Lék na rakovinu – investice jako charita

Rozjet jakoukoli společnost vyžaduje nápad, dobrý tým a samozřejmě peníze. Zatímco některé firmy mohou, a také vznikají, v garážích, dětských pokojích či ve sklepě, jiné ke svému vzniku potřebují kromě nápadu i specifické vybavení. Jedním z takových případů je i vývoj léku na rakovinu. Časopis Forbes přinesl skvělý rozhovor s investorem Martinem Rozhoněm, který se rozhodl do takové společnosti investovat.

Změna přístupu ke zdraví

Martin Rozhoň během svého dětství opakovaně prodělal mnoho nepříjemných nemocí. Standardní medicína mu vždy dokázala pomoci od akutního stavu. Z dlouhodobého hlediska však nedokázala odstranit ani příčinu, ani zocelit jeho zdraví. Rodina tedy začala „hledat“ pomoc v alternativních druzích medicíny. Protože se díky změnám v přístupu ke zdraví dokázal uzdravit, rozhodl se o potřebě přijmout zodpovědnost za své zdraví informovat i ostatní. Vybudoval tedy síť webů, kde nejen informoval o různých přístupech ke zdraví, ale časem začal produkty sám prodávat.

Investice jako charita

Poté, co Martina Rozhoně dohnalo jeho pracovní vytížení, rozhodl se vybudovanou síť firem prodat a věnovat se investicím. Klade důraz hlavně na firmy s přesahem do ekologie, alternativní medicíny nebo udržitelného rozvoje. Za cíl si u těchto projektů často neklade zisk, ale podporu společenské změny. Mezi firmu, do které svůj kapitál také zapojil, patří i česko-americká biotechnologická společnost Machavert, která vyvíjí lék na rakovinu. „Zpočátku jsem to bral jako charitu, ale za poslední rok a půl udělali ohromný posun. Brzy začne testování na pacientech a vidím to i jako byznysově velkou příležitost,“ říká Martin Rozhoň.

Výzkum s potenciálem

Zakladatel startup společnosti Machavert Jakub Staszak-Jirkovský našel inspiraci ke svému výzkumu u českého potravinového doplňku Ovosan. Ten je určen zejména k posílení imunity pacienta. Používá se však také jako podpůrná terapie při standardní onkologické léčbě, neboť pomáhá snižovat vedlejší účinky této léčby. Vědec Jakub Staszak-Jirkovský se rozhodl jeho účinné látky (bioaktivní fosfolipidy ) detailněji prozkoumat. Identifikovali 4 hlavní komponenty s vysokým protirakovinným účinkem, z nichž poté vytvořili speciální mikročásti. Výsledky dosavadních testů ukazují, že tyto nanočástice jsou schopné proniknout až k nádorovým buňkám a zničit je. Reagují takto i na těžko léčitelné typy rakovin způsobené tzv. mutací KRAS (představuje až 30 % všech nádorových onemocnění). Právě tímto směrem se vývoj v současné době ubírá.

Zdroj:
časopis Forbes – Leden 2019 – Prachy v zenu – Martin Rozhoň – autor: Luboš Kreč.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná