Poradíme vám, jak se vypořádat s emocemi, na co si dát pozor a na co se naopak zaměřit, aby byl váš život po rakovině stejně spokojený jako před ní.
Poradíme vám, jak se vypořádat s emocemi, na co si dát pozor a na co se naopak zaměřit, aby byl váš život po rakovině stejně spokojený jako před ní.
Během života postihne nádorové onemocnění v některé své formě každého 3 obyvatele České republiky. V roce 2017 bylo v ČR diagnostikováno zhoubné onemocnění zhruba u 600.000 lidí s tím, že cca 27 tisíc pacientů své nemoci podlehlo.
Statistická křivka má stále stoupající tendenci. Důvodů je pro to hned několik:
Dobrou zprávou je, že stále více lidí se po nádorovém onemocnění může vrátit do běžného života. To ovšem neznamená, že překonání nemoci je snadné a návrat bezproblémový. Poradíme vám, jak to zvládnout co nejefektivněji:
Rádi vzpomínáme na krásné chvíle nebo se naopak na něco pěkného těšíme. Bohužel více než s pozitivními myšlenkami pracujeme s těmi, co v nás vyvolávají tíseň a strach, v tomto případě často strach z návratu rakoviny. Z minulosti se sice můžeme poučit a přenést toto ponaučení do budoucna, ani jeden z těchto časových úseků však nemůžeme tak docela ovlivnit. Jediné, co je v naší moci, je umění prožít chvíli, ve které se právě nacházíme. Jak na to, vám poradíme zde. Soustřeďme se na ni a užívejme si ji. Teď je ta správná chvíle na plnění vlastních snů a drobných radostí.
Spolu s nemocí získáme řadu zkušeností a pravděpodobně přijdeme na mnoho zásadních zjištění, při nichž si uvědomíme, co je pro nás opravdu důležité. Možná také objevíme nové přátele a naopak o některé lidi ve svém okolí přijdeme. Někdo dává přednost razantním změnám, jiný zase aplikuje nově nabyté poznatky pozvolně. V obou případech je správné považovat konec nemoci za dobrou startovací čáru pro začátek nového života.
Správně fungující imunitní systém je absolutním základem našeho zdraví. Brání naše tělo před útoky vnějších patogenů a zároveň pečuje o vnitřní prostředí organismu. Jednou z funkcí imunity je totiž i likvidace zmutovaných buněk, které mohou vytvořit nádor. Dlouhodobě oslabený imunitní systém je nejen jedním z faktorů vzniku rakoviny, ale také zvyšuje riziko jejího návratu. Onkologická léčba navíc imunitní systém oslabuje, a tak je nutné mu věnovat náležitou podporu, například formou kvalitních doplňků stravy.
Alfou a omegou pro náš nový život po rakoivně je pestrá a vyvážená strava s dostatkem tělu prospěšných látek, pravidelný pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu, dostatečný odpočinek a minimalizace dopadu stresu. Zejména po onkologické léčbě můžeme pociťovat více únavy než dříve. Teď ale není radno se tento stav snažit překonat a naopak je na místě si dopřát maximum odpočinku, kdykoli to potřebujeme.
Emoce, jako je strach, obavy nebo úzkost, jsou sice přirozenou součástí naší psychické výbavy, bohužel ale v těle vytváří prostředí, které může proces regenerace a návrat do běžného života výrazně zpomalit. Zbavit se jich není vůbec jednoduché, ale jde to. Pomáhá, když o svém zdravotním stavu komunikujeme, ať už s blízkou osobou nebo s terapeutem. Zároveň je vhodné temné myšlenky rozptylovat příjemnými zážitky, koníčky, cestováním nebo čímkoli jiným, co nám dělá radost.
Život po rakovině, kouření a nadměrná konzumace alkoholu jednoduše nejdou dohromady. Tyto dva rizikové faktory mají negativní dopad mají i na zdravé jedince a o vyléčených onkologických pacientech to platí dvojnásob. Například kouření zvyšuje riziko vzniku rakoviny o více než 40 %.
Nemoc nás zpravidla naučí znát poměrně důkladně své tělo. Víme, co nám dělá dobře, co naopak špatně a mnohem lépe teď poznáme, když něco není v pořádku. Zůstaňme takto vnímaví i nadále a veškeré nestandardní projevy řešme včas. Zároveň nezanedbávejme preveci, protože včasná diagnostika je jedním z hlavních pilířů úspěšné léčby a vzhledem k tomu, že už se u nás jednou nádor objevil, je tu i riziko, že se vrátí.