Movember – knír ve válce s rakovinou

Rakovina prostaty je hned po infarktu druhou nejčastější příčinou úmrtí u mužů. Mezi nejrizikovější skupinu patří muži po padesátce, ale nemoc se nevyhýbá ani výrazně mladším ročníkům. Jak se nemoci bránit? Jak zvládnout léčbu? Co to znamená onemocnět rakovinou prostaty? O tom všem se snaží otevřeně informovat kampaň Movember, která vznikla spojením slov Moustache (knír) a November (listopad).

Co byste o rakovině prostaty měli vědět?

Prostata je pohlavní žláza přibližně velikosti kaštanu, která u mužů obepíná močovou trubici pod močovým měchýřem. Její sekret se připojuje do ejakulátu, kde zajišťuje výživu a ochranu spermií, čímž zvyšuje šance na oplodnění vajíčka ženy. Spolu s věkem dochází k přirozenému zvětšování prostaty tím, že se zde zmnoží její buňky. Při přílišném zvětšení se mohou objevit potíže s močením, delší doba močení či ukapávání na konci močení. Tyto příznaky však mohou upozorňovat i na onkologický problém! Není radno je tedy podceňovat a navštívit urologa.

Movember – muži mužům

A i o tom je Movember. Otevírá témata, která mohou být mužům z různých důvodů nepříjemná. Týká se to totiž jejich velmi intimní oblasti, se kterou si mnozí spojují právě mužnost a vnímání vlastní identity. Co je však důvodem, že se přirozené zvětšení prostaty změní v rakovinu? Svou roli kromě životního stylu, genetických předpokladů a síly imunitního systému, hraje i skutečnost, že mužům po 30. roku klesá produkce testosteronu (a naopak se zvyšuje hladina estrogenů). Právě to je považováno za jeden z významných rizikových faktorů vzniku rakoviny.

Rakovina prostaty je nenápadná

Movember na rizika vzniku rakoviny upozorňuje hravým, viditelným způsobem – knírem. Rakovina prostaty však může být velmi nenápadná. Její vývoj totiž může být značně pomalý a dlouhou dobu bez jakýchkoli příznaků. A je to i důvod, proč nejčastěji onemocní muži po padesátce. Obzvlášť ohrožení jsou i kuřáci a muži, kteří si dopřávají vydatnou tučnou stravu (výjimku tvoří Omega 3 mastné kyseliny, které naopak riziko snižují) a alkohol. Pokud se tedy objeví jakékoli komplikace (i nebolestivé) spojené s močením, je třeba se vydat k odborníkovi, který rozhodne o dalším postupu. Nejprve obvykle přistoupí k vyšetření krve, kde se zjišťují hodnoty nádorového markeru PSA (prostatický specifický antigen).

Detailnější informace o rakovině prostaty se můžete dozvědět také v článku Rakovina prostaty aneb proč pravidelně navštěvovat urologa

Movember ukazuje na důležitost prevence

Muži v průměru umírají o 6 let dříve než ženy, a to i přesto, že mnohým příčinám lze předcházet. O své zdraví (fyzické i psychické) je tedy třeba pečovat! Velkým faktorem, který hraje roli při vzniku nádorového onemocnění je oslabený imunitní systém. Ten poté není schopen včas reagovat na nežádoucí změny v buňkách těla a může dojít k nekontrolovanému bujení a vzniku nádoru. Pokud muž rakovinou onemocní, je třeba pracovat i na udržení kvality života při a po léčbě. I tomuto tématu se Movember věnuje.

I muži mají city

Velkou oblastí, kterou se Movember zabývá je také psychologická podpora mužů ve špatné psychické kondici. Tímto krokem se snaží snížit množství dobrovolných odchodů ze světa. Právě uzavřenost a „hra na silného“ může komplikovat včasnou diagnózu a i samotnou léčbu. Movember se snaží muže inspirovat k aktivnímu přístupu ke svému zdraví a nabízí i možnost poradny. Velmi důležitou součástí kampaně je také finanční sbírka, která putuje do výzkumů právě rakoviny prostaty (a varlat), případně nákup lékařského a jiného vybavení.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná