Vysvětlíme vám, jak spolu souvisí rakovina a imunita, jak může imunitní systém ovlivnit průběh nemoci i léčby, a také poradíme, jak obranyschopnost posílit.
Vysvětlíme vám, jak spolu souvisí rakovina a imunita, jak může imunitní systém ovlivnit průběh nemoci i léčby, a také poradíme, jak obranyschopnost posílit.
Obranyschopnost máme jednak vrozenou a také získanou:
I když se rakovina může vyvinout úplně u každého bez rozdílu věku či zdravotního stavu, u člověka se silným imunitním systémem a v dobré kondici se toto riziko snižuje.
Rakovina a imunita je předmětem neustálého zkoumání vědců. Známou pravdou je, že náš imunitní systém si dokáže poradit s mnoha abnormálními buněčnými změnami, někdy jej ale rakovina dokáže přelstít. Důvodů, proč se to děje, je hned několik:
Dojde-li k rozvoji rakoviny, jednou z možností, jak tuto nemoc léčit, je imunoterapie.
Jedná se o postup, při němž jsou podávána léčiva, která pomáhají imunitnímu systému rozpoznat nádorové buňky a zároveň posilují jeho schopnost s nimi bojovat. Další novým přístupem je cílená léčby, kde se moderní chemoterapie zaměřuje pouze na vypnutí určitého enzymu, který rakovinné bujení podporuje a často souvisí s určitým genetickým typem rakoviny. Tyto léčebné postupy se mohou navzájem doplňovat a mohou vést k výrazně lepším výsledkům s nižšími vedlejšími účinky.
Mezi další cíle léčby pak také patří:
Vzhledem k tomu, že imunoterapie funguje na rakovinu, při které došlo ke změně bílkovin na povrchu buněk, využívá se zejména k léčbě hematologických nádorů, jako je leukémie či lymfomy nebo při léčení melanomů, nádorů ledvin, plic, tlustého střeva a konečníku, močového měchýře, prsu nebo prostaty.
Paradoxem léčby rakoviny je, že silný imunitní systém je přesně to, co každý onkologický pacient nutně potřebuje, ovšem většina druhů chemoterapie, jež je nezbytná pro zastavení růstu a šíření nádoru, jej oslabuje. Díky ní totiž člověk přichází o velké množství bílých krvinek. Pro takto oslabený imunitní systém je pak nesmírně těžké jednak zvládat vedlejší účinky léčby a také bojovat proti jinak zcela běžným virům, bakteriím a dalším patogenům. Riziko infekce je tak velmi vysoké a například i běžná chřipka může mít fatální následky.
Co tedy udělat pro to, aby i přes chemoterapii imunitní systém fungoval na plné obrátky? V některých případech je možné podávat léky nebo doplňky stravy, které obranyschopnost posílí. O jejich užívání a správném načasování je však nutné se poradit se svým ošetřujícím lékařem.
Krom toho je v tuto chvíli víc než kdy jindy důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu: