Testy léku na rakovinu založeného na fosfolipidech vykazují působivé výsledky

Imunologická léčba je jeden ze směrů, kam se současná medicína v boji proti rakovině vydala. O velkém potenciálu svědčí i fakt, že v letošním roce získaly Nobelovu cenu za lékařství hned 2 výzkumy zaměřené právě na imunoterapii. Společnost Machavert Pharmaceuticals na listopadovém výročním sympoziu v irském Dublinu zaměřeného na léčbu rakoviny prezentovala působivé preklinické výsledky svého kandidáta na lék proti rakovině. Ten je založený na synergicky působících bioaktivních fosfolipidech.

Proč fosfolipidy?

Fosfolipidy jsou látky přirozeně se vyskytující v buňkách lidského těla. Jsou to stavební prvky, které tvoří obal buňky, jakousi dvojvrstvou slupku, která buňkám zajišťuje jejich správné fungování. Navíc působí i jako tzv. signální molekuly = umožňují buňkám komunikaci mezi sebou. Společnost Machavert prostřednictvím testů identifikovala 4 hlavní komponenty (obsahující fosfolipidy), které mají výrazné protinádorové účinky. Z nich poté dokázali vytvořit nanočástice (mikročásti), které jsou schopné proniknout až k nádorovým buňkám a zničit je.

Proč je některé druhy rakovin těžké zahubit?

Cílem standardní onkologické léčby je prostřednictvím určitých metod rakovinné buňky postupně „vyhubit.“ Bohužel i při veškerém úsilí mohou v těle zůstat určitá ložiska nemoci. Právě proto je důležité dodržovat preventivní kroky proti recidivě (návratu) rakoviny. Některé typy rakovin jsou však velmi těžko léčitelné. Mezi ty patří i tzv. mutace KRAS, která má vyvinutu schopnost se učit. Během léčby si tak vyvine odolnost (rezistenci) vůči léčbě samotné. Účinnost terapie následně výrazně klesá. Tento typ mutace představuje až 30 % všech nádorových onemocnění. Vyvíjený lék nabízí jedinečný terapeutický přístup i pro tyto pacienty, kteří v současné době nemají adekvátní možnost léčby.

Další kroky

Lék založený na fosfolipidech vyvíjený společností Machavert v současné době vstupuje do speciálních preklinických testů. Výsledky těchto testů jsou jedním z předpokladů ke schválení klinických studií (zapojení pacientů s určitými typy nádorů do testování). Společnost své úsilí prozatím zaměřuje na těžko léčitelná nádorová onemocnění způsobená např. zmíněnou mutací KRAS. Hlavním důvodem je chybějící možnost optimální léčebné kúry pro nemocné.

Česká inspirace Ovosan

Inspirací k tomuto vývoji byl český potravinový doplněk Ovosan (obsahující právě směs bioaktivních fosfolipidů), který je v současné době používán zejména pro své imunostimulační a regenerační účinky. Může být tedy podpůrnou kúrou i pro onkologické pacienty, u kterých je kvůli standardní onkologické léčbě (chemoterapie, radioterapie či chirurgický zákrok) imunitní systém oslabován. Díky své schopnosti regenerace navíc Ovosan podporuje onkologickou léčbu tím, že snižuje dopady negativních důsledků vedlejších účinků léčby. Často tak pacientovi umožní v léčbě pokračovat, což zvyšuje šance na překonání nemoci. Zároveň onkologickým pacientům pomáhá udržovat vysokou kvalitu jejich života.

Zdroj:
www.prnewswire.com/news-releases/machavert-pharmaceuticals-unveils-a-new-bioactive-lipid-drug-candidate-for-cancer-treatment-300754843.html .

Facebook

Nejnovější články

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná

bílé krvinky a léčba rakoviny

Bílé krvinky – co signalizuje jejich počet a proč jsou nezbytné v boji s rakovinou