirozeně zvedat.
Nadechněte se do zdraví
Právě práce s dechem je klíčem k uklidnění a pomocníkem při zvládání stresu a dramatických situací. Tento nástroj máte kdykoli s sebou, tím že se naučíte jej správně používat, zamezíte negativním vlivům psychického vypětí ohrozit vaše zdraví (a imunitu). Navíc s vědomým dýcháním posilujete i vnitřní orgány. Plavání je tedy i skvělou prevencí proti depresím, nespavosti či rakovině.
Spolu s kvalitním dýcháním se nám navíc lépe okysličuje krev, živiny mohou být po těle distribuovány efektivněji a nepotřebné (a škodlivé) látky zase rychleji odneseny do čistících orgánů (jater, ledvin a kůže) a z těla vyloučeny. Dech má významný vliv i na naše srdce, které se právě plaváním posiluje přirozeným způsobem.