Rakovina a imunita – jak spolu souvisí

Autor: Redakce Jaknarakovinu.cz

Vysvětlíme vám, jak spolu souvisí rakovina a imunita, jak může imunitní systém ovlivnit průběh nemoci i léčby, a také poradíme, jak obranyschopnost posílit.

 

Rakovina a imunita - jak posílit obranyschopnost

Jak funguje imunitní systém

Obranyschopnost máme jednak vrozenou a také získanou:

 • Vrozená imunita je prvním štítem, který odráží ataky buněk, jež považuje za neznámé a ohrožující. Tato část imunitního systému je stále stejně nastavená, stejně také reaguje a nedokáže se nijak přizpůsobovat ani vyvíjet.
 • Získaná nebo také adaptivní imunita je něco jako vojsko, které prošlo profesionálním výcvikem. Vojáci, konkrétně bílé krvinky a protilátky, si dobře pamatují na minulé bitvy a války nové dokáží vyhrát rychleji, razantněji nebo je dokonce odvrátí ještě předtím, než k nim dojde.

I když se rakovina může vyvinout úplně u každého bez rozdílu věku či zdravotního stavu, u člověka se silným imunitním systémem a v dobré kondici se toto riziko snižuje.

Proč dokáže rakovina imunitní systém přelstít

Rakovina a imunita je předmětem neustálého zkoumání vědců. Známou pravdou je, že náš imunitní systém si dokáže poradit s mnoha abnormálními buněčnými změnami, někdy jej ale rakovina dokáže přelstít. Důvodů, proč se to děje, je hned několik:

 • Imunitní systém nás brání před vetřelci, které nezná a vyhodnocuje je jako nebezpečné. Nádorové bujení ale vzniká vlivem mutace vlastní DNA, rakovinové buňky tudíž nejsou naším imunitním systémem považovány za nežádoucí, a tak se mohou dál rozvíjet.
 • Náš obranný systém sice detekuje určité nesrovnalosti, nádorové buňky však dokáží vypnout jeho přirozenou imunitní odpověď a obranyschopnost tím potlačí.
 • Nádor uniká pozornosti našeho obranného systému tím, že si vyvine vlastní mechanismus, díky němuž ho imunitní „radary“ nerozpoznají.

Co je imunoterapie a jiné moderní přístupy léčby rakoviny

Dojde-li k rozvoji rakoviny, jednou z možností, jak tuto nemoc léčit, je imunoterapie.

Jedná se o postup, při němž jsou podávána léčiva, která pomáhají imunitnímu systému rozpoznat nádorové buňky a zároveň posilují jeho schopnost s nimi bojovat. Další novým přístupem je cílená léčby, kde se moderní chemoterapie zaměřuje pouze na vypnutí určitého enzymu, který rakovinné bujení podporuje a často souvisí s určitým genetickým typem rakoviny. Tyto léčebné postupy se mohou navzájem doplňovat a mohou vést k výrazně lepším výsledkům s nižšími vedlejšími účinky.

Mezi další cíle léčby pak také patří:

 • zpomalit nebo úplně zastavit nádorové bujení,
 • ukončit metastázování nádoru do dalších částí těla,
 • dodávat chemoterapeutické látky a radiové záření přímo do nádorových buněk a tím snížit vedlejší účinky těchto léčebných postupů.

Vzhledem k tomu, že imunoterapie funguje na rakovinu, při které došlo ke změně bílkovin na povrchu buněk, využívá se zejména k léčbě hematologických nádorů, jako je leukémie či lymfomy nebo při léčení melanomů, nádorů ledvin, plic, tlustého střeva a konečníku, močového měchýře, prsu nebo prostaty.

Rakovina a imunita vs. chemoterapie

Paradoxem léčby rakoviny je, že silný imunitní systém je přesně to, co každý onkologický pacient nutně potřebuje, ovšem většina druhů chemoterapie, jež je nezbytná pro zastavení růstu a šíření nádoru, jej oslabuje. Díky ní totiž člověk přichází o velké množství bílých krvinek. Pro takto oslabený imunitní systém je pak nesmírně těžké jednak zvládat vedlejší účinky léčby a také bojovat proti jinak zcela běžným virům, bakteriím a dalším patogenům. Riziko infekce je tak velmi vysoké a například i běžná chřipka může mít fatální následky.

Jak posílit imunitní systém při léčbě rakoviny

Co tedy udělat pro to, aby i přes chemoterapii imunitní systém fungoval na plné obrátky? V některých případech je možné podávat léky nebo doplňky stravy, které obranyschopnost posílí. O jejich užívání a správném načasování je však nutné se poradit se svým ošetřujícím lékařem. 

Krom toho je v tuto chvíli víc než kdy jindy důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu: 

 • Vyvážený jídelníček: ten by měl obsahovat vysoký podíl vlákniny, zeleniny, ovoce a dalších čerstvých potravin. Naopak bychom se měli zcela vyvarovat tučných jídel, nadměrné konzumace cukru a polotovarů. Zapomínat bychom neměli ani na optimální pitný režim založený na čisté vodě nebo neslazených bylinných čajích. Káva a čaj se do něj nepočítají.
 • Pravidelný pohyb: měli bychom volit takové aktivity, které dovoluje náš zdravotní stav. Mnohem důležitější než náročnost pohybu je jeho pravidelnost. Ideální je, když můžeme fyzické aktivity provádět alespoň 20 minut každý den.
 • Optimální hmotnost: pro určení správné hmotnosti nám pomůže BMI index, jehož výpočet kromě výšky a váhy zohledňuje také věk nebo pohlaví.
 • Alkohol jen výjimečně nebo vůbec: vzhledem k tomu, že se snažíme překonat opravdu vážné zdravotní komplikace, měli bychom se alkoholu, a to i vína a piva, na nějaký čas zcela vzdát.
 • Nekouřit!
 • Dostatečně relaxovat a odpočívat: stejně jako tělo potřebuje pravidelný pohyb, potřebuje mít i svůj čas na regeneraci. Pokud to jde, dopřejte si odpočinek kdykoli se cítíte unavení.
 • Očkování: proti některým typům rakoviny, respektive proti jejich spouštěčům, jako jsou lidské papilomaviry, je možné se nechat očkovat.
 • Hygiena: dodržování hygienických návyků, jako je časté mytí rukou či vyhýbání se přeplněným prostorám, sice náš imunitní systém neposílí, zároveň mu ale uleví od případných ataků zvenčí.
Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná