Imunitní systém určuje kvalitu našeho života

Imunitní systém neboli obranyschopnost těla má za cíl ochránit náš organismus (naše buňky, tkáně, orgány) před napadením cizími látkami, které vyhodnotí jako nebezpečné a ohrožující. Pokud jeho bariéry nezafungují, je to on, kdo spustí příslušné mechanismy na identifikaci agresora a zvolí nejvhodnější způsob jeho likvidace. Někdy je však naše tělo tak oslabeno, že nefunguje správně. Jak jeho funkci podpořit?

Imunita není jen jedna

Imunita V našem těle není jen pasivním obráncem, je to inteligentní systém, který se během našeho života aktivně vyvíjí. Imunita se skládá ze dvou částí, které se vzájemně doplňují:

Nespecifická imunita je vrozená schopnost těla rozpoznat patogen a zahájit účinnou obranu. Při nespecifické imunitě hrají hlavní roli sliznice a kůže, což jsou přirozené mechanické bariéry zabraňující průniku nebezpečných látek do těla. A dále pak také žaludeční šťávy či fagocyty, což jsou buňky se schopností pohlcovat velké pevné částice z okolního prostředí přes membránu. V lidském těle jsou to především bílé krvinky.

Specifická imunita se do procesu obrany obvykle zapojí o něco později. Tato imunita má na rozdíl od nespecifické imunity paměť. To znamená, že pokud se v budoucnu potkáte se stejnou nemocí (stejným antigenem), jsou okamžitě vytvořeny příslušné protilátky. Hlavními aktéry jsou T-lymfocyty a B-lymfocyty.

Oslabený imunitní systém

Oslabení imunitního systému se zpočátku projevuje nenápadně. Pocítíte slabost, únavu, nespecifické bolesti, nadýmání či nechutenství. Pakliže tyto příznaky ignorujete, oslabení organismu pokračuje a naše tělo začne opakovaně prohrávat boj s virovými a následně bakteriálními infekcemi (rýma, chřipka, angína, záněty očí, plic apod.).

S dlouhodobě oslabeným imunitním systémem a chronickými záněty může docházet k poškození buněk a člověk má větší náchylnost k nemocem i ke vzniku nádorových onemocnění.

Nesprávně fungující imunitní systém se projevuje i tím, že napadá vlastní buňky a likviduje je. Tomuto onemocnění se říká autoimunitní.

Hlavní faktory snižující obranyschopnost těla

  • nepravidelné a nevhodné stravování, konzumace jídla ve spěchu
  • nedostatek spánku
  • dlouhodobé vystavení stresu
  • dlouhodobé emoční vypětí
  • kouření a alkohol
  • některé léky proti bolesti a antibiotika
  • nedostatečná rekonvalescence po nemoci

Jak podpořit imunitní systém

1. Kvalitní strava a dostatek vody

Nejjednodušším způsobem, jak udržovat imunitní systém ve správné formě je dodržování pravidel zdravého stravování. Kvalitní potravou poskytujeme tělu pevný základ a navíc ho nezatěžujeme odbouráváním zdraví škodlivých látek ve stravě. S kvalitní stravou získáváme více živin a máme tedy i více energie.

2. Pohyb

Velmi důležitý je pro náš život také pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu. Je samozřejmě nutné přihlédnout k věku i aktuálnímu zdravotnímu stavu. Zatímco starší ročníky si vystačí s procházkami, mladší by měly vyrazit na kolo, na plavání, zacvičit si a třeba místo výtahu používat schody.

3. Dostatek vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek

Zatímco dříve bylo možné většinu zdraví prospěšných látek získat ze stravy, dnes je situace poněkud obtížnější. Proto je dobré využít potravinových doplňků, které imunitní systém podporují a pomáhají regenerovat i poškozené buňky.

4. Pravidelné očistné kůry

Nemusí se jednat nutně o půst, ale o omezení těžko stravitelných potravin (červené maso, káva, sladkosti, mléčné výrobky a potraviny z bílé mouky). Očistnou kúrou může být i sauna či speciální masáž.

5. Odpočinek a režim

Velmi posilující je pravidelnost režimu (například vstávat a jíst v určité hodiny). Spánek by měl být dostatečně dlouhý, v noci a v zatemněné místnosti.

6. Zdravá střeva

Naši imunitu významně podpoří i zdravá střevní sliznice (resp. její zdravá propustnost). V tenkém střevě se totiž do krve dostávají živiny z potravy. Pakliže jsou spoje uvolněné, dostávají se do těla i látky škodlivé, čímž se aktivuje imunitní systém a vzniká zánět, který přechází často do chronického. Střevům pomůže dostatek vlákniny, pitný režim a pohyb.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná