Rakovina je součást vašeho života

Co je rakovina? Jak ji poznat? Jak se s ní vypořádat? A také odpovědi na další klíčové otázky ohledně tohoto nádorového onemocnění.

rakovina je součástí života

Každé onkologické onemocnění je velkou životní zkouškou. Prověří nejen tělesný stav pacienta, ale i jeho vůli žít, schopnost se uzdravovat, psychickou stránku a v neposlední řadě také jeho vztahy. Tento radikální zásah nemoci do života pacienta způsobuje, že mnoho lidí navzdory úspěšné léčbě nechce o své nemoci hovořit.

Kromě léčby samotné totiž často musí čelit novým nepříjemným situacím (ztrátě přátel, práce či koníčků). Chtějí tedy raději na vše zapomenout. Minulost však vymazat nelze a její zakonzervování člověka jen připravuje o potřebou životní energii.

Co je vlastně rakovina

Rakovina je stav, při němž se buňky v určité části těla nekontrolovatelně množí, rostou a infiltrují se do zdravé tkáně kterou tím mohou zcela zničit. Karcinom může postihnout kteroukoli část těla, včetně vnitřních orgánů, kůže, prsou atd.

U stavů, kdy rakovina začne v jednom místě a později se rozšíří do další oblasti nebo i více oblastí těla, hovoříme o metastázách.

Rakovina je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí. V posledních letech se ale výrazně zvyšují šance na její úplné vyléčení, a to zejména díky včasnému odhalení nádorů pomocí pravidelných screeningů a také díky tomu, že se neustále zlepšují léčebné postupy.

Jak se pozná rakovina

Lékaři rozlišují více než 200 typů nádorů. Každý z nich má jiné symptomy, je jinak diagnostikován a také se jinak léčí. 

Přesto je ale několik příznaků, které jsou pro nádorová onemocnění typické:

 • Únava, na kterou nezabírá odpočinek.
 • Zvýšená teplota nebo horečka zdánlivě bez příčiny.
 • Noční pocení.
 • Bulka nebo hrudka, kterou lze nahmatat pod pokožkou.
 • Výkyvy váhy.
 • Zažívací potíže.
 • Potíže s vyměšováním.
 • Modřiny, podlitiny nebo krvácení, které nemají zjevnou příčinu.
 • Změna barvy pokožky, jako je žloutnutí, tmavnutí nebo zarudnutí, ale také vředy, jež se nehojí nebo změny útvarů, které máme na kůži dlouhodobě.
 • Kašel nebo chrapot, který neodeznívá.
 • Bolest – některé typy rakoviny, jako například nádor mozku nebo kostí od začátku bolí.

Rakovina není nemoc, která se v lidském těle objeví ze dne na den. Na jejím vzniku se obvykle podílí více faktorů současně. Příznaky nemoci se většinou projevují s dostatečným předstihem a není radno je podceňovat. 

Rakovinu nepřivoláme tím, že svému tělu věnujeme pozornost, ale spíš tím, že příznaky nemoci ignorujeme nebo zlehčujeme a odkládáme návštěvu lékaře.

Soustřeďme se na léčbu, ne na vedlejší účinky

Diagnóza zhoubného nádoru je šok pro každého pacienta! Ideálním postupem, jak se s těmito nepříjemnými pocity vypořádat je, zjistit si o svém stavu maximum informací, a to jak o nemoci samotné, tak i možnostech léčby, a tyto informace pak konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Pokud o svém lékaři a jeho rozhodnutích pochybujete, neváhejte svůj zdravotní stav konzultovat s jiným odborníkem. Důvěra mezi lékařem a pacientem je totiž zcela zásadním pilířem úspěšné léčby.

Léčba rakoviny nejčastěji spočívá v chirurgickém zákroku, chemoterapii a radioterapii, ale možné jsou i některé alternativní metody. Léčebný proces bývá díky svým vedlejším účinkům pro pacienta velkou zátěží. Nepřekonatelná únava, neschopnost postarat se o sebe či své blízké, nemožnost vykonávat činnosti, které pacienta baví, také pak nevolnost, vypadávání vlasů a náchylnost k infekčním onemocněním – to jsou jen některé důsledky probíhající léčby. 

Léčebné postupy se navíc opakují v několika cyklech, takže si jimi pacient neprojde jen jednou, což bývá velmi stresující a samotná léčba se stává strašákem. V takových situacích je proto velmi důležité svému ošetřujícímu lékaři důvěřovat a mít tak jistotu, že přesto že se dočasně cítíme opravdu mizerně, jeho cesta je ta správná, která nás dovede k uzdravení. 

Zároveň je dobré vědět, že existují způsoby, jak tělo během onkologické léčby podpořit, a nežádoucí účinky tak snížit či eliminovat.

Jak podpořit organismus při onkologické léčbě

Protože je organismus následkem onkologické léčby velmi oslabený (zejména jeho imunitní systém, krevní složky, jaterní buňky a další orgány), je vhodné jej začít v tomto směru posilovat. 

Účinné jsou zejména přírodní doplňky podporující obranyschopnost organismu a napomáhající regeneraci poškozených buněk. S touto podpůrnou terapií je vhodné začít už v průběhu samotné léčby rakoviny. Pomocná kúra by měla trvat ještě minimálně půl roku po skončení léčby. Několikrát ročně je pak dobré dodržovat preventivní kůru, aby byly účinné látky v těle dostatečné a schopné akce.

Ať už zvolíte jakoukoliv formu podpory organismu, vše nejprve konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. 

Prevence recidivy rakoviny

Vedle standardních preventivních opatření nádorového onemocnění, jakými jsou zdravá strava, pohyb, dostatek spánku či kultivace stresu, je pro snížení rizika recidivy vhodné dodržovat i následující kroky:

 • Otevřeně komunikujte o své nemoci, je součástí vašeho života. Samozřejmě není nutné veškeré detaily sdělovat všem, zároveň ale není třeba svou zkušenost tajit nebo se za ni dokonce stydět. A pokud máte pocit, že by vás nikdo z vašich blízkých nepochopil, obraťte se na psychologa.
 • Poučte se ze svého předchozího stylu života a změňte ty aspekty, které k rakovině pravděpodobně vedly – velmi často je to stres a špatná životospráva, jež oslabují imunitní systém.
 • Posilujte imunitu, právě dlouhodobé oslabení imunitního systému může totiž vést k nekontrolovanému růstu buněk, tedy rakovinnému bujení.
 • Začněte pracovat se svými emocemi. To, že je nevyjadřujete, respektive že se navenek tváříte jinak, než se cítíte uvnitř, neznamená, že chemické procesy v těle neprobíhají podle skutečného vnitřního rozpoložení. Tento rozkol může zatěžovat nejen psychiku, ale i jednotlivé orgány, a tím oslabovat imunitní systém. Vyjádřit své emoce se dá různými způsoby. Najděte si ten svůj.
 • Soustřeďte se na kvalitu svého života. Není třeba stihnout vše, ale prožít to, co stihnout lze, užívat si každý den a dokázat se radovat z maličkostí.
Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná