27. 12. 2019

Rakovina děložního čípku: Umíte pracovat s ženskostí?

Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším diagnostikovaným onkologickým onemocněním u žen. V České republice je ročně diagnostikováno přibližně 900 případů, přičemž okolo 400 žen na rakovinu děložního čípku zemře. Poznáte její projevy a víte, jak se chránit?

Prevence se netýká jen prsou

O nejčastějším druhu onkologického onemocnění – rakovině prsu se otevřeně hovoří již mnoho let. Různé organizace a spolky vybízí k řadě kroků, které dlouhodobě podporují aktivní přístup ke zdraví. Přesto ženy (i v této oblasti) prevenci podceňují. V případě rakoviny děložního čípku je informací výrazně méně. Situaci navíc komplikuje fakt, že jedním z preventivních kroků je i pravidelná gynekologická prohlídka. Z různých důvodů na ni však pravidelně nedochází až polovina žen. Díky tomu se zvyšuje i riziko pozdního diagnostikování nemoci. Avšak právě včasná diagnostika rizikových ložisek vede k nejúčinnějším řešením. Jak tedy postupovat?

Pozor na HPV infekce

Mezi nejčastěji uváděné příčiny rakoviny děložního čípku patří infekce HPV (lidské papilomaviry). Ty jsou totiž přítomny u více než 90 % pacientek s karcinomem děložního čípku. Více než 80 % populace touto infekcí projde alespoň jednou za život. Pakliže se virus v těle „usídlí“, zvyšuje se riziko nádorového bujení. Nákaza tímto virem však může trvat i několik let než nemoc jako taková propukne. I to je důvod, proč je třeba navštěvovat pravidelně gynekologa.

Variantou může být samoodběrový HPV test, který má však informativní charakter a v případě pozitivního výsledku by mělo následovat vyšetření u specialisty. Na trhu jsou k dostání i očkovací vakcíny, které mají před některými druhy HPV infekcí tělo ochránit (pokud v těle již infekce existuje, je třeba upozornit, že není terapií).

Vyšetření – diagnostika

Základní metodou je stěr buněk z povrchu a kanálu děložního hrdla = cytologie, přičemž v laboratoři dojde k vyhodnocení výsledků. Bohužel záleží i na kvalitě stěru, proto se mohou výsledky lišit ve spolehlivosti (obvykle v rozmezí 50-80 %).

V případě, že pacientka patří do rizikové skupiny, přistupuje se ještě k testům na přítomnost onkogenních papilomavirů. Provádí se zpravidla u žen starších 30 let.

Příznaky rakoviny děložního čípku

Bohužel počáteční fáze nemoci bývá bezpříznaková. V pokročilejších fázích se objevují tyto obtíže:

 • poševní výtok (zpočátku spíše vodnatý, ale může se přidat i krev)
 • nepravidelnost menstruace
 • krvácení po pohlavním styku
 • chronické bolesti v oblasti podbřišku
 • krev v moči a časté urologické problémy (např. pálivá až řezavá bolest při močení)

Rizikové faktory vzniku nemoci

 • nezdravý životní styl (nevyživující potraviny, nedostatečný pitný režim, nedostatek spánku)
 • dlouhodobě působící stres (náročná životní situace, pracovní či existenční ohrožení)
 • oslabený imunitní systém – výše zmíněné důvody oslabují také imunitní systém. Právě oslabení obranyschopnosti nese velký podíl na vzniku nádorového bujení v těle. Zjednodušeně řečeno, tělo není schopno zdolat infekci (v tomto případě HPV) a ani kontrolovat nestandardní množení buněk. Proto je třeba o svou imunitu pravidelně pečovat (případně i formou kvalitních potravinových doplňků). Snižujete tím i riziko recidivy.
 • časté střídání sexuálních partnerů = zvyšuje se riziko nakažení HPV či jinými viry
 • vysoký počet porodů či potratů
 • pohlavně přenosné infekce (zejména HPV a chlamidia trachomatis)
 • kouření (více než 20 cigaret denně)

Možnosti léčby

 1. Operativní zákrok – zpravidla se doporučuje pacientkám, kterým byl nádor diagnostikován v raném stádiu. Ženám v plodném věku zachovává funkce vaječníků a tedy i plodnost. U pokročilejších nádorů se odstraňují i spádové pánevní lymfatické uzliny.
 2. Radioterapie a chemoterapie – bývá podpůrnými metodami, zejména u žen, kde se již objevily metastáze.

Děložní čípek – jak jsme přístupné světu?

V oblasti děložního čípku východní tradice umisťují tzv. kořenovou čakru. Energetický bod, který nás spojuje s prostředím a světem. V případě problémů s děložním čípkem bychom se měly zamyslet, zda žijeme své talenty a danosti. Umíme je projevit? Jak reagujeme na své okolí a zvládáme se ve světě orientovat? Známe své místo, ve kterém se cítíme bezpečně a vyživuje nás? Děložní čípek je jakousi branou do světa ženskosti (po fyzické i filozofické stránce). Pokud je zde nějaká obtíž, zpravidla to ukazuje, že do svého světa (a těla) žena vpouští nejen sobě prospěšné situace. Učí nás znát svou hodnotu i zdravou odevzdanost mužské energii, případně se bránit jejím agresivním formám.

Facebook

Nejnovější články

Lidé s rakovinou by o sebe měli pečovat dvojnásob

Mezi jeden z faktorů vzniku rakoviny patří i dlouhodobě oslabený imunitní systém.

Prevence je důležitá zejména u lidí, kteří rakovinou prošli

Vždy záleží na typu rakoviny, způsobu léčby, snášenlivost léčby, zdravotním stavu, věku i životní situaci...

Jak podpořit imunitu v době koronaviru

Existuje také řada běžných potravin, případně koření či bylin, které obsahují účinné látky, jež mají antivirový, případně protizánětlivý účinek.