- Dostatek spánku. Dospělý zdravý člověk by v kuse měl spát minimálně 6 hodin, ne však více než 10 (pak dochází opět k únavě organismu). Jednorázové výkyvy samozřejmě nejsou problémem, ale dlouhodobý nedostatek tělo vyčerpává.
- Kvalita spánku rozhoduje. Regenerace buněk probíhá v nočních hodinách a potmě. Svítící budíky, nedostatečně zatemněná místnost či hluk z venku kvalitu spánku snižují. Důležité je i větrat a zajistit dostatečnou vlhkost vzduchu.
- Strava – zejména nemocné osoby by měly jíst častěji a menší porce a mít dostatečný příjem tekutin. Jídlo by mělo obsahovat dostatek zdraví podporujících látek (vitamíny, minerály, stopové prvky). Zároveň využijte času, kdy se cítíte lépe a navařte si na časy, kdy tomu tak nebude. Pokud nemáte sílu vařit, místo rohlíku sáhněte po tekutém výživovém doplňku.
- Režim – zejména jídlo a spánek by měl mít své pravidelné časy. Díky tomu získá nemocné tělo možnost nebýt v této oblasti ostražité a může se soustředit na boj s nemocí. Vysledujte podle reakcí svého těla, kdy je pro vás vhodné jíst, chodit spát či na procházky a poslouchejte ho.
- Pohyb – i onkologicky nemocní pacienti by měli v rámci svého aktuálního zdravotního stavu zařadit do svého denního režimu pohyb. Nejen, že má velký vliv na peristaltiku (trávení), ale navíc zlepšuje náladu a umožní i kvalitnější spánek.
- Dalšími podpůrnými metodami je masáž, jóga či meditace
Když je únava problém…
Navzdory své důležitosti, někdy „jen“ zdravý životní styl nestačí. Stupeň vyčerpanosti totiž mohl přesáhnout mez, kdy se tělo jen obtížně samo regeneruje, neboť nemá ani dostatek sil bojovat s infekcemi. To se děje zejména při onemocnění rakovinou. Samotná léčba totiž imunitní systém dále oslabuje (tělo více bojuje), brzdí krvetvorbu (odtud pocity únavy) a poškozuje veškeré buňky, které vykazují rychlý růst (tedy nejen ty rakovinné).
Aby tělo získalo energii pro boj s nemocí, bývá potřeba sáhnout po některém z vnějších pomocníků a posílit imunitu. Mezi přírodní prostředky, které naše tělo dokáží podpořit v imunitě a pomohou s únavou patří ženšen, zelený čaj (účinná složka epigallokatechin gallát), zázvor (účinná složka gingerol), vitamín C (rakytník či šípek) nebo mladý ječmen. Většina těchto látek by však neměla být užívána dlouhodobě.
Dlouhodobou podporu organismu a úlevu od únavy zajistí Ovosan
Mezi velké pomocníky (nejen) s únavou patří Ovosan, český ryze přírodní potravinový doplněk. Díky svým schopnostem regenerovat buňky těla snižuje i únavu organismu. V léčbě rakoviny má však i další velmi podpůrné vlastnosti. Prostřednictvím účinných složek (biologicky aktivních fosfolipidů):
- zvyšuje obranyschopnost těla (náchylnost k infekčním nemocem se snižuje),
- tlumí vedlejší účinky onkologické léčby (nevolnosti, nechutenství a únava),
- podporuje krvetvorbu (což zajišťuje hladký průběh léčby) a rozrušuje membrány nádorových buněk, čímž je pomáhá ničit.
I u těžce nemocného pacienta může pomoci – zvyšuje kvalitu života (i schopnost se o sebe postarat) a ulevuje od bolestí. Tím se podpoří i psychická stránka pacienta. Na rozdíl od většiny přípravků je možné jej užívat dlouhodobě i ve vyšších dávkách, nemá vedlejší účinky a protože není v kontraindikaci s žádnými léky, je možné jej užívat během celé onkologické léčby. Je možné jej zařadit i jako prevenci proti recidivě, neboť udržuje imunitní systém našeho těla v kvalitní formě.