Co můžeme udělat proto, aby se rakovina nevrátila?

Na vzniku onkologických onemocnění se podílí mnoho faktorů, mezi ty zásadní však patří dlouhodobý stres, nedostatek tělu prospěšných látek (vitamíny, minerály a stopové prvky), nedostatek kvalitní a vyvážené stravy a hlavně výrazně oslabený imunitní systém. Právě imunitu mají lidé, kteří překonali rakovinu oslabenou. Je potřeba ji posílit a pečovat o sebe nejen po fyzické, ale i po psychické stránce.

Strach má velké oči

Pakliže se ve vašem životě rakovina již vyskytla, jsou jakékoli nestandardní projevy vašeho těla často pozorovány se značnou nervozitou. Zejména v prvních měsících po vyléčení se mnoho pacientů bojí návratu nemoci. Tělo oslabené onkologickou léčbou navíc může i na běžnou virózu, nachladnutí nebo chřipku reagovat velmi dramatickým způsobem, a to i kožními projevy či tukovými bulkami. Ačkoli jsou projevy třeba nestandardní, nemusí se nutně jednat o návrat rakoviny. Zároveň je potřeba být pozorný a v případě nejistoty vyhledat lékaře. Úspěšná léčba rakoviny (i její případné recidivy) je závislá i na jejím včasném objevení. Právě vnitřní strach (a tím i oslabování organismu) je jedním z faktorů, proč se rakovina vyléčeným pacientům může vrátit.

Pozor na návrat do starých kolejí

Onkologické onemocnění se může u pacientů znovu objevit i z důvodu, že prodělanou rakovinu zcela vytěsní ze svého života a vrátí se k původnímu životnímu stylu se všemi jeho negativními dopady na zdraví. Nejčastěji se jedná o kouření, alkohol a nezdravé stravování. Další pacienty pak sužuje stres, nedostatek odpočinku a spánku, což se samozřejmě negativně podepíše na oslabené imunitě jedince. V úspěšné léčbě hraje svou roli i psychický stav pacienta, proto se během léčby lidé dokážou vypnout k výkonu a získat nad svým životem nadhled a pravidla „dodržovat“. Jakmile jsou však vyléčeni, často se vrhají zpět do stresu, napětí a malých válek v rámci rodiny či na pracovišti. Tím stoupá stresová zátěž, organismus se oslabuje a tělo začne být opět v disharmonii.

Někdy se prostě vrátí

Procento návratu onkologického onemocnění se liší podle typu rakoviny. Zatímco jeden typ lze velmi úspěšně vyléčit a počet recidiv je minimální, u jiného typu může být riziko recidivy vysoké. Rakovina se může vrátit i ve formě nového ložiska nemoci, které metastázovalo z původního zdroje. Zároveň nikdo neví, zda zrovna u daného jedince onemocnění znovu propukne či nikoliv. To vše záleží na genetickém základu, dosavadním životním stylu, síle organismu i psychickém stavu jedince. Proto je třeba dodržovat zásady zdravého stravování, optimistickou mysl a podporovat funkční obranyschopnost těla. Vyléčený pacient by to měl přijmout jako svůj nový životní styl, nikoliv jako povinnost.

V případě recidivy (návratu) rakoviny, hraje důležitou roli právě psychická stránka pacienta. Pocitem beznaděje pravděpodobně projde každý, avšak dlouhodobě v něm setrvávat nepřináší žádnou úlevu a naopak to celou situaci zhoršuje. Takto nastavená psychika dále oslabuje imunitní systém a pro opětovné vyléčení pacienta je potřeba naopak imunitu posílit. Po fyzické stránce záleží na typu nového ložiska, časovém rozmezí mezi oběma situacemi, aktuálním zdravotním stavu a schopnosti těla přijmout léčbu. I zde existuje mnoho způsobů, jak imunitu podpořit.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná