Rakovina a imunita – jak spolu souvisí

Autor: Redakce Jaknarakovinu.cz

Vysvětlíme vám, jak spolu souvisí rakovina a imunita, jak může imunitní systém ovlivnit průběh nemoci i léčby, a také poradíme, jak obranyschopnost posílit.

 

Rakovina a imunita - jak posílit obranyschopnost

Jak funguje imunitní systém

Obranyschopnost máme jednak vrozenou a také získanou:

  • Vrozená imunita je prvním štítem, který odráží ataky buněk, jež považuje za neznámé a ohrožující. Tato část imunitního systému je stále stejně nastavená, stejně také reaguje a nedokáže se nijak přizpůsobovat ani vyvíjet.
  • Získaná nebo také adaptivní imunita je něco jako vojsko, které prošlo profesionálním výcvikem. Vojáci, konkrétně bílé krvinky a protilátky, si dobře pamatují na minulé bitvy a války nové dokáží vyhrát rychleji, razantněji nebo je dokonce odvrátí ještě předtím, než k nim dojde.

I když se rakovina může vyvinout úplně u každého bez rozdílu věku či zdravotního stavu, u člověka se silným imunitním systémem a v dobré kondici se toto riziko snižuje.

Proč dokáže rakovina imunitní systém přelstít

Rakovina a imunita je předmětem neustálého zkoumání vědců. Známou pravdou je, že náš imunitní systém si dokáže poradit s mnoha abnormálními buněčnými změnami, někdy jej ale rakovina dokáže přelstít. Důvodů, proč se to děje, je hned několik:

  • Imunitní systém nás brání před vetřelci, které nezná a vyhodnocuje je jako nebezpečné. Nádorové bujení ale vzniká vlivem mutace vlastní DNA, rakovinové buňky tudíž nejsou naším imunitním systémem považovány za nežádoucí, a tak se mohou dál rozvíjet.
  • Náš obranný systém sice detekuje určité nesrovnalosti, nádorové buňky však dokáží vypnout jeho přirozenou imunitní odpověď a obranyschopnost tím potlačí.
  • Nádor uniká pozornosti našeho obranného systému tím, že si vyvine vlastní mechanismus, díky němuž ho imunitní „radary“ nerozpoznají.

Co je imunoterapie a jiné moderní přístupy léčby rakoviny

Dojde-li k rozvoji rakoviny, jednou z možností, jak tuto nemoc léčit, je imunoterapie.

Jedná se o postup, při němž jsou podávána léčiva, která pomáhají imunitnímu systému rozpoznat nádorové buňky a zároveň posilují jeho schopnost s nimi bojovat. Další novým přístupem je cílená léčby, kde se moderní chemoterapie zaměřuje pouze na vypnutí určitého enzymu, který rakovinné bujení podporuje a často souvisí s určitým genetickým typem rakoviny. Tyto léčebné postupy se mohou navzájem doplňovat a mohou vést k výrazně lepším výsledkům s nižšími vedlejšími účinky.

Mezi další cíle léčby pak také patří:

  • zpomalit nebo úplně zastavit nádorové bujení,
  • ukončit metastázování nádoru do dalších částí těla,
  • dodávat chemoterapeutické látky a radiové záření přímo do nádorových buněk a tím snížit vedlejší účinky těchto léčebných postupů.

Vzhledem k tomu, že imunoterapie funguje na rakovinu, při které došlo ke změně bílkovin na povrchu buněk, využívá se zejména k léčbě hematologických nádorů, jako je leukémie či lymfomy nebo při léčení melanomů, nádorů ledvin, plic, tlustého střeva a konečníku, močového měchýře, prsu nebo prostaty.

Rakovina a imunita vs. chemoterapie

Paradoxem léčby rakoviny je, že silný imunitní systém je přesně to, co každý onkologický pacient nutně potřebuje, ovšem většina druhů chemoterapie, jež je nezbytná pro zastavení růstu a šíření nádoru, jej oslabuje. Díky ní totiž člověk přichází o velké množství bílých krvinek. Pro takto oslabený imunitní systém je pak nesmírně těžké jednak zvládat vedlejší účinky léčby a také bojovat proti jinak zcela běžným virům, bakteriím a dalším patogenům. Riziko infekce je tak velmi vysoké a například i běžná chřipka může mít fatální následky.

Jak posílit imunitní systém při léčbě rakoviny

Co tedy udělat pro to, aby i přes chemoterapii imunitní systém fungoval na plné obrátky? V některých případech je možné podávat léky nebo doplňky stravy, které obranyschopnost posílí. O jejich užívání a správném načasování je však nutné se poradit se svým ošetřujícím lékařem. 

Krom toho je v tuto chvíli víc než kdy jindy důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu: 

  • Vyvážený jídelníček: ten by měl obsahovat vysoký podíl vlákniny, zeleniny, ovoce a dalších čerstvých potravin. Naopak bychom se měli zcela vyvarovat tučných jídel, nadměrné konzumace cukru a polotovarů. Zapomínat bychom neměli ani na optimální pitný režim založený na čisté vodě nebo neslazených bylinných čajích. Káva a čaj se do něj nepočítají.
  • Pravidelný pohyb: měli bychom volit takové aktivity, které dovoluje náš zdravotní stav. Mnohem důležitější než náročnost pohybu je jeho pravidelnost. Ideální je, když můžeme fyzické aktivity provádět alespoň 20 minut každý den.
  • Optimální hmotnost: pro určení správné hmotnosti nám pomůže BMI index, jehož výpočet kromě výšky a váhy zohledňuje také věk nebo pohlaví.
  • Alkohol jen výjimečně nebo vůbec: vzhledem k tomu, že se snažíme překonat opravdu vážné zdravotní komplikace, měli bychom se alkoholu, a to i vína a piva, na nějaký čas zcela vzdát.
  • Nekouřit!
  • Dostatečně relaxovat a odpočívat: stejně jako tělo potřebuje pravidelný pohyb, potřebuje mít i svůj čas na regeneraci. Pokud to jde, dopřejte si odpočinek kdykoli se cítíte unavení.
  • Očkování: proti některým typům rakoviny, respektive proti jejich spouštěčům, jako jsou lidské papilomaviry, je možné se nechat očkovat.
  • Hygiena: dodržování hygienických návyků, jako je časté mytí rukou či vyhýbání se přeplněným prostorám, sice náš imunitní systém neposílí, zároveň mu ale uleví od případných ataků zvenčí.
Facebook

Nejnovější články

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná

bílé krvinky a léčba rakoviny

Bílé krvinky – co signalizuje jejich počet a proč jsou nezbytné v boji s rakovinou