Rakovina děložního čípku – jak ji poznat a jak se s touto diagnózou vyrovnat

Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Pokud je rozpoznána včas, pacientka má šanci na uzdravení. Vysvětlíme vám, jak ji odhalit, jaké jsou možnosti léčby a také vám poradíme, jak se s diagnózou vyrovnat.

rakovina děložního čípku: jak se s ní vyrovnat

Příčiny vzniku rakoviny děložního čípku

Děložní čípek je místo, které v těle ženy spojuje dělohu s pochvou. K nádorovému bujení zde dochází ve chvíli, kdy DNA zdravých buněk začne mutovat. Mutace buňkám říká, aby se začaly nekontrolovatelně množit a růst. Hromadící se buňky pak tvoří nádor a začnou napadat okolní tkáně nebo se začnou šířit (metastázovat) kamkoli jinam do těla.

Odborníkům zatím není zcela jasné, co přesně rakovinu děložního čípku způsobuje. Svou roli zde hraje lidský papilomavirus (HPV). Ten je sice příčinou vzniku zhruba u 90 % případů, na druhé straně se však s tímto virem alespoň jednou za svůj život potká asi 80 % populace, včetně mužů, a u většiny z nich žádné rakovinné bujení nezpůsobí.

Pokud se s virovými infekcemi setkáváme opakovaně, riziko vzniku rakoviny se sice zvyšuje, jisté ale je, že zásadní vliv na rozvoj karcinomu má i řada jiných faktorů, jako je například stres, životní styl, věk apod.

Příznaky rakoviny děložního čípku

V prvních fázích, a to i po dobu několika desítek let, probíhá rakovina děložního čípku bez vnějších příznaků. Symptomy se objevují až u nádoru v pokročilém stádiu. Jedná se o:

  • poševní výtok (zpočátku spíše vodnatý, ale může se přidat i krev)
  • nepravidelná menstruace
  • krvácení po pohlavním styku
  • chronické bolesti v oblasti podbřišku
  • krev v moči a časté urologické problémy (např. pálivá až řezavá bolest při močení)

Rakovina děložního čípku a preventivní vyšetření

Vzhledem k tomu, že prekancerózní změny na tkáni děložního čípku mohou probíhat i několik let zcela bez snadno identifikovatelných symptomů, je nesmírně důležité chodit na pravidelné gynekologické kontroly. Lékař totiž tyto buněčné trasnformace dokáže poměrně spolehlivě odhalit.

Základní metodou vyšetření děložního čípku je cytologie. Ten obnáší stěr buněk z povrchu a kanálu děložního hrdla a následné vyhodnocení výsledků v laboratoři. V závislosti na kvalitě provedeného stěru se spolehlivost těchto testů pohybuje v rozmezí 50 – 80 %.

V případě, že pacientka patří do rizikové skupiny nebo cytologie prokáže buněčné změny, přistupuje se k testům na přítomnost onkogenních papilomavirů.

Přesto, že preventivní prohlídky u gynekologa jsou zdarma a nejsou bolestivé, až 50 % žen se jim vyhýbá. Pokud patříte mezi ně, opatřete si alespoň domácí HPV test, který sice není tak spolehlivý jako cytologie, ale určité cervikální změny je schopen odhalit.

Na trhu jsou také k dispozici vakcíny proti HPV. Ty jsou však určeny dívkám a ženám, které ještě nezačaly sexuálně žít. Dokáží totiž ochránit organismus před papilomavirem, nedokáží jej ale vyléčit z již probíhající infekce.

Rakovina děložního čípku: rizikové faktory

Mezi rizikové faktory vzniku rakoviny děložního čípku patří:

  • nezdravý životní styl
  • dlouhodobě působící stres
  • oslabený imunitní systém
  • časté střídání sexuálních partnerů
  • brzký začátek sexuálního života
  • dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce
  • vysoký počet porodů či potratů
  • kouření 

Léčba rakoviny děložního čípku

Prognóza pacientky a druh zvolené léčby se odvíjí od typu rakoviny (spinocelulární karcinom nebo adenokarcinom) a také závisí na faktorech jako je stádium rakoviny, zdravotní kondice, věk pacientky atd. 

Důležitým pilířem úspěšné léčby je vždy důvěra ve svého ošetřujícího lékaře a jeho rozhodnutí. Pokud o něm pochybujete, konzultujte svůj stav i s jinými odborníky.

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok se zpravidla provádí pacientkám, kterým byl nádor diagnostikován v raném stádiu:

  • U velmi malých nádorů se pacientce odstraní jen zhoubná tkáň.
  • Další možností je trachelektomie, tedy odstranění děložního čípku a části okolní tkáně s tím, že děloha zůstává funkční a nadále je možné otěhotnět.
  • Většina nádorů je řešena hysterektomií, tedy odstraněním děložního čípku, dělohy, části pochvy a přilehlých lymfatických uzlin. Tento zákrok obvykle spolehlivě zabrání návratu rakoviny, znemožní však otěhotnění.
Ozařování

Ozařování využívá k usmrcení rakovinných buněk vysoce výkonné energetické paprsky. Ke zvýšení účinnosti se nejčastěji kombinuje s chemoterapií a také se používá po chirurgickém zákroku, když existuje riziko recidivy nádoru.

Chemoterapie

Při chemoterapii je pacientce orálně nebo nitrožilně podávána kombinace léků, které zabíjejí karcinogenní buňky.

Biologická léčba

Biologická léčba se zaměřuje na blokování specifických karcinogenních vlastností v jednotlivých buňkách. V kombinaci s chemoterapií bývá řešením pro pokročilý karcinom děložního čípku.

Imunoterapie

Při imunoterapii jsou pacientce podávány léky, které pomáhají imunitnímu systému bojovat s rakovinou.

Podpůrná paliativní péče

Paliativní péče se nesoustředí na odstranění karcinomu jako takového, ale dává si za cíl pacientce s rakovinou děložního čípku ulevit od nepříjemných průvodních jevů, jako jsou například silné bolesti. V kombinaci s dalšími léčebnými postupy může podpůrná paliativní péče zlepšit a prodloužit život pacientky s pokročilou rakovinou děložního čípku.

Jak se vyrovnat s rakovinou děložního čípku

Nikdo z nás nemůže být nikdy připraven na to, aby se dozvěděl diagnózu rakoviny! Je tedy zcela logické, že se společně s touto zprávou dostavuje i nával tíživých emocí, jako je šok, úzkost, naštvání a především strach.

Každý se se svou diagnózou vyrovnává jinak, většině pacientek přitom pomáhá:

  • Zjistěte si o svém stavu maximum informací.
  • Otevřeně o svém stavu komunikujte, ať už s blízkým člověkem nebo s terapeutem.
  • Seznamte se s lidmi, kteří jsou na tom stejně jako vy nebo nemoc prodělali v minulosti.
  • Dovolte svému okolí, aby vám pomáhalo.
  • Udělejte si čas sama na sebe. Záleží jen na vás, zda jej strávíte péčí o sebe, relaxací, sportem nebo jinými koníčky.
  • Snažte se udržovat svou mysl v pohodě. Pokud nevíte jak, pomůže vám třeba arteterapie, pohybová terapie, meditace nebo třeba jóga.

S rakovinou děložního čípku, respektive s její léčbou, je navíc obvykle spojena dočasná ztráta sexuálního libida, vaginální suchost a také se nejspíš na nějaký čas budete muset vzdát pohlavního styku. Ačkoli může jít o choulostivé téma, promluvte si o něm se svým protějškem a proberte s ním i jiné možnosti vašeho intimního života. Nejenže vás jistě pochopí, ale možná dočasné změny přivítá jako příjemné zpestření vašeho sexuálního života.

Facebook

Nejnovější články

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná

bílé krvinky a léčba rakoviny

Bílé krvinky – co signalizuje jejich počet a proč jsou nezbytné v boji s rakovinou