Dítě mi onemocnělo rakovinou

Na žádnou těžkou nemoc, tedy ani na rakovinu, se nelze předem dostatečně psychicky připravit. Zatímco onkologické onemocnění své či jiného dospělého z našeho okolí dokážeme ještě nějak zpracovat, postihne-li rakovina naše dítě, sáhneme si doslova na dno. Mezi nejčastější onkologická onemocnění dětí patří leukémie, nádory mozku a lymfomy. Na rozdíl od dospělých jde u dětí většinou o agresivní, rychle rostoucí nádory, proto je třeba být při neobvyklých zdravotních projevech dítěte ostražitý.

Změny v životě rodiny

  • Spolu s diagnózou rakoviny se rozpadne dosavadní rodinný režim, návyky i tempo, často dojde i k názorovému rozkolu mezi členy rodiny.
  • Protože nádorové onemocnění často provází pokles imunity, která se s klasickou konvenční léčbou nadále snižuje, nebude pobyt nemocného dítěte v kolektivu po určitou dobu možný.
  • Pokud je v domácnosti více sourozenců, je potřeba řešit i riziko, které pro dítě s rakovinou představují běžné dětské nemoce, včetně rýmy.
  • Je vhodné si zařídit hlídání ostatních sourozenců v případě nenadálých komplikací u nemocného dítěte (nevolnosti, horečky, bolesti).
  • Je třeba si uvědomit, že léčba se nepočítá na měsíce, ale na roky.

Nepodceňujte finanční dopady

Spolu s nemocným dítětem většinou jeden z rodičů (nejčastěji matka) zůstává doma, čímž v rodinném rozpočtu vznikne díra. Ta se dále zvětšuje kvůli speciálním potřebám nemocného dítěte. Mezi nejčastější výdaje patří speciální strava, léky a doplňky stravy – zejména na podporu imunity, regeneraci buněk a lepší snášenlivost onkologické léčby. V úvahu je třeba vzít i zvýšené náklady na dopravu – specializovaná centra jsou totiž jen v několika městech v republice.

Období po vyslechnutí diagnózy je nejtemnější

Samozřejmě závisí na věku nemocného dítěte, avšak otevřená komunikace s ním je základem úspěšné léčby. Skrýváním pravdy a vymýšlením milosrdných lži lze napáchat více škody, než užitku. Není třeba za každou cenu potlačovat svůj strach a pocity beznaděje, dovolte si na chvíli propadnout zoufalství. Emoce, které onemocnění dítěte u rodičů vyvolá, jsou skutečně velmi intenzivní. Plačte, křičte, vztekejte se, rozbijte něco. Uvolníte tím napětí. Zároveň nechte tyto emoce, které se nejčastěji objeví po stanovení diagnózy, zase odejít a znovu se nadechněte. Potřebujete to nejen vy, ale i vaše dítě. Vysvětlete dítěti rizika jeho jazykem a vhodnou formou, třeba prostřednictvím hry. Nezapomeňte ani na ostatní sourozence, kterým je potřeba situaci vysvětlit.

Život probíhá tady a teď

  • Nerezignujte na život! Ano, spolu s rakovinou bude jiný. Zároveň zjistíte, o kolik intenzivnější může být. Zbavte se stereotypů, najděte si vlastní nový rytmus.
  • Smějte se hodně a často. Smutkem rakovinu nevyléčíte, stresem však snižujete imunitu.
  • Objevujte možnosti dané hranicemi nemoci. Mohou to být nové koníčky i talenty.
  • Vymýšlejte speciální aktivity a zahrňte do nich i své nejbližší. Budou se hodit na doma i na pobyty v nemocnici.
  • Dlouhodobě nelitujte sebe ani své dítě (samozřejmě občasné vlny lítosti nelze potlačit). Ukažte, že život může mít navzdory nemoci mnoho podob.
  • Navazujte nová přátelství, komunikujte s okolím, neodmítejte pomoc. Podpora rodiny, přátel i neziskových organizací je velmi žádoucí, protože vyčerpání (fyzické, psychické i finanční) vás může dříve nebo později dostihnout.
  • Průběžně komunikujte i mezi s sebou v rodině – vysvětlete i ostatním sourozencům, co se děje a co to znamená pro ně.
  • Aktivně si naslouchejte – nejen, co potřebuje nemocný, ale co potřebují i zdraví rodinní příslušníci.
  • Žijte realitou nikoli sny a představami. Neslibujte nemožné, ani nestrašte nejhoršími scénáři. Přijímejte události, jak přicházejí, a teprve pak na ně reagujte.

Abyste mohli být skutečnou podporou svému dítěti a zároveň fungovat jako rodič i pro své ostatní děti, žijte i svůj život. Není hříchem si občas vyrazit s kamarády, do kina, do přírody na výlet, na fotbal nebo na wellness pobyt. Naopak, díky času, který si na sebe uděláte, podpoříte svou vnitřní odolnost a načerpáte síly potřebné k tomu být rodičem onkologicky nemocného dítěte.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná