První setkání s onkologicky nemocným. Jak mu být oporou?

Rakovina je pojem, který v našem těle obvykle vyvolá stresovou reakci. Stát se onkologickým pacientem s sebou přináší řadu změn, které ovlivní dosavadní život jemu i okolí. Setkání se s onkologickým onemocněním však není lehké ani pro ty, kteří jsou pacientovým partnerem, přítelem, kamarádkou, příbuzným či kolegou v práci. Jak mu být oporou?

Přiznat se k nervozitě a strachu není projev slabosti

Vždy záleží, v jakém vztahu k nemocnému jste. Pokud je váš vztah čistě pracovní, uvědomte si, že před vámi stojí lidská bytost momentálně prožívající těžkou životní zkoušku. Vyjádřete jí podporu způsobem, jakým to cítíte. Někdy stačí stisk ruky a přání brzkého uzdravení, které je vysloveno v plné pozornosti. Čím bližší vám nemocný je, tím důležitější je si uvědomit své skutečné emoce. Včetně toho, že se změn spojených s nemocí možná bojíte a vlastně nevíte, jak to zvládnete. Velkým tlakem na pacienta je kromě jiného zase strach, že „bude na obtíž.“ Může pak skrývat svůj skutečný stav a ztrácet cenné okamžiky.

Základní pravidla

  1. Buďte autentičtí. Klidně přiznejte, že „nevíte, co říct.“ Je pochopitelné, že na velikost pocitu tohoto typu někdy slova nestačí. Nepřehrávejte však smutek ani neskrývejte obavy za „falešnou“ veselostí.
  2. Dovolte si nevědět. Nehledejte okamžitě řešení. Zeptejte, co by pacient potřeboval, případně něco navrhněte. Buďte ale připraveni, že to pacient může chtít i jinak.
  3. Nepoužívejte prázdné věty. Mlčení a blízkost, lehký dotyk, stisk ruky, poklepání po rameni nebo objetí je někdy více. Tělo se často se situací umí vypořádat lépe než mentální stránka. Slova na tyto emoce nemusí stačit.
  4. Nelitujte! Můžete soucítit, být blízko, ale nelitujte jeho ani sebe. Nepodporujte v pacientovi pocity oběti. Rakovina totiž není trestem.
  5. Smrt není tabu. Právě rakovina je nemocí, která nám ukáže naši smrtelnost. Strach ze smrti je pochopitelný. Tím, že se ale z tématu stane tabu, vytváříte tlak a ubývá energie tam, kde je potřeba.
  6. Buďte otevření. Sdílejte své pocity. Zapomeňte na teatrální projevy. Často je pro pacienta důležitá právě vaše blízkost a tiché zašeptání, že máte strach a že ho máte rádi.
  7. Nevydírejte. Pacienta k uzdravení nepovedou zprávy typu: „Ty mi nemůžeš umřít.“ „Co si bez tebe počnu?“ V pacientovi to může vzbudit pocity viny, že si nemoc „dovolil.“ Proto vyjádřete svou lásku jinou formou. Jednoduše stačí říct: „Mám tě rád.“
  8. Podporujte naději. Nejde o falešné předstírání, že to bude dobré. Jde o prožití momentu, který máte k dispozici v danou chvíli. Nelitujte sebe ani pacienta. Na situaci to nic nezmění! Naopak vás to zatíží. „Kdyby“ neexistuje. Hledejte nové způsoby, jak si vzájemně čas užít.

Pomáhá i mlčení

Někdy pomůže i společně mlčet. Být s nemocným, držet ho za ruku a nebo jen sedět vedle něj. Věnujte mu svou pozornost tím, že mu darujete svůj přítomný čas. Zkuste nespekulovat ani neplánujte. Jen sdílejte daný moment. Chvilka klidného spočinutí, bez bolesti a v blízkosti někoho pacientovi často ulehčí víc než mnoho „moudrých,“ dobře míněných slov.

Podpořte nemocného v jeho rozhodnutích

Nezapomeňte, že rozhodnutí o léčbě náleží pacientovi (případně rodičům, pokud se jedná o malé dítě). Můžete vyjádřit své názory, ale nesnažte se je prosazovat na úkor vzájemného vztahu. Ano, může se stát, že s nimi nebudete v souladu. Jenže to nic neříká o vztahu vás a pacienta! Jen to ukazuje na jiný náhled na svět. Nemoc se vás sice týká, ale není vaše! Snažte se pochopit pacientovy potřeby a podpořte ho v nich. Naučte se aktivně naslouchat.

Myslete i na sebe

Rakovina je nemoc celé rodiny. Péče o onkologického pacienta a rodinu v kombinaci s prací může být v určitých chvílích velmi náročná. Přiznejte si, pokud vám docházejí síly. Existuje řada variant, jak péči zajistit jinak. Poraďte se. Požádejte širší rodinu, přátele… Někteří možná odmítnou, jiní naopak přijdou. Pokud i vy cítíte, že je to psychicky příliš náročné, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

Facebook

Nejnovější články

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná

bílé krvinky a léčba rakoviny

Bílé krvinky – co signalizuje jejich počet a proč jsou nezbytné v boji s rakovinou