Vyléčením prevence nekončí

„Je to pryč,“ oddychne si každý vyléčený onkologický pacient. Radost, euforie, možnost se znovu volně nadechnout. Nová šance. Jedna důležitá etapa života je za vámi. Teď je důležité vyzvednout si i zprávu, kterou vám tato nemoc přinesla. Není to totiž osamělý útok na náš organismus, je to výsledek nějakého způsobu života, který jste do té doby vedli. Jak tedy dál?

Návrat do života

Návrat do života po těžké nemoci, jakou je bezesporu i rakovina, bývá delší. Nespěchejte na sebe. Standardní léčbou oslabené tělo potřebuje vaši péči, aby nabralo potřebné síly a zregenerovalo své buňky. Tím, že proces urychlíte, nedáte tělu šanci se dostatečně zotavit a zvýšíte tak riziko recidivy. Není to o vylehávání doma, ale o postupném přidávání zátěže (delší procházky, uvaření oběda, domácí práce). Pokud vám to zaměstnavatel nebo vaše povolání dovolí, je vhodné se domluvit na určité lehčí formě spolupráce.

Vydejte se novou cestou

Velkým rizikem recidivy je, že se navrátíte i ke starému způsobu života. Je potřeba si uvědomit, že rakovinné buňky v těle zůstávají pořád, a to navzdory úspěšné léčbě. Jejich opětovná aktivace však závisí i na tom, zda jste schopni a ochotni ve svém životě změnit ty oblasti, které se na prvotním vzniku onemocnění podílely. Zejména kouření a alkohol mají na riziko návratu rakoviny velký vliv.

Posilujte tělo, ducha a imunitu

Dalším krokem pro snížení rizika recidivy je nalezení způsobu podpory tělesných procesů a psychiky. Je zapotřebí zlepšit efektivitu imunitního systému. Právě jeho nedostatečnost je jedním z faktorů vzniku rakoviny, neboť tělo se vyčerpá obranou proti útokům zvenku a není pak schopno včas reagovat na rychle rostoucí rakovinné buňky.

Vhodnou prevencí recidivy rakoviny (i posílení imunitního systému) je vyvážená pestrá strava, pravidelnost stravování, pitný režim, dostatek odpočinku a vhodný pohyb. Důležité je také naučit se pracovat se stresem a eliminovat jeho vliv na náš život. Neměli byste podceňovat ani svou psychiku. Ta má totiž velký vliv i na naši tělesnou stránku, a to prostřednictvím chemických reakcí těla, které psychika vyvolává.

Mluvte o svých obavách

Zejména v prvních měsících po ukončení léčby je vše velmi citlivé. Oslabené tělo může i na běžné infekce reagovat dramatickým průběhem. Svými obavami neobtěžujete. Dlouhodobý strach z nestandardních projevů, případně zastírání potíží, může celkovou regeneraci zpomalit a dokonce může přispět i k recidivě. Pokud totiž potíže skutečně existují, je ve vašem zájmu je prověřit. Úspěšnost léčby je závislá i na včasnosti objevení nádorového ložiska.

Pokud na vás útočí doslova panické strachy, je vhodné vyhledat odborníka, případně se zapojit do diskuzních skupin, kde se setkáte s lidmi s podobnou zkušeností. Své obavy či potíže netajte ani před svými nejbližšími. Nikoho (ani sebe) tímto přístupem před realitou neuchráníte. Tím, že se svěříte, máte možnost napětí uvolnit a třeba získáte i nový pohled na danou skutečnost. A zejména získáte podporu v dalších krocích.

Choďte na pravidelné kontroly

Významným krokem prevence rakoviny jsou samozřejmě i pravidelné kontroly u lékaře. Některá vyšetření (například endoskopické) mohou být nepříjemná, ale je velmi důležité je absolvovat. Je potřeba také zdůraznit, že z hlediska prevence jsou laboratorní výsledky rozboru krve nedostatečné. Vlivem různých faktorů totiž mohou markery (ukazatelé) rakoviny u některých jedinců vykazovat normální hodnoty, a přesto k růstu nádoru již dochází. Proto je třeba vždy dbát doporučení lékaře a zároveň být vnímavý vůči svému tělu a jeho projevům.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná