28. červenec 2018

Rakovina je součást vašeho života

Každé onkologické onemocnění je velkou životní zkouškou. Prověří nejen tělesný stav pacienta, ale i jeho vůli žít, schopnost se uzdravovat, psychickou stránku a v neposlední řadě také jeho vztahy. Tento radikální zásah nemoci do života pacienta způsobuje, že mnoho lidí navzdory úspěšné léčbě nechce o své nemoci hovořit.

Kromě léčby samotné totiž často musí čelit novým „bolestivým“ situacím (ztrátě přátel, práce či koníčků). Chtějí tedy raději na vše „zapomenout.“ Minulost však vymazat nelze a její zakonzervování člověka jen připravuje o potřebou životní energii.

Obrázek

Soustřeďte se na léčbu, ne na vedlejší účinky

Klasická léčba rakoviny (nejčastěji chirurgický zákrok, chemoterapie a radioterapie, případně další procedury) bývá díky svým vedlejším účinkům pro pacienta velkou zátěží. Nepřekonatelná únava, neschopnost postarat se o sebe či své blízké, nemožnost vykonávat činnosti, které pacienta baví, nevolnost, vypadávání vlasů a náchylnost k infekčním onemocněním, to jsou jen některé důsledky nemoci. Léčebné postupy se navíc opakují v několika cyklech, takže si jimi pacient projde opakovaně. Často je tedy i samotná léčba velkým strašákem. Je proto dobré vědět, že existují způsoby, jak tělo během onkologické léčby podpořit a nežádoucí účinky snížit či eliminovat.

Vyléčením to nekončí

Protože je tělo následkem standardní onkologické léčby velmi oslabenou (zejména jeho imunitní systém, krevní složky, jaterní buňky a další orgány), je vhodné začít imunitu v tomto směru posilovat. Ať už zvolíte jakoukoliv formu, vše je potřeba konzultovat s lékařem. Vhodné jsou různé přírodní doplňky podporující obranyschopnost organismu a napomáhající regeneraci poškozených buněk. S touto podpůrnou terapií je vhodné začít už v průběhu samotné léčby rakoviny. Pomocná kúra by měla trvat ještě minimálně půl roku po skončení klasické léčby. Několikrát ročně je pak vhodné dodržovat preventivní kúru, aby byly účinné látky v těle dostatečné a schopné akce.

Příznaky už znáte, nepodceňujte je - podruhé

Rakovina není nemoc, která se v lidském těle objeví ze dne na den. Její vznik je multifaktoriální, podílí se na něm obvykle více faktorů současně. Příznaky nemoci se většinou projevují s dostatečným předstihem. Nepodceňujte je. Rakovinu nepřivoláte tím, že svému tělu věnujete pozornost, ale spíš tím, že příznaky nemoci ignorujete nebo zlehčujete. Zároveň je potřeba pracovat s případnými ataky paniky, když se vám „něco“ nezdá. To jediné, co opravdu máte ve svých rukou je přístup k dané situaci, nikoli situace sama (ať se může jevit jakkoli dramaticky). V případě podezření na návrat rakoviny s návštěvou lékaře neváhejte.

Prevence recidivy

Vedle standardních preventivních opatření nádorového onemocnění jakými jsou zdravá strava, pohyb, dostatek spánku či kultivace stresu, je u recidivy potřeba i následujících kroků:

  • Mluvte o své nemoci upřímně a otevřeně, je součástí vašeho života. Samozřejmě není nutné veškeré detaily sdělovat všem, zároveň není třeba svou zkušenost tajit.
  • Poučte se ze svého předchozího stylu života a změňte ty aspekty, které k rakovině pravděpodobně vedly - velmi často je to stres a špatná životospráva, které oslabují imunitní systém.
  • Posilujte imunitu (právě dlouhodobé oslabení imunitního systému může vést k nekontrolovanému růstu buněk, tedy rakovinnému bujení).
  • Začněte pracovat se svými emocemi. To, že je nevyjadřujete (resp. se navenek tváříte jinak než se uvnitř cítíte), neznamená, že chemické procesy v těle neprobíhají podle skutečného vnitřního rozpoložení. Tento rozkol může zatěžovat nejen psychiku, ale i jednotlivé orgány, a tím oslabovat imunitní systém. Vyjádřit své emoce se dá různými způsoby. Najděte si ten svůj.
  • Soustřeďte se na kvalitu svého života. Není třeba stihnout vše, ale prožít to, co stihnout lze.
Soubory cookies nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Prohlížením tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace