1. 4. 2019

Rakovina prsu ohrožuje nejen tělo ale i pocit ženskosti

Rakovina prsu je nejčastějším onkologickým onemocněním žen v ČR. Každý rok je nově diagnostikována přibližně 7 000 pacientům, z nichž jí podlehne přibližně 1 600 žen. Nejvíce jsou ohroženy ženy po čtyřicítce, avšak pozor by si měly dát i mladší ročníky.

Ženy, pozor na rizikové faktory!

Abychom se mohly chránit, je třeba svého „protivníka“ znát. Právě včasné identifikování nemoci může zvýšit šance na trvalé uzdravení. Také je důležité si uvědomit, že rakovina není nemoc jedné chyby či příčiny, ale spíše celé řady faktorů, které společným působením vytvářejí prostředí pro vznik nemoci. Některé můžeme ovlivnit více, jiné méně. Čemu věnovat pozornost?

 1. Geny. S rakovinou prsu je nejčastěji spojována genová mutace BRCA 1 nebo BRCA 2. Zejména mutace BRCA1, ve srovnání s běžnou populací žen, zvyšuje riziko vzniku onemocnění až na 80 %.
 2. Jako u všech typů rakovin, i rakovina prsu je často spojována s dlouhodobě oslabenou imunitou, působením stresunezdravým jídelníčkem či nevhodným životním stylem (kouření, nedostatek pohybu, práce na směny…) a únavou.
 3. Mezi další rizikové faktory patří: nadváha (zejména ukládání tuku v oblasti pasu), konzumace alkoholubezdětnostčasná menstruace (před 12. rokem) či pozdní menopauza (po 55. roku)

Rakovina prsu se může týkat i mužů

Rakovina prsu se může objevit i u mužů (přibližně 1 % nemocných). Nejvíce ohroženou skupinou jsou muži ve věku 60-70 let. Rizikovými faktory jsou zejména vysoká hladina estrogenu v krvi, genová mutace, cirhóza jater či radioterapie jiného nádorového onemocněn

Buďte na sebe hodné aneb síla prevence

Základními preventivními kroky jsou: zdravý životní styl = snížení či eliminace rizikových faktorů, pravidelné prohlídky u lékaře (zejména ženy s genovým zatížením) a samovyšetření (kontrola stavu prsou například při sprchování). Ženy po 45. roku věku mají navíc každé 2 roky nárok na preventivní mamografické vyšetření.

Příznaky nemoci

 • Bulka v prsu či podpaží – jakýkoli útvar, který je pro ňadro či jeho okolí (vč. podpaží) jakýmkoli způsobem netypický, by se měl vyšetřit.
 • Bolest – tento symptom je často podceňován, neboť i v období například před menstruací mohou být prsy citlivější. Pokud však bolest trvá a je doprovázena například tuhnutím, tvrdnutím či otoky, případně změnami na bradavce, vyhledejte lékaře.
 • Změny na kůži a bradavce – zarudnutí, vtažení kůže (či bradavky), vyrážka, podráždění, změna barvy, velikosti či tvaru.
 • Změna velikosti prsů – prsy většinou nejsou pravidelné, avšak pokud zjistíte, že jeden prs se zvětšuje a tuhne, je nutné vyhledat lékaře.
 • Výtok z bradavky – jakýkoli výtok z bradavky či opakované záněty a mokvání bradavky je vhodné nechat posoudit lékařem.

Rakovinu prsu není jen jedna

Karcinom prsu se rozlišuje na tři základní typy, a to podle přítomnosti (či zvýšeného množství) specifických receptorů (přijímačů) na povrchu nádorových buněk. Každý z typů rakoviny má jiné výhledy (prognózy) na uzdravení. Vždy je třeba přihlédnout i k faktu, zda se jedná „pouze“ o karcinom prsu nebo již vznikly metastáze (= onemocnění se rozšířilo) do jiných orgánů (nejčastěji játra, kosti a plíce).

Léčebné postupy

Pokud vám je diagnostikována rakovina prsu, tým odborníků v čele s onkologem pro vás stanoví vhodnou léčbu. Cílem je nejen léčba, ale i zachování co nejvyšší kvality života. Nejčastěji se jedná o kombinaci těchto metod:

 1. Léčba před operací – cílem je zmenšení nádoru, které usnadní nebo umožní případnou chirurgickou operaci.
 2. Chirurgická léčba – operace, při níž vám podle velikosti a umístění nádoru lékař buď:
  • vyjme pouze nádor s částí zdravé tkáně (lumpektomie),
  • odstraní větší část prsu, která obsahuje nádor (částečná mastektomie),
  • odstraní celý prs včetně bradavky (úplná mastektomie),
  • odstraní celý prs, malý prsní sval i podpažní uzliny (radikální mastektomie).
 3. Další léčba zahrnující chemoterapii, radioterapii, hormonální léčbu či biologickou léčbu.

Prsa jako symbol ženskosti

Na rozdíl od orgánů, které jsou pro život člověka nepostradatelné, jsou prsa do určité míry oželitelná. Přesto mají svůj důležitý úkol a funkci. Pro mnoho kultur, včetně té dnešní, byla právě prsa symbolem ženskosti. A ženskost je spojována s plodností a péčí (např. nakrmit dítě). Pokud žena onemocní rakovinou prsu, je to dozajista souhra mnoha faktorů, které jsme popsali výše, svou roli však hraje i psychická stránka a její přístup k životu. Přijímám svou roli ženy? Umím svou krásu nosit a nebo ji skrývám a stydím se za ni? Jakou roli v životě mám (pečuji o druhé na úkor sebe samé)? Jak se cítím naplněna životem? Právě odpověď na tyto otázky s případným zamyšlením a změnami ve svém životě, mohou být součástí preventivních kroků vzniku či návratu nemoci a mohou pomoci i v průběhu léčby.

Pro zajímavost lze uvést, že moderní průzkumy zjistily, že je častěji postižen levý než pravý prs.[1] I to „nahrává“ myšlence ženskosti, neboť levá strana je tradičně přisuzována právě ženským kvalitám jako jsou intuice, tvořivost, láskyplnost a sepjetí s přirozenými chody přírody.

[1] Zdroj: Left and Right Sided Breast Cancer – H. Tulinius, H. Sigvaldason, G. Ólafsdóttir

Facebook

Nejnovější články

Lidé s rakovinou by o sebe měli pečovat dvojnásob

Mezi jeden z faktorů vzniku rakoviny patří i dlouhodobě oslabený imunitní systém.

Prevence je důležitá zejména u lidí, kteří rakovinou prošli

Vždy záleží na typu rakoviny, způsobu léčby, snášenlivost léčby, zdravotním stavu, věku i životní situaci...

Jak podpořit imunitu v době koronaviru

Existuje také řada běžných potravin, případně koření či bylin, které obsahují účinné látky, jež mají antivirový, případně protizánětlivý účinek.