1. 4. 2019

Rakovina prostaty aneb proč pravidelně navštěvovat urologa

Tím, čím je rakovina prsu pro ženy, je pro muže rakovina mužského pohlavního ústrojí – prostaty, varlat či penisu (pyje). Zatímco nádor prostaty ohrožuje hlavně muže po padesátce, nádory penisu ohrožují už muže od čtyřicítky a nádory varlat dokonce postihují i mladé muže po 20 roku věku. Podceňovat prevenci se tedy nevyplácí! Zaměřme se zejména na rakovinu prostaty, neboť ta je druhým nejčastější důvodem úmrtí na rakovinu u mužů.

Zhoubný nádor prostaty

Prostata neboli předstojná žláza je pohlavní žláza o velikosti přibližně vlašského ořechu a je umístěna pod močovým měchýřem, kde obepíná močovou trubici. Její sekret je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií a jejich schopnost oplodnění. Jedním z faktorů vzniku nádoru v této oblasti je kolísavá hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu. Jeho hladina začíná klesat již od 30. roku věku. Spolu s věkem tak roste i riziko vzniku onkologického onemocnění.

Pozor na příznaky!

  • časté a přerušované močení případně doprovázené bolestí
  • krev v moči
  • slabý proud moči, případně močení v malých dávkách
  • náhlé potíže s erekcí
  • pocity nevyprázdnění
  • hubnutí, únava, slabost či nechutenství

Prevence je základ

Vznik rakoviny vždy závisí na více faktorech, které společně vytvářejí prostředí, jež umožní buňkám nekontrolované dělení a tím i růst nádoru. Základními preventivními kroky (u všech typů nemocí, včetně rakoviny) jsou péče o imunitní systémkvalitní jídelníček, dostatek spánku umožňující regeneraci buněk, pravidelná očista organismu a odpovídající pohyb. Nutné je dbát i o psychickou stránku, neboť emoce mají mimo jiné vliv na enzymatické procesy v našem těle. Život ve spěchu nebo pod tlakem tak může být jedním z faktorů, které vznik nemoci podpoří.

Urolog jako součást preventivních vyšetření

Stejně jako by muži měli chodit na preventivní prohlídky srdce či tlustého střeva, měli by do svého seznamu zařadit i urologa. Právě ten může včas odhalit změny na buňkách prostaty a zahájit včasnou léčbu. Obezřetní by měli být zejména muži nad 40 let a ti, v jejichž rodině se problém s rakovinou prostaty již vyskytl.

Základní vyšetření prostaty probíhá přes konečník pohmatem. Dále se odebere vzorek krve, ze kterého se zjišťuje hladina prostatického specifického antigenu (PSA). Pakliže jsou jeho hodnoty vyšší, přistupuje se k dalším vyšetřením, tentokrát zobrazovací technikou (magnetická rezonance, ultrazvuk).

Léčba nádoru prostaty

Při léčbě rakoviny prostaty se přihlíží k mnoha faktorům – věku pacienta, celkovému zdravotnímu stavu, stádiu nádoru (zda je lokalizovaný a nebo už metastázoval) a samozřejmě typu nádoru. Samotná léčba může probíhat několika způsoby:

  1. Chirurgická léčba / prostatektomie – odstranění prostaty včetně semenných váčků. Mezi možné komplikace patří dočasná ztráta erekce (může trvat i několik měsíců, a to z důvodu poranění nervů), samovolný únik moči (inkontinence) a impotence.
  2. Radioterapie – lokální ozařování, případně brachyterapie (zářič se vkládá přímo do tkáně prostaty), případně chemoterapie (léčba cytostatiky, léky ničící rychle rostoucí buňky v těle) či hormonální léčba.

Nádory varlete a penisu

Pokud muž zjistí, že se mu mění objem varlete (ať už se zmenšuje či zvětšuje), došlo k povrchovým změnám na varleti (bulky či nerovnosti), varle tvrdne či muž pociťuje tlak a tupou bolest v podbřišku a tříslech, měl by vyhledat lékaře. Může se totiž jednat o prvotní signály, že dochází k nádorové činnosti v této oblasti. Pokud je diagnóza potvrzena, zpravidla se přistupuje k odstranění jednoho či obou varlat (orchiektomie).

Hlavními příznaky možného nádorového onemocnění penisu je zarudnutí či uzel na předkožce nebo žaludu a případně mokvající ložisko. Základní prevencí nádorů penisu je hygiena, hlavně pod předkožkou. Léčba probíhá laserem, případně chirurgicky a je poté podpořena radioterapií. Pokud se již objevily metastáze, používá se i chemoterapie.

Prostata aneb co symbolizuje mé mužství?

Spolu s diagnózou rakoviny přichází mnoho emocí a mezi nimi vévodí i strach. Je pochopitelný, ale díky němu nádor nezmizí. Je potřeba vyléčit tělo, a v mnoha případech podpořit i psychiku. Zastavte se a zamyslete se nad otázkami typu: Co mě v mých očích dělá mužem? Co je mými životními kvalitami? Jak si přeji, aby mě vidělo okolí? Umím být na chvíli slabým? A co pro mne slabost vlastně znamená? Někdy vás odpovědi překvapí. Pravděpodobně zjistíte, že sexualita je jen jedním z mnoha pilířů, na kterých vaše osobnost stojí. Objevíte mnoho dalších kvalit, pro které vás vaše okolí přijímá a je rádo ve vaší blízkosti. Intimita se dozajista změní. Důležitým krokem ale není pláč nad ztrátou dosavadních znalostí a zkušeností, ale vyhledání nové cesty či způsoby k novým zážitkům a vpuštění svých dalších kvalit do života.

Facebook

Nejnovější články

Lidé s rakovinou by o sebe měli pečovat dvojnásob

Mezi jeden z faktorů vzniku rakoviny patří i dlouhodobě oslabený imunitní systém.

Prevence je důležitá zejména u lidí, kteří rakovinou prošli

Vždy záleží na typu rakoviny, způsobu léčby, snášenlivost léčby, zdravotním stavu, věku i životní situaci...

Jak podpořit imunitu v době koronaviru

Existuje také řada běžných potravin, případně koření či bylin, které obsahují účinné látky, jež mají antivirový, případně protizánětlivý účinek.