Plaváním ke klidu

Voda je pro naše tělo velmi přirozeným prostředím. Vždyť i prvních devět měsíců našeho vývoje jsme strávili v matčině lůně, jak jinak než kompletně ve vodě. Plavání je pohyb, který navíc velmi prospívá našemu zdraví, a to nejen tomu fyzickému, ale i psychickému. O tom, že je plavání skutečně dar svědčí i fakt, že plavat může doslova každý v jakémkoli věku i kondici.

Posilovna i masáž v jednom

Plaváním zaměstnáte v těle opravdu každý sval, nejvíce však pohybem posílí horní a dolní končetiny, svaly zad a břicha. Dobrou zprávou je, že se při plavání nezatěžují klouby, naopak získají na hybnosti. Pohyb ve vodě ocení zejména ramena, kyčle, ale i kotníky a zápěstí. Voda je velmi podporující také tím, že nese většinu našich kilogramů. Ať už ručička váhy ukazuje jakékoli číslo, ve vodě pracujeme jen s jednou desetinou naší skutečné hmotnosti.

A proč funguje voda jako dokonalá posilovna? Protože je výrazně hustší než vzduch a my musíme k pohybu vynaložit mnohem více energie. Zároveň pohyb vody okolo našeho těla během plavání provádí jakousi masáž nejen samotné kůže, ale i veškerého svalstva pod ní. Tím uvolňuje napětí v našich svalech často způsobené právě životním stylem plným stresu. Další kvalitou plavání je, že trénuje naši termoregulaci. Tím, že je tělo schopno adekvátně reagovat na teplotní rozdíly, získá i lepší odolnost vůči infekcím.

Jak plavat zdravě?

Samozřejmě jako každý pohyb, i tento má pár pravidel, která je dobrá dodržet. Základní podmínkou je, abyste plavali bez záklonu, tedy ne na „paní radovou.“ V tomto případě totiž přetěžujete krční a poté i bederní páteř. Pozor byste si měli dát i na výrazně nestejný pohyb končetin, protož pak se může stát, že jednu stranu přetížíte. Protože je však voda skutečně velkým pomocníkem při zlepšování naší fyzické kondice, je dobré najít způsob, jak těmto chybám předejít. Můžete si například pomoci speciálními pomůckami (např. destičky, pásky).

Poznejte svůj dech

Velmi blahodárné přínosy má plavání na náš dech. Tím, že základem dobrého plavání je i splývání, tedy vydechování do vody, uvědomíte si, jak velkou či malou kapacitu plic máte. Umíte se nadechnout z plných plic postupně vzduch upouštět a nebo dýcháte povrchně a na konci bazénu se vám nedostává kyslíku? To vše si lze u plavání uvědomit a začít s tím něco dělat. Plaváním navíc posílíte i bránici a mezižeberní svalstvo, takže kapacita plic se může přirozeně zvedat.

Nadechněte se do zdraví

Právě práce s dechem je klíčem k uklidnění a pomocníkem při zvládání stresu a dramatických situací. Tento nástroj máte kdykoli s sebou, tím že se naučíte jej správně používat, zamezíte negativním vlivům psychického vypětí ohrozit vaše zdraví (a imunitu). Navíc s vědomým dýcháním posilujete i vnitřní orgány. Plavání je tedy i skvělou prevencí proti depresím, nespavosti či rakovině.

Spolu s kvalitním dýcháním se nám navíc lépe okysličuje krev, živiny mohou být po těle distribuovány efektivněji a nepotřebné (a škodlivé) látky zase rychleji odneseny do čistících orgánů (jater, ledvin a kůže) a z těla vyloučeny. Dech má významný vliv i na naše srdce, které se právě plaváním posiluje přirozeným způsobem.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná