06. září 2018

Vědec, který zasvětil svůj život hledání léku na rakovinu. Jsme blízko, tvrdí

Jsme schopni rakovinu vyléčit? Americký lékař a vědec Dan Theodorescu je přesvědčen, že ano. „Sprovodit z povrchu zemského ji ale nedokážeme nikdy,“ dodává však. Theodorescu, který se přes 30 let věnuje výzkumu rakoviny je autorem více než 300 vědeckých článků a několika objevů v oblasti léčby rakoviny. Rozhovor s ním byl uveřejněn v Hospodářských novinách a my bychom vám z něj rádi nabídli zajímavé detaily.

Potenciál ve fosfolipidech

Dan Theodorescu začal v roce 2017 spolupracovat s česko-americkou společností Machavert, která vyvíjí lék na rakovinu. Hlavním důvodem spolupráce je potenciál, který Theodorescu vidí v jejich produktu, látce MP1000 tvořené z fosfolipidů. Český doplněk stravy Ovosan byl pro Machavert zdrojem k výzkumu a vývoji léku na rakovinu.

Technologie Machavertu je založená na sadě čtyř fosfolipidů, které působí dohromady, ale ne zvlášť. Vědci z těchto fosfolipidů dokázali vytvořit jakousi kapsu, která je nejen nosičem, ale zároveň má potenciál sama rakovinu léčit. Do této kapsy je možné vložit další léčivé látky, které se doručí až k rakovinné buňce. Tato kombinovaná léčba, která je zároveň méně toxická, významně snižuje pravděpodobnost přežití rakovinné buňky. Společnost Machavert se v současné době chystá podat žádost o schválení testování léčiva na lidech (tzv. klinické testy) u amerického lékového úřadu FDA.

Léčba musí být „na míru“ pacientovi i typu rakoviny

„Je to už nejméně deset let, co víme, že rakovina není jedna nemoc, ale multinemoc,“ říká Theodorescu: „Budoucnost je v konceptu individuální medicíny v tom smyslu, že bere v potaz celého pacienta. Zohledňuje všechny faktory. Je třeba si uvědomit, že jednáme s lidskou bytostí a na základě získaných informací biologicky přizpůsobit léčbu jak pacientu samotnému, tak konkrétnímu typu rakoviny a místům, kde na sebe působí.“

Celý článek „Už dnes jsme schopni rakovinu vyléčit, nikdy se jí ale nezbavíme“ naleznete na webových stránkách ihned.cz

Zdroj: Hospodářské noviny, pondělí, 25. června, Panorama, autor: Simona Janíková

Soubory cookies nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Prohlížením tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace