Recidiva rakoviny: jak ji zvládnout a jak jí předcházet

Autor: Redakce Jaknarakovinu.cz

Recidiva rakoviny je největším strašákem pro každého onkologického pacienta. Poradíme vám, jak se s návratem nemoci stejně jako se strachem a nejistotou vypořádat a také prozradíme, jak riziko relapsu alespoň trochu snížit.

Recidiva rakoviny a jak ji zvládnout

Co je recidiva rakoviny

Ačkoli pacient zodpovědně absolvuje veškeré léčebné procesy, stává se, že se rakovina po období remise vrátí zpět. Tento zdravotní stav je odlišný od nové rakoviny, lékaři jej nazývají recidiva rakoviny nebo relaps a může se objevit kdekoli v těle.

Přečtěte si, jak často se vrací rakovina, a kterých druhů se recidiva týká nejčastěji.

Jak je recidiva rakoviny diagnostikována

Recidiva nádoru je diagnostikována stejně jako nádor původní, ať už na základě výsledků testů, které doporučí lékař nebo příznaků, jež pozoruje sám pacient. Ačkoli je ukončení léčby důležitým milníkem pro každého onkologického pacienta, nemělo by být koncem pravidelných návštěv lékaře. 

Preventivní prohlídky, které se obvykle zcela liší od původních screeningů na rakovinu, jsou nesmírně důležité pro včasné odhalení nového nádorového bujení.

Pravdou totiž je, že včasně odhalená lokální recidiva má vcelku dobrou šanci na uzdravení, zatímco prognózy pro vyléčení pozdě objevených nádorů nejsou nijak příznivé.

Jak zvládnout recidivu rakoviny

Recidiva rakoviny je největším strašákem pro každého onkologického pacienta. Když k ní dojde, přirozeně se začnou objevovat velmi nepříjemné pocity:

  • Úzkost a strach z toho, jak se bude nemoc vyvíjet bývají u pacientů s recidivou silnější než u prvního nádoru. Pro jejich překonání často pomáhá, když si člověk o nemoci zjistí co nejvíce informací a zváží maximum možností léčby, a to včetně podpůrných alternativních metod.
  • Pochybnost, zda léčba, kterou pacient podstoupil, byla účinná a zda by nebylo bývalo lepší vydat se jinou cestou. Není výjimkou, že se objevuje i zlost na lékaře, který o pacienta původně pečoval. V takových případech je ale dobré si uvědomit, že pro danou léčbu se lékař rozhodl dle svého nejlepšího svědomí a v danou chvíli pro nemocného vybral tu nejlepší možnou variantu. Pokud má pacient o svém lékaři přesto pochybnosti, není nic jednoduššího než svůj zdravotní stav konzultovat s více odborníky. Každopádně je ale dobré, neohlížet se příliš zpátky. Namísto toho se raději soustředit na současnou situaci a také na to, co je třeba udělat teď, aby se nemocný posunul kupředu.
  • Vztek, že rakovina nemocnému hatí veškeré životní plány a mnohdy i běžné fungování. Na jeho zvládnutí budou pravděpodobně fungovat stejné mechanismy jako na pocity při první atace rakoviny. Někomu stačí probrat vzniklou situaci s blízkým či přítelem, někdo potřebuje pomoc psychologa. 

Výhodou v tomto neveselém stavu je, že pacient vzniklou situaci už dobře zná, má nastudované možnosti léčby a zná lékaře, kteří se o něj budou starat. Díky všem těmto zkušenostem se tentokrát může cítit trochu komfortněji. Nevstupuje totiž do neznáma a také může využít všech informací ve svůj prospěch, ať už jde o zvládání pocitů či překlenutí léčby a jejích vedlejších účinků.

Jak návratu rakoviny předcházet

Stejně jako se návrat rakoviny nedá zodpovědně předpovědět, nedá se mu ani stoprocentně předcházet. Lze ale udělat některé věci, které riziko recidivy alespoň sníží:

  • Poctivě absolvovat pravidelné kontroly stanovené lékařem.
  • Nekouřit.
  • Nepít alkohol nebo se v jeho konzumaci alespoň mírnit.
  • Zdravě se stravovat.
  • Pečovat o správnou funkci imunitního systému.
  • Věnovat se pravidelnému pohybu na čerstvém vzduchu.
  • Při sebemenším podezření na návrat nádoru navštívit lékaře.
Facebook

Nejnovější články

Přirození zabijáci, kteří chrání vaše tělo před rakovinou a infekcemi

Představte si, že ve vašem těle neustále operuje tým neúnavných hlídačů, kteří bez přestání pátrají po potenciálních hrozbách, jako jsou rakovinné buňky nebo buňky napadené viry. Tento tým má jednoho výjimečného hráče – NK buňky (z anglického Natural Killer cells), které tvoří klíčovou součást přirozené imunity. Jak přesně fungují a co je činí tak unikátními?

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí