„Ve vědě jsou vždy otazníky. My věříme, že se nám to podaří,“ říká český vědec, který vyvíjí lék na rakovinu

Rakovina patří mezi onemocnění, na které jen v České republice zemře přibližně 28 000 lidí ročně. V současné době se s nějakým druhem onkologického onemocnění v ČR léčí 8 % lidí, a až 55 % pacientů opakovaně. Nalézt lék na tuto nemoc je tedy předním zájmem vědecké obce. Jedním z hledačů je i start-up Machavert, který má svých kandidátů na lék hned několik. Nedávno se zakladatelem společnosti Jakubem Staszak-Jirkovským proběhl rozhovor na DVTV. Shrnuli jsme pro vás základní myšlenky a zveme vás k poslechu.

V čem by měla být léčba jiná?

„Když se dnes podíváte, jak se rakovina léčí, zjistíte, že spousta rakovin léčitelná není. Je zde stále mnoho práce, která je třeba udělat, a problémů, které je potřeba vyřešit. My cílíme na ty typy nemocí, kde v tuto chvíli neexistuje léčba,“ říká Jakub Staszak-Jirkovský.

Nevěří v jediný spolehlivý zázračný lék: „Nikdy nebude lék, který vyléčí všechno. Důležité je zkoušet nové způsoby, jak specifickou rakovinu vyléčit lépe.“ Největší problém spatřuje v diagnostice, neboť hodně nádorů je objeveno pozdě, kdy je zdraví jedince již velice oslabeno. Velkým problémem jsou i různé typy mutací. Dle jeho slov se rakovina vyvíjí. „K rakovině je třeba přistupovat jako ke komplexnímu problému,“ zamýšlí se. Budoucnost vidí v kombinaci terapií.

Léčba založená na fosfolipidech

Fosfolipidy jsou látky, které se v těle obecně již vyskytují. Tvoří buněčné membrány. Společnost objevila jeden typický fosfolipid, který, pokud se přidá do lipozómu (malá částice), aktivuje NK buňky (buňky imunitního systému). „Máme testy, které ukazují, že právě tento fosfolipid aktivuje NK buňky, které jsou vůči rakovině poté agresivnější,“ říká vědec. To je nový způsob přístupu k boji s nemocí.

Kandidátů na lék má společnost hned několik, ale do klinických testů není schopna říci, který bude fungovat nejvíc. „Uvědomujeme si, že pořád existuje řada otazníku, ale tak věda funguje,“ vysvětluje Jakub Staszak-Jirkovský.

Klinické testy na dosah

Nyní společnost stojí před počátkem klinických testů. Tedy testů, kdy se účinnost léku zkouší i na lidech. K prvním pacientům v klinických testech se látka pravděpodobně dostane do 5 let. Testovacích skupin bude hned několik. Od pacientů, u nichž již nějaká forma imunoterapie probíhá, pacienti s hematologickými nádory (např. nádory lymfatických uzlin) či pacienti s rakovinou způsobenou mutací KRAS (například rakovina plic).

Imunoterapie jako nová cesta

Látky vyvíjené společností Machavert jsou součástí imunoterapeutického přístupu. „Přinášíme další, novou metodu, která bude souběžně působit se současnými terapiemi,“ vysvětluje vědec: „Imunoterapie je dle mého názoru to nejúžasnější, co se v léčbě rakoviny stalo za posledních 15 let.“

Naší největší brzdou jsou finance. Naše práce je financována investory. Jen na klinické testování budeme potřebovat 20-30 milionů dolarů. Poté budeme uvažovat o vstupu na burzu. Jak peníze získávají? „Hodně mluvíme s lidmi. Zpočátku jsme získávali peníze zejména od bohatých nadšenců, kteří zároveň chtějí pomáhat druhým. Postupně oslovujeme experty, kteří oblasti zdravotnictví rozumí a jsou do nás ochotni vložit své prostředky,“ říká vědec.

Rozhodl jsem se navázat na akademickou část

Mnoho českých vědců patří dle názoru Jakuba Staszak-Jirkovského ke světové špičce. Aby se však lék skutečně vyvinul a dostal až k pacientům jen akademická sféra nestačí. Je třeba vytvořit společnost jako je třeba Machavert, aby dokázala univerzitní výzkum přenést do vývoje a lék vytvořit.

„Byl jsem výzkumníkem na univerzitě 3 roky a dospěl jsem k názoru, že akademická práce ve výzkumu na půdě univerzity končí publikováním článku v prestižním časopisu. Již nedochází k realizaci myšlenky. Tam jsem si uvědomil, že to není to, co chci dělat. Proto jsem založil Machvert jako start-up. Pokračuji tam, kde akademik skončí. Vyvíjím produkt, který ve finále dostanete na trh,“ sdílí své pohnutky Jakub Staszak-Jirkovský.

„Víme, že spousta léků již v jiných výzkumech zklamalo. Fungovaly dobře na zvířatech, ale selhaly v klinických testech. Pokud se to stane nám? Součást života je i prohra. Stojí za to však zkusit,“ myslí si Jakub Staszak-Jirkovský.

Celý rozhovor si můžete poslechnout na www.video.aktualne.cz/dvtv: Chystá revoluci v léčbě rakoviny.: Máme několik léků, ale potřebujeme miliony

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná