Co je rakovina? Jak ji poznat? Jak se s ní vypořádat? A také odpovědi na další klíčové otázky ohledně tohoto nádorového onemocnění.
Co je rakovina? Jak ji poznat? Jak se s ní vypořádat? A také odpovědi na další klíčové otázky ohledně tohoto nádorového onemocnění.
Každé onkologické onemocnění je velkou životní zkouškou. Prověří nejen tělesný stav pacienta, ale i jeho vůli žít, schopnost se uzdravovat, psychickou stránku a v neposlední řadě také jeho vztahy. Tento radikální zásah nemoci do života pacienta způsobuje, že mnoho lidí navzdory úspěšné léčbě nechce o své nemoci hovořit.
Kromě léčby samotné totiž často musí čelit novým nepříjemným situacím (ztrátě přátel, práce či koníčků). Chtějí tedy raději na vše zapomenout. Minulost však vymazat nelze a její zakonzervování člověka jen připravuje o potřebou životní energii.
Rakovina je stav, při němž se buňky v určité části těla nekontrolovatelně množí, rostou a infiltrují se do zdravé tkáně kterou tím mohou zcela zničit. Karcinom může postihnout kteroukoli část těla, včetně vnitřních orgánů, kůže, prsou atd.
U stavů, kdy rakovina začne v jednom místě a později se rozšíří do další oblasti nebo i více oblastí těla, hovoříme o metastázách.
Rakovina je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí. V posledních letech se ale výrazně zvyšují šance na její úplné vyléčení, a to zejména díky včasnému odhalení nádorů pomocí pravidelných screeningů a také díky tomu, že se neustále zlepšují léčebné postupy.
Lékaři rozlišují více než 200 typů nádorů. Každý z nich má jiné symptomy, je jinak diagnostikován a také se jinak léčí.
Přesto je ale několik příznaků, které jsou pro nádorová onemocnění typické:
Rakovina není nemoc, která se v lidském těle objeví ze dne na den. Na jejím vzniku se obvykle podílí více faktorů současně. Příznaky nemoci se většinou projevují s dostatečným předstihem a není radno je podceňovat.
Rakovinu nepřivoláme tím, že svému tělu věnujeme pozornost, ale spíš tím, že příznaky nemoci ignorujeme nebo zlehčujeme a odkládáme návštěvu lékaře.
Diagnóza zhoubného nádoru je šok pro každého pacienta! Ideálním postupem, jak se s těmito nepříjemnými pocity vypořádat je, zjistit si o svém stavu maximum informací, a to jak o nemoci samotné, tak i možnostech léčby, a tyto informace pak konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Pokud o svém lékaři a jeho rozhodnutích pochybujete, neváhejte svůj zdravotní stav konzultovat s jiným odborníkem. Důvěra mezi lékařem a pacientem je totiž zcela zásadním pilířem úspěšné léčby.
Léčba rakoviny nejčastěji spočívá v chirurgickém zákroku, chemoterapii a radioterapii, ale možné jsou i některé alternativní metody. Léčebný proces bývá díky svým vedlejším účinkům pro pacienta velkou zátěží. Nepřekonatelná únava, neschopnost postarat se o sebe či své blízké, nemožnost vykonávat činnosti, které pacienta baví, také pak nevolnost, vypadávání vlasů a náchylnost k infekčním onemocněním – to jsou jen některé důsledky probíhající léčby.
Léčebné postupy se navíc opakují v několika cyklech, takže si jimi pacient neprojde jen jednou, což bývá velmi stresující a samotná léčba se stává strašákem. V takových situacích je proto velmi důležité svému ošetřujícímu lékaři důvěřovat a mít tak jistotu, že přesto že se dočasně cítíme opravdu mizerně, jeho cesta je ta správná, která nás dovede k uzdravení.
Zároveň je dobré vědět, že existují způsoby, jak tělo během onkologické léčby podpořit, a nežádoucí účinky tak snížit či eliminovat.
Protože je organismus následkem onkologické léčby velmi oslabený (zejména jeho imunitní systém, krevní složky, jaterní buňky a další orgány), je vhodné jej začít v tomto směru posilovat.
Účinné jsou zejména přírodní doplňky podporující obranyschopnost organismu a napomáhající regeneraci poškozených buněk. S touto podpůrnou terapií je vhodné začít už v průběhu samotné léčby rakoviny. Pomocná kúra by měla trvat ještě minimálně půl roku po skončení léčby. Několikrát ročně je pak dobré dodržovat preventivní kůru, aby byly účinné látky v těle dostatečné a schopné akce.
Ať už zvolíte jakoukoliv formu podpory organismu, vše nejprve konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.
Vedle standardních preventivních opatření nádorového onemocnění, jakými jsou zdravá strava, pohyb, dostatek spánku či kultivace stresu, je pro snížení rizika recidivy vhodné dodržovat i následující kroky: