Kořeny zdraví

Příroda nabízí mnoho prostředků, kterými dokáže podpořit naše zdraví. Mnoho z těchto pokladů se nachází pod zemí. Jsou to kořeny, které tiše a ve tmě sílí, aby nám lidem pomohly s překonáváním i těch nejtěžších nemocí. Jaké jsou ty nejznámější?

Zázvor

Kořen zázvoru je díky svým antivirovým a antibakteriálním účinkům nejčastěji používán proti rýmě a chřipce. Nicméně mezi jeho další vlastnosti patří pozitivní vliv na trávicí trakt, schopnost regulovat krevní tlak či tlumení bolesti při migréně. Vědecké studie dokonce potvrzují, že přírodní zázvor (respektive některé jeho účinné složky) pomáhá i při léčbě rakoviny, a to zejména díky svým protizánětlivým účinkům. Navíc může zázvor působit podpůrně při ničení rakovinných kmenových buněk (buněk, které změnou svého typu způsobují metastáze do dalších orgánů).

Čekanka

V klasické bylinné terapii se nejčastěji používá na podporu srdce a trávicího traktu, podporuje tvorbu žluči a působí protizánětlivě. Jako obklad se používá i na zmírnění bolestivosti kloubů a na některé typy ekzémů. Účinné látky obsažené v čekance jsou skvělou prevencí rakoviny, zejména tlustého střeva. Brzdí rychlé buněčné dělení (tzv. proliferaci), jež právě vede ke vzniku nádoru, mají vliv na programovanou buněčnou smrt „nebezpečných“ buněk a navíc podporují probiotické bakterie střev, a tím i jejich správnou funkci. Zdravá střeva výrazně zvyšují obranyschopnost našeho těla.

Ženšen

Tento kořen je pro své široké působení na naše zdraví ve východní medicíně často nazýván „kořen života.“ Mezi jeho základní vlastnosti patří celková podpora našeho imunitního systému, který je zejména při léčbě onkologického onemocnění potřeba podpořit. Ženšen má také velký vliv na správnou funkci našeho mozku, zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť, zvyšuje schopnost se soustředit a učit novým věcem. Dále nám pomáhá vyrovnat se s následky stresu, snižuje únavu, a tím našemu tělu umožňuje uchovat si fyzickou a duševní výkonnost. Zejména únava je velkým tématem při onkologické léčbě.

Kurkuma

Žlutooranžový kořen dává typickou barvu koření kari. Patří mezi skupinu tzv. superpotravin, neboť jeho šíře působení na naše zdraví je obrovská. Mezi nejvýraznější patří jeho protizánětlivé účinky. Je skvělou prevencí, neboť posiluje náš imunitní systém. Nejznámější účinnou složkou kurkumy je tzv. kurkumin. Je to velmi silný antioxidant a má výrazné protizánětlivé účinky. Je to také jedna z látek, které umí přes krevní bariéru proniknout do mozku a pomoci i zde (například s Alzheimerovou chorobou nebo Parkinsonem). Účinky však má i na zdravé jedince, u kterých funguje jako prevence i jako stimulant kognitivních funkcí (schopnosti učit se, soustředit se a pamatovat si). V současné době probíhá mnoho vědeckých testů, kdy je sledováno působení kurkuminu na rakovinné buňky. Zatímco ty rakovinné potlačuje, zdravé posiluje.

Lékořice

Výrazná chuť této byliny má své zastánce i odpůrce. Tradičně se lékořice pro svůj protizánětlivý, antivirový a antibakteriální účinek používá zejména při zahlenění, zánětech průdušek, kašli a horečkách. Lékořice je někdy považována za ženskou bylinu, neboť se často používá při potížích s plodností, při premenstruačním syndromu a je velmi nápomocná u zvládání menopauzy a návalů horka. Dále má pozitivní vliv i na naši trávicí soustavu (od nadýmání po záněty žaludku), pomáhá při podráždění močových cest, při astmatických potížích a zvyšuje účinnost detoxikace (očisty) organismu. Lékořice je díky svým účinným látkám i velkým pomocníkem v boji proti rakovině – snižuje následky tělesné únavy a vyčerpání a podporuje náš imunitní systém.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná