Rakovina zasáhne tělo, duši i vztahy. Nenechte se ovládnout

Křehkost života si zpravidla uvědomíme až v okamžiku, kdy čelíme nějaké zátěžové situaci. Jedním z takových momentů je i nemoc. Nemusí se jednat pouze o rakovinu, abychom své hodnoty z minuty na minutu přeskládali do „správného“ pořadí. Na co nebyl čas, najednou čas je. Bohužel toto chvilkové uvědomění často vyprchá v okamžiku, kdy bezprostřední ohrožení odejde. Jenže s rakovinou je to jiné. Ohrožení se stane součástí našich dní a nám tak nezbývá svůj život přehodnotit úplně.

Změny, které nikdo nezval?

Rakovina u dospělého není nemoc jednoho špatného kroku. Je to výsledek nějakého dlouhotrvajícího stavu. Svou roli samozřejmě hraje i genetická predispozice, avšak to, zda nemoc propukne nebo ne máme do určité míry ve své režii. Pokud opakujeme vzorce (stravování, chování či životního stylu), které k nemoci vedly u našich příbuzných, pravděpodobnost propuknutí onkologického onemocnění se zvyšuje i u nás. Pokud přidáme ještě vlastní „neřesti“, riziko se ještě zvedá. Nezanedbávejte tedy prevenci. Pečujte o sebe, buďte k projevům svého těla pozorní. Jedním z pilířů zdraví je i správná funkce imunitního systému. Právě jeho oslabení je totiž jedním z hlavních příčin rozvoje nemoci (tělo není schopno „uhlídat“ poškozené či zmutované buňky a ty se začnou nekontrolovatelně množit).

Cesta k uzdravení není jedna

Jakmile je diagnostikováno onkologické onemocnění, nemocný i jeho okolí se ocitne v úplně novém světě. Po překonání počátečního šoku, který je přirozený a má do jisté míry pro naši psychiku i ochrannou funkci, je však třeba začít situaci řešit. Vedle standardní onkologické léčby (chemoterapie, radioterapie, chirurgického řešení, biologické léčby aj.) je dobré zařadit i další podpůrné kroky, které léčbu usnadní a často i umožní. Zvážit můžete různé doplňky stravy, ale pracovat byste měli i se svojí psychikou. Emoční svět totiž výrazně ovlivňuje i naše fyzické tělo (a naopak).

Nepoznávám se. Kdo jsem?

Spolu s léčbou dochází i k fyzickým změnám. Tělo je oslabeno (zejména imunitní systém je díky likvidaci krevních složek velmi zatížen) a mění se. Můžete na sobě pozorovat změny v mnoha ohledech – úbytek svalové hmoty, sušší a bledá pleť, únava, bolesti, špatné trávení, slabost a u mnohých ztráta vlasů, obočí a řas. Ano, tělo se bude s nemocí měnit, vaše názory a pohled na svět okolo vás pravděpodobně také. Zdánlivě nezůstane kámen na kameni. Skoro se zdá, že ztrácíme sami sebe. Opravdu?

Možnost se uvidět

V tomto momentě si uvědomte, co je pro vás pevným bodem ve vašem životě. Partner? Děti? Pes? Tvorba? Příroda? Použijte tyto „kameny“ ke zpevnění svého sebeuvědomění. Dovolte si věci dělat jinak než dosud. Nemusí se jednat o velké změny najednou, stačí krůček po krůčku mířit směrem, který vám navzdory vnějším událostem dodává sílu. Dovolte si odpočívat, říci si o pomoc, ukázat se ve slabosti. Neodkládejte důležité momenty „na později“. Nevadí, když hezká slova zopakujete. Užívejte si blízkost těch, kteří jsou pro vás důležití. V bolestivém procesu možná najdete i sami sebe se všemi dary, které vám byly dány.

Nová rovina vztahů

Velkým tématem v případě onkologického onemocnění jsou vztahy. Rakovina je nemoc, kterou nevyležíte za týden, ani za měsíc. Proces léčby je dlouhý a pak nastupuje i potřebná rekonvalescence. Pro vaše okolí je nemoc něco jiného než pro vás. Je třeba si to uvědomit a nechat jim prostor i na jejich život „bez nemoci“. Partnerské vztahy mnohokrát procházejí velkou krizí, neboť se výrazně mění role v rodinách. Komunikujte své obavy i své touhy. Ačkoli to nebývá snadné, je to pro obě strany ulevující. Není potřeba rezignovat ani na partnerské intimnosti. Jen způsob milování se může spolu s nemocí měnit. Objevujte nové možnosti, dejte si prostor a nebojte se poradit s odborníky v této oblasti.

Život se s rakovinou změní, nepřestává však existovat.

Facebook

Nejnovější články

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná

bílé krvinky a léčba rakoviny

Bílé krvinky – co signalizuje jejich počet a proč jsou nezbytné v boji s rakovinou