Smlouvání se smrtí: fáze, která vede k usmíření

Někdy se navzdory veškerému úsilí nemoc z vašeho života neztrácí. Je to období plné naděje i zklamání, strachu i radosti, únavy a beznaděje i světlých okamžiků malých výher. Stane se, že máte i pár měsíců či let, kdy nemoc spí. Jenže pak propukne nanovo. Rakovina, která neustupuje nebo se vrátí je pro jedince těžkou životní ranou. Jak v tomto období žít nikoli jen přežívat?

Bezmoc nepomáhá, i když je pochopitelná

Znovu se objeví otázky: „Proč já?“ „Co jsem mohl udělat jinak a neudělal?“ Kolečko hledání viníka se opět rozběhne. Odmítáme, útočíme, smlouváme, propadáme se a znovu se zvedáme. Potkáváme se se starým známým – se strachem, ať už z bolesti (kterou nyní známe), ze samoty (když pozorujeme život venku) nebo ze smrti. Právě smrt je v těchto okamžicích nejblíže a vy si začnete její existenci a nevyhnutelnost uvědomovat. Zároveň to však neznamená, že ta vaše chvíle je teď! Místo cesty do bezmoci a odevzdání, se vydejte k sobě a k uvědomění si života.

Zasejte semínko naděje

Existuje mnoho onkologických pacientů, kteří se dokázali do života vrátit. Nemoc (znovu) ustoupila. Vždy záleží na typu nádoru, aktuálním zdravotním stavu, síle organismu, psychickém stavu a v neposlední řadě podpoře okolí. Zpomalte ve svém životním tempu, soustřeďte se na léčbu. Nezapomeňte, že v této fázi jste velmi citliví a vaše představy a rozhodnutí nemusí odpovídat realitě. Nebojte se vyhledat psychologickou pomoc nebo skupinu, kde se o své myšlenky a pocity můžete podělit. Dejte sami sobě prostor.

Zaměřte svou pozornost na kvalitu života

Je třeba si uvědomit, že možnosti standardní onkologické léčby mají své limity. Ať už je však prognóza vašeho onemocnění jakákoli, pořád vám nechává dostatek prostoru k vlastní aktivitě. Začněte svým tělem. Choďte na procházky nebo se protahujte. Přizpůsobte stravu, kterou můžete obohatit také o vhodné doplňky stravy, které podpoří váš organismus a pomohou zmírnit vedlejší účinky léčby. Pečujte o svou obranyschopnost. Je to právě imunitní systém, jehož dlouhodobě snížená funkčnost zvyšuje riziko vzniku i návratu rakoviny.

Promluvte si se smrtí

Smrt nepřivoláte tím, že o ní (nebo s ní) budete mluvit. Je s námi pořád, i když se možná na chvilku ztratila z našeho dohledu. Zastavte se a zamyslete se. Co ještě potřebuji udělat? Koho chci potkat? Co toužím vyslovit. Je přání, které chci či mohu splnit? Jaké vztahy jsou pro mne důležité a jaké potřebuji narovnat? Pište si své myšlenky, i možnosti, jak své sny realizovat. Neutíkejte od těžších témat typu: Jak bych si přál/a zemřít? Kdo dostane mé věci? Jak by měla vypadat má rozlučka? Promluvte o tom s partnerem či partnerkou. Klidně si přání napište. Vtiskněte na papír i myšlenky, které byste rádi řekli svým blízkým. Ulevíte tak strachu, že něco nestihnete a můžete se soustředit na léčbu. A ničemu přeci nevadí, že se vaše přání i dopisy případně odloží o spousty dalších let.

Nikdo nemáme jízdenku na zítřek

Pakliže se rakovina přehoupla do fáze, ze které je uzdravení jen těžko uvěřitelné, zpravidla se setkáte se smutkem a zklamáním. Tyto pocity jsou přirozené. Nezapomínejte však, že navzdory prognózám, tady nyní ještě jste. Žijete. Ano, možná jinak, než jste si představovali. Nikdo netušíme, co se děje „po smrti,“ to je otázkou osobní víry, víme však, jaký život jsme žili. V přítomnosti smrti najednou vidíme, jak jej chceme žít a navíc jsme schopni změnu i realizovat. A co víc, pořád máte ještě čas svým blízkým sdělit vše, co potřebujete. I dotyk je formou komunikace. Slova na vyjádření vašich emocí nemusí vždy stačit a nebo je nebudete v danou chvíli schopni vyslovit. Neztrácejte tedy drahocenný čas lítostí, výčitkami či vztekem „na osud“ a soustřeďte se na to, co opravdu chcete a můžete získat teď. Uvědomte si, že nikdo z nás nemá jízdenku na zítřek, jen vy si to uvědomujete pravděpodobně mnohem intenzivněji.

Facebook

Nejnovější články

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná

bílé krvinky a léčba rakoviny

Bílé krvinky – co signalizuje jejich počet a proč jsou nezbytné v boji s rakovinou