Rakovina je zpět. Udělal(a) jsem něco špatně?

Poté, co vám lékař diagnostikuje rakovinu, změníte ve svém životě snad všechno. Jíte zdravě, dostatečně odpočíváte, pravidelně cvičíte, na cigaretu ani nepomyslíte. Na všem, tedy i na nemoci, se snažíte najít něco pozitivního. Po úspěšné léčbě váš život nabral nový směr. To ale bylo před několika lety. Dnes se při kontrole u lékaře nedočkáte vytouženého verdiktu – negativní. Vaše nejhorší obavy se naplnily – rakovina se vrátila. Na mysli vám vytane otázka: „proč?“ následovaná další otázkou: „Udělal(a) jsem něco špatně?“

Už prvotní ložisko má na případnou recidivu vliv

O tom, zda se rakovina opravdu vyléčí, rozhoduje včasné objevení nádoru, jeho druh, umístění i velikost. Dalšími faktory jsou aktuální stav pacienta, síla jeho imunitního systému i psychický stav. Spolu s onkologickou léčbou, která má mnoho vedlejších účinků, dojde k dalšímu oslabení organismu. Své tělo i psychiku byste tedy měli posilovat již během prvotní léčby. Některé typy nádoru se vrací častěji než jiné, nicméně vždy záleží na konkrétním pacientovi a všech okolnostech nemoci.

Recidiva rakoviny není ničí chybou

V první řadě je třeba přestat hledat případného viníka.To, že se nemoc vrátila, ještě neznamená, že jste vy nebo lékaři něco zanedbali. Nemusíte si vyčítat jednorázově vypitou skleničku červeného vína nebo ponocování na oslavě kamaráda. Naopak si uvědomte, že jste už jednou dokázali nad rakovinou vyhrát.

Úspěšné vyléčení rakoviny automaticky neznamená, že nemoc už se nikdy neobjeví. Nádorové buňky ve vás mohou zůstat skryty a čekat na svou druhou / třetí šanci, aby mohly růst. Návrat nemoci obvykle nezpůsobí nový nádor, ale dojde k aktivování starých nádorových buněk, které znovu vyrostou na jeho původním místě, v jeho okolí nebo se z původního ložiska přesunou (metastázují) na úplně jiné místo ve vašem těle. Stále v sobě nesou buňky původního zdroje.

Faktory, které přispívají k návratu nemoci:

  • Návrat k původnímu stylu života (nezdravé stravování, stres, málo pohybu, nedostatek spánku..)
  • Kouření, užívání drog a alkoholu
  • Pobyt na slunci po dokončení léčby (u některých typů rakoviny)
  • Dlouhodobě oslabená imunita

Lze se znovu vyléčit?

Mnoho pacientů, kterým se nemoc vrátí, má přirozený strach z toho, co bude následovat. I další vlna nemoci se však dá řešit. Metody léčby jsou velmi podobné nebo totožné s těmi, které pacient zažil při prvním onkologickém nálezu. Bohužel, i se všemi nežádoucími účinky. Výhodou jsou vaše zkušenosti, které vám pomohou se na léčbu dostatečně připravit!

Nezapomeňte, že o návratu rakoviny často rozhoduje už typ původního nádoru. Změna životního stylu může prodloužit dobu bez nemoci i zvýšit kvalitu života. Správná životospráva šanci na trvalé uzdravení výrazně zvyšuje, proto není dobré na ni rezignovat ani po vyléčení. Pokud o sebe nebudete pečovat, ztížíte tím průběh léčby, nebo dojde k recidivě mnohem dříve. Své zdraví je vhodné podpořit i zvýšeným příjmem vitamínů, stopových prvků a minerálů či látek, které významně podpoří imunitní systém.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná