Recept na uvolnění si nosíme s sebou. Pomůže v bolesti i při nemoci

Dech. Taková samozřejmost, chtělo by se říct. Přesto je to právě dech, který ohlašuje náš příchod na svět (čekáme na první nádech) a je to dech, který se jako poslední loučí s naším životem. Dech zaznamenává každou drobnou vibraci našeho těla či psychiky a reaguje na ni. Není vidět a přesto je pro náš život naprosto zásadní. A co víc, může nám pomoci s bolestí, a to nejen tou fyzickou. Co byste o něm měli vědět?

Rakovina je velkou stresovou zátěží

Onkologické onemocnění je doprovázeno řadou stresových situací – setkání s nemocí, strach o budoucnost i oslabující vedlejší účinky standardní onkologické léčby. Tělo se při nich začne chovat tak, jako by se ocitlo tváří tvář dravé šelmě. A svým způsobem se i ocitne. Aby situaci zvládlo = přežilo, zvolí jednu z obranných strategií – útěk nebo útok. Aktivuje patřičná centra a připraví odpovídající chemický koktejl.

Stresová reakce je na naši vůli nezávislá

Zvýší se činnost sympatiku (část autonomního nervového systému) a zároveň se vyplaví stresové hormony (adrenalin, kortizol a kortizon). Zrychlí se srdeční činnost a zvýší krevní tlak, což má za cíl prokrvit svaly. Výrazně se zpomaluje trávení. A dech se významně zkrátí. Tělo se napne. A pozor, toto se děje navzdory vaší vůli i výrazu tváře. Krátkodobý účinek stresu zpravidla tělo „jen“ vysílí. Avšak dlouhodobá stresová zátěž tělo i psychiku významně zatěžuje, proto bychom měli najít způsob, jak ji „odbourat.“ Jednou z cest je i práce s dechem.

Recept na zklidnění máme k dispozici pořád

Náš západní svět k dechu nepřipisuje až tak významnou roli jako východní kultury. Nejsme zpravidla zvyklí věnovat mu víc pozornosti než je bezpodmínečně nutné. Avšak je to právě dech, který nás může upozornit na to, že je naše tělo v napětí. A je to právě dech, který nás může tohoto napětí zbavit. Metod, jak „správně“ dýchat je mnoho. Je na nich založena jóga, taichi, cchi-kung a také meditace. Dechové techniky jsou různé, avšak pro první pomoc stačí velmi jednoduchý recept. Uvědomit si, že téměř nedýchám a změnit to. Jak?

Rozšíření nemusí být jen duchovní

Pro snadnější provedení si zavřete oči. Není třeba speciální pozice, ale časem zjistíte, že se vám lépe dýchá, když sedíte vzpřímeně (ať už na židli nebo na zemi v tureckém sedu). Pozor na leh, v této pozici usneme. Pootevřete ústa, povolte zuby (uvolníte tím krční páteř). Začněte zhluboka dýchat nosem (nádech i výdech) tak, že rozšíříte svůj hrudník do všech stran (dopředu, do stran, dozadu, dolů, nahoru). Není potřeba zvedat násilím ramena, dech je nazdvihne sám. Představte si, jako byste s každým nádechem uvnitř sebe nafoukli balónek.

Dýchejte tak pár minut a postupně rozšiřte dech i do břicha. Zvětšete balónek i o tento prostor. Uvolníte trávení, prokrvíte orgány a napětí se postupně začne ztrácet. Krevní tlak klesne, srdce se zklidní a vám se situace přestane jevit jako neřešitelná (na vážnosti to neubere, ale váš postoj se změní). Zkuste toto cvičení zavést do svého života pokaždé, když si vzpomenete. V napjatějších chvílích pak vědomě tento dech zapojte.

Získejte přístup k energetickým zásobám a ulevte si od bolesti

Vědomě dýchat s sebou nese řadu dalších pozitivních dopadů. Tím, že svou pozornost upoutáte právě na dech, má psychika alespoň na chvilku čas si oddechnout. Získáte prostor na konstruktivní myšlenky a dotknete si i svých emocí. Získáte nadhled. Spolu s hlubším dechem navíc sáhnete i po energetických úsporách ve vašem těle. Z fyziologického hlediska přinesete více kyslíku a orgány mají šanci své funkce vykonávat snáze a účinněji. Dech je i skvělým pomocníkem při bolesti. Pokud do bolavého místa „dýcháte“ (představíte si toto místo a myšlenkově tam dech posíláte), často dojde k uvolnění. Proces můžete podpořit i tím, že na bolavé místo položíte ruce a dýcháte jakoby pod ně. Vědomá práce s tělem, ke které dech přispívá, pomáhá na vaší cestě k uzdravení a zároveň je i jedním z vhodných preventivních kroků vzniku či návratu (recidivy) rakoviny.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná