23. 10. 2019

Sedm tipů, jak zvládnout život po rakovině

Rakovina otočí život naruby. Setkání s onkologickým onemocněním připomene nemocnému jeho zranitelnost, křehkost a konečnost života. Během léčby čelí řadě nových situací a je nucen svou dosavadní existenci v mnoha směrech přehodnotit. Jak se vrátit po nemoci do života?

1. Soustřeďte se na současnost

Je lidskou přirozeností, že se na časové ose svého života dokážeme pohybovat směrem do minulosti nebo budoucnosti. Rádi vzpomínáme na krásné chvíle nebo se naopak na něco pěkného těšíme. Bohužel více než s „pozitivními“ myšlenkami pracujeme s těmi, co v nás vyvolávají tíseň a strach: „Co jsem udělala špatně?“ Nebo: „Bojím se, že se mi rakovina vrátí.“ Ano, z minulosti se můžeme poučit a přenést toto ponaučení do budoucna, ale ani jedno nemůžeme tak docela ovlivnit. Jediné, co je v naší moci, je prožití chvíle, ve které se právě nacházíme. Soustřeďte se na ni. Uvědomte si, že dýcháte, žijete, máte možnost vyslovit, co potřebujete nebo se dotknout milovaných blízkých. Více tipů se můžete dočíst v článku „ Přítomnost dává životu smysl

2. Postupně uveďte do praxe zkušenosti, které vám rakovina přinesla

Spolu s nemocí získáte řadu zkušeností a pravděpodobně prožijete mnoho „aha“ efektů. Dovolte si je začít uvádět do reality. Krok za krokem. Nespěchejte a buďte zvědaví, co jednotlivé kroky přinesou. Je třeba si uvědomit, že určitý styl života vás k nemoci přivedl, nyní máte další šanci začít žít život „jinak.“

3. Pečujte o svůj imunitní systém

Základem našeho zdraví je správně fungující imunitní systém. Brání naše tělo před útoky vnějších patogenů (virů a bakterií) a zároveň pečuje o vnitřní prostředí organismu. Jednou z funkcí imunity je totiž i likvidace nebezpečných (poškozených či zmutovaných) buněk, které mohou za určitých okolností vytvořit nádor. Dlouhodobě oslabený imunitní systém je nejen jedním z faktorů vzniku rakoviny, ale také zvyšuje riziko jejího návratu. Onkologická léčba imunitní systém oslabuje, proto je třeba mu věnovat náležitou podporu, například formou kvalitních doplňků stravy.

4. Zdravý životní styl pomáhá ochránit před návratem rakovinyp

Alfou a omegou našeho života je pestrá a vyvážená strava (s dostatkem tělu prospěšných látek), pravidelný pohyb, dostatečný odpočinek a minimalizace dopadů stresu. Zejména po onkologické léčbě můžete pociťovat vyšší stupeň únavy – dopřejte si odpočinek. Svou stravu navíc můžete obohatit o potraviny, které v sobě nesou látky účinné v boji proti rizikovým buňkám (brokolice, zelený čaj, česnek, cibule, jahody, dary moře, kurkuma, zázvor, čekanka, jablka, meruňky, celer aj.). Více se o nich můžete dočíst v našich článcích „Zdraví ze zahrady“ či „Kořeny zdraví.“

5. Psychika hraje důležitou roli

Znát své emoce je důležitou součástí našeho psychického zdraví. Je třeba si uvědomit, že vnější maska klidu na skutečné pocity uvnitř nás nemá vliv. Chemický koktejl je na naší vůli nezávislý. Teprve, pokud se svými emocemi pracujete, můžete s nimi něco skutečně udělat. Mezi nejvíce ohrožující patří stres a strach. Jsou sice přirozenou součástí naší emoční výbavy, avšak pokud se vychýlí na vahách únosnosti do extrému, mohou regeneraci a proces návratu do života výrazně zpomalit. Komunikujte. A to i se svými nejbližšími. Sdílení uvolní napětí a navíc vám pomůže se vzájemně pochopit. V případě panických ataků vyhledejte odborníka nebo diskuzní skupinu.

6. Pozor na kouření

Kouření je jedním ze zásadních faktorů, které negativně ovlivňují naše zdraví. A pozor, i to pasivní. Je třeba si uvědomit, že u osob, které pravidelně vykouří větší počet cigaret (cca 20 denně), se zvyšuje šance onemocnění rakovinou až o 40 %. U rakoviny plic, průdušek a hrtanu je riziko ještě vyšší. Neoslabujte se.

7. Buďte k sobě vnímaví

Během nemoci se zpravidla naučíte znát své tělo důkladně. Víte, co vám dělá dobře a co vás naopak oslabuje. Dovolte si v této citlivosti k sobě pokračovat. Nestandardní projevy svého těla řešte včas. Může se jednat o opakující se nevolnosti, bolesti břicha, změny na kůži nebo pod ní (například v oblasti prsou nebo genitálií), krev ve stolici nebo vyšší krvácivost. Úspěšnost léčby se vždy zvyšuje spolu s včasnou diagnostikou. Choďte tedy na pravidelné kontroly u lékaře a zároveň buďte ke svému tělu ostražití. Přes veškerou snahu lékařů totiž mohou v těle zůstat rizikové buňky.

Facebook

Nejnovější články

Lidé s rakovinou by o sebe měli pečovat dvojnásob

Mezi jeden z faktorů vzniku rakoviny patří i dlouhodobě oslabený imunitní systém.

Prevence je důležitá zejména u lidí, kteří rakovinou prošli

Vždy záleží na typu rakoviny, způsobu léčby, snášenlivost léčby, zdravotním stavu, věku i životní situaci...

Jak podpořit imunitu v době koronaviru

Existuje také řada běžných potravin, případně koření či bylin, které obsahují účinné látky, jež mají antivirový, případně protizánětlivý účinek.