Imunita jako pečovatel našeho těla
Jak již bylo naznačeno mnohokrát, jedním z pilířů zdraví je funkční imunitní systém. Bohužel ten vlivem standardní onkologické léčby bývá dosti zdevastován, proto je třeba mu věnovat pozornost i nad běžný rámec. Své možnosti je vhodné konzultovat s lékařem. O tom, že právě tato oblast může být v boji s onkologickým onemocněním zásadní svědčí i fakt, že v roce 2018 a 2019 byly uděleny Nobelovy ceny za lékařství právě novým formám léčby rakoviny, jež do boje zapojily imunitní systém.
5 kroků k silnější imunitě
- Dbejte o svou psychiku. Zařaďte techniky, které vám pomohou zmírnit strach i dopady stresu. Právě naše psychika je klíčová pro udržení optimálně fungujícího organismu. Zjednodušeně řečeno naše myšlenky a emoce, které dlouhodobě ve svém těle udržujeme mohou hormonálně ovlivnit řadu procesů v těle, čímž jej vychýlit z rovnováhy.
- Podpořte činnost střev. Řada studií se zmiňuje o střevním mikrobiomu jako o základu naší imunity. Dbejte tedy o jeho rozmanitost tím, že mu dodáte kvalitní potraviny a vyhnete se těm, které riziko vzniku nemoci zvyšují.
- Zařaďte potraviny, které imunitu podporují. Nejsme sice tím, co jíme, ale jídlo nás velmi ovlivňuje. Nejen činnost střev, ale i náladu, fyzičku a samozřejmě celkové zdraví. Pakliže bylo tělo z důvodu nemoci oslabeno, doporučuje se vedle pestré stravy zvážit i zařazení kvalitních doplňků stravy podporujících imunitu. Mezi takové patří i Ovosan, jehož účinnou složku tvoří biologicky aktivní fosfolipidy.
- Myslete na sebe. Dopřejte si dostatek odpočinku a vyživujícího spánku. Dělejte činnosti, které máte rádi. Tím, že se budete hýčkat, posilujete svůj organismus.
- Hýbejte se. Existuje řada vědeckých studií, ve kterých vědci zkoumali vliv pohybu na náš organismus, zejména imunitní systém. V laboratorních podmínkách se prokázalo, že pravidelný pohyb výrazně navyšuje imunitní buňky organismu. Pohyb má samozřejmě vliv na celý organismus – snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, obezity, cukrovky II. Typu a samozřejmě rakovině.