5. 6. 2019

Rakovina plic a průdušek. Cítím se svobodný?

Zhoubné nádory plic a průdušek jsou nejčastější nádory v oblasti dýchacích cest a ročně na ně umírá přibližně 5 400 osob. Procento jejich recidivy totiž dosahuje až 90 %. Jak poznat, že s vašimi plícemi není něco v pořádku? A jak probíhá léčba?

Plíce a průdušky

Plíce jsou párovým orgánem, který zabezpečuje okysličování krve a naopak odvádění oxidu uhličitého z těla ven. Vzduch je do těla přiváděn průdušnicí, která se v hrudníku dělí na levou a pravou průdušku. Průdušky se v plicích rozvětvují až na úroveň plicních sklípků, kde právě dochází k výměně plynů.

Prevence vzniku i návratu rakoviny

Základními preventivními kroky jsou samozřejmě zdravý životní styl s dostatkem pohybu, odpočinku, ale také radosti ze života. Důležité jsou i pravidelné kontroly plic (například rentgenovým snímky) u rizikových skupin. Mezi rizikové pacienty se řadí osoby vystavené kontaktu s azbestem či radonem, lidé kteří se pohybují v silně znečištěném prostředí a obecně i osoby starší 50 let. Mezi zásadní rizikové faktory patří kouření, a to i pasivní. Více ne 95 % mužů a 80 % žen, co rakovinou plic a průdušek onemocní, jsou a nebo byli kuřáky. Osoby, které kouří např. 20 let 20 cigaret denně, mají až o 40 % vyšší šanci rakovinou onemocnět než nekuřák. Rizikem jsou i elektronické cigarety, neboť u nich dochází k vyšší závislosti na nikotinu a po případném přechodu na normální cigarety se množství vykouřených kusů rapidně zvýší.

Příznaky je třeba odhalit včas

Nebezpečí tohoto typu onkologického onemocnění spočívá v tom, že počáteční stav může být zcela bez příznaků. V pozdější fázi pak jsou příznaky velmi matoucí, protože mohou naznačovat více potíží: únava, zvýšená teplota, nechutenství, hubnutí bez příčiny. Teprve pokročilá fáze nemoci se projevuje výrazněji:

 • dlouhotrvající a neustupující kašel,
 • vykašlávání krvavého hlenu,
 • dušnost (i při zdolávání schodů),
 • schvácenost a horečka,
 • prudký úbytek váhy.

Jak probíhá vyšetření?

V případě obtíží nebo podezření na nádor je třeba vyhledat lékaře. Ten sadou vyšetření zjistí, o jaký typ se jedná a kde je případně umístěn. V případě dýchacího ústrojí se jedná o:

 1. fyzikální vyšetření – poslech, poklep, pohmat, srdeční frekvence,
 2. laboratorní vyšetření krve a moči,
 3. rentgen a CT (počítačová tomografie) hrudníku
 4. bronchoskopie – jedná se o endoskopické vyšetření, kdy se tenká hadička s kamerou (bronchoskop) zavede skrze ústa do dýchacích cest, kde se kontroluje stav sliznic (epitelu) a případně se odeberou vzorky tkáně k dalšímu prozkoumání. Vyšetření se provádí s místním znecitlivěním hltanu a hrtanu.
 5. biopsie – speciální vpich do místa nádoru a odebrání vzorku tkáně k cytologickému nebo histologickému vyšetření (laboratorní vyšetření odebrané tkáně pomocí řady metod).

V případě potřeby se může přistoupit k dalším metodám jako je magnetická rezonance nebo autofluorescenční bronchoskopie, kdy se při vyšetření „pouze“ změní typ světla osvětlujícího tkáně.

Léčba nádorů plic a průdušek

Podobně jako u všech typů nádorů, i zde hraje velkou roli čas. Tedy okamžik, kdy je vám nádor diagnostikován. Čím dříve, tím vyšší je šance na úspěšné vyléčení a snížení rizika recidivy. Dalšími faktory jsou: velikost a umístění nádoru, aktuální zdravotní stav pacienta a také fakt, zda již nádor metastázoval. Zpravidla se používá kombinace terapií, kterou určí tým lékařů v čele s onkologem: chirurgická léčba, chemoterapie, radioterapie, případně lokální léčba s využítím laseru (částečné nebo úplně vyřazení průdušky či části plicní tkáně z funkce). Obecně lze říci, že preference léčby u zhoubných nádorů plic a průdušek je následující:

 • Malobuněčný karcinom – rychlý růst a tendence vytvářet metastáze, zpravidla nelze odstranit chirurgicky, avšak dobře reaguje na chemoterapii a radioterapii.
 • Nemalobuněčný karcinom – pomalejší růst, metastáze vznikají až později. V brzkých stádiích jej lze zpravidla chirurgicky odstranit, v pokročilejších stádiích se přistupuje k chemoterapii a radioterapii. Citlivost na léčbu je však nižší.

Chemoterapie a radioterapie je spojena s řadou vedlejších účinků. Protože radioterapie je lokální, jsou postiženy zejména sliznice v oblasti krku, což zhoršuje polykání (i tekutin) a navíc může dojít ke vzniku zánětů. U aplikace laseru může dojít k pocitu dušení či strachům. Je vhodné zvážit vhodnou podporu svého těla, imunitního systému i psychiky.

Recidiva u nádorů plic je až 90 %. Podpořte imunitu

Aktivní přístup k vašemu zdraví nekončí ani po úspěšné léčbě. I přes veškerou snahu někdy rakovinné buňky v těle zůstávají a mohou se kdykoli probudit k bujení. U karcinomu plic je to až v 90 %. Nepodceňujte kroky a změny, které je třeba udělat:

 • Dejte si čas na návrat, regenerace těla po onkologické léčbě je důležitá.
 • Není potřeba vyhledávat jasné příčiny nemoci, přesto udělejte změny ve svém životě – zdravý jídelníček, pohyb, odpočinek, pracujte na svých vztazích.
 • Dbejte o svou imunitu. Právě snížená obranyschopnost je jednou z příčin rakovinného bujení.

Plíce aneb centrum naší svobody a vyrovnanosti

Plíce symbolizují schopnost přijímání a dávání, které by mělo být v rovnováze. To, co nadechnu, bych měl vydat a naopak. Co vydechnu, bych měl i získat zpět. Zároveň plíce ukazují na náš vnitřní pocit svobody. Mohu se svobodně nadechnout? Cítím se v tomto prostředí, vztahu, situaci dobře (volné dýchání) nebo ne (dýchám spíše povrchně a krátce)? Umím si život užít (hluboký pravidelný dech)? Jsem spojen se svými potřebami? Zvládám se zdravě projevit a získat to, co potřebuji a nebo ne (neschopnost dýchat ve stresových situacích)? Rozdávám se ostatním na úkor sebe (pocit, že nám došel dech) a nebo znám své hranice? To všechno jsou otázky, které vás mohou na vaší cestě za zdravím inspirovat. Spolu s vyrovnaností a svobodou se totiž mohu radovat i bez nutnosti příznivých vnějších událostí.

Facebook

Nejnovější články

Lidé s rakovinou by o sebe měli pečovat dvojnásob

Mezi jeden z faktorů vzniku rakoviny patří i dlouhodobě oslabený imunitní systém.

Prevence je důležitá zejména u lidí, kteří rakovinou prošli

Vždy záleží na typu rakoviny, způsobu léčby, snášenlivost léčby, zdravotním stavu, věku i životní situaci...

Jak podpořit imunitu v době koronaviru

Existuje také řada běžných potravin, případně koření či bylin, které obsahují účinné látky, jež mají antivirový, případně protizánětlivý účinek.